تلفن هوشمند و تبلت

مدار شارژ

در این قسمت میخواهیم به بررسی مسیر شارژ و سیستم شارژ گوشی های تلفن همراه بپردازیم و مشکلاتی مانند عدم شارژ و یا تخلیه سریع شارژ را بررسی کنیم.

عدم شارژ:

اگر گوشی با اتصال به شارژر علامتی مبنی بر شارژ نداشت موارد زیر را چک کنید:

  1. با استفاده از مولتی متر، ولتاژ باتری را اندازه گیری کنید. ولتاژ آن باید حدود ۴ ولت باشد، لازم به ذکر است که اگر ولتاژ باتری  کمتر از ولتاژ نامی باشد(3/7 ولت)توانایی روشن کردن گوشی و قابلیت شارژ شدن را ندارد، پس در مواقع مواجه شدن با این حالت ابتداباید ولتاژ باطری را را اندازه گیری نموده و در صورت کمتر بودن از ولتاژ نامی باید باتری را از طریق منبع تغذیه شوک دهید و بعد از آن دوباره باتری را شارژ کنید. دراین حالت با شوک دادن باطری آن را به ولتاژ نامی باطری میرسانیم بعد شارژ میکنیم.
  2. سوکت شارژ اولین قسمت برای شارژ گوشی میباشد، کثیفی، شل شدن پایه های شوکت یا حتی رطوبت(آب خوردگی) باعث ایراداتی اعم از عدم شارژ، عدم اتصال به کامپیوتر و حتی در بعضی مواقع باعث خاموشی گوشی میشود که ابتدا باید آن را تمیز کنید بعد پایه ها را تجدید لحیم و نهایتاً چنانچه برطرف نشد اقدام به  تعویض سوکت شارژ کنید.
  3. اگر گوشی را باز کنید و شارژر را وصل کنید، به کمک مولتی متر شروع به ولتاژ گیری سوکت شارژ نمایید، باید ولتاژی حدود به 5 ولت داشته باشد، معمولاً داخل مسیر تا آی سی شارژ تعدادی خازن، دیود زنز، ماسفت و در نهایت آی سی شارژ باید این قطعات هم باید ولتاژ خروجی منطبق با نقشه شماتیک داشته باشند.
  4. آی سی شارژ را تعویض کنید، بعضی اوقات به دلیل عدم عملکرد صحیح این آی سی این مشکلات پیش می آید که با تعویض آن مشکل برطرف میشود.
  5. در بعضی از مواقع علت عدم شارژ را میتوان براساس عدم شناسایی باطری نیز دانست که علاوه بر کانکتور باطری باید مسیر BSI را نیز آزمایش کنید در بعضی موارد نیز مسائلی مانند خرابی حسگر NTC  (معمولاً در گوشی های سامسونگ) نیز باعث عدم شناخت باطری می شود که یا پیغام خالی بودن باطری میدهد یا آلارم بالا بودن حرارت باطری را می دهد.

در مورد بند بالا و تعویض سوکت شارژ گوشی هوشمند و یا تبلت خود به مرکز تعمیرات تخصصی کوک موبایل مراجعه کنید. همچنین برای خرید سوکت شارژر موبایل به فروشگاه اینترنتی فروش محصولات و قطعات موبایل ما سر بزنید.

تخلیه شارژ:

تخلیه شارژ از علل بسیاری میتوانید باشد که در ادامه به بررسی آن میپردازیم:

+ گوشی را به منبع تغذیه وصل میکنیم، باید دقت داشته باشد که گوشی در حالت stand by مقدار جریانی که میکشد صفر است لذا هنگامی که در این حالت قرار میگیرد میتوان بر اساس نوساناتی که در قسمت جریان نشان میدهد در مورد خرابی هر قسمت آیفون اظهار نظر کرد.

+ ممکن است در بعضی مواقع در اثر مشکلات نرم افزاری نیز شارژ گوشی سریع خالی شود حتماً یک بار رام گوشی را تعویض کنید و دوباره تست کنید

+ باطری و شارژر را نیز تست کنید، چون از مهمترین دلایل این اتفاق میباشند.

+ در صورت آب خوردگی گوشی، ابتدا سولفاته و کثیفی ناشی از آن را برطرف کنید، چون یکی از مشکلات تخلیه شارژ میباشد.

+ کلیه کانکتورها از گوشی جدا کنید و مجددا از طریق منبع تغذیه جریان کشی کنید، مخصوصاً کانکتور شارژ را از برد جدا کنید.

+ در گوشی های  مختلف خرابی  یا اتصالی در آی سی های شارژ، تغذیه، PF و… باعث تخلیه شارژ باطری میشود. همچنین رگلاتورهای زنگ، نور پس زمینه، دوربین و … باعث تخلیه سریع شارژ میشوند که لازم به تست یا تعویض این موارد را بررسی کنید.


کوک موبایل در رسانه ملی