تلفن هوشمند و تبلت

مشکلات سوکت شارژ گوشی ها

کوک موبایل به عنوان یکی از مراکز معتبر تعمیرات موبایل در تهران، هر روزه با حجم عظیمی از مراجعات کاربران گوشی های همراه روبرو است که مشکل گوشی خود را عدم شارژ شدن گوشی، عدم شناسایی دستگاه تلفن همراه توسط کامپیوتر (مشکل در شناسایی USB گوشی)، عدم اتصال کابل OTG به تلفن همراه و شناخته نشدن USB توسط گوشی و مسایلی از این دست عنوان می کنند. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم مطلبی را برای روشنگری علل رخداد مشکل در سوکت شارژ گوشی و روش های پیشگیری از بروز این مشکل ارائه دهیم.

آیا تا کنون برای شما نیز پیش آمده است که هنگام مسافرت گوشی خود را به صورت مداوم درون شارژر فندکی ماشین قرار دهید؛ اما گوشی خیلی کند شارژ شود؟! و یا با اینکه گوشی درون شارژ است، سرعت شارژ شدنش به قدری کند باشد که نتوان آن را عادی تلقی کرد؟!

آنچه گفته شد تبعات استفاده از شارژر موبایل نامناسب برای شارژ گوشی است. در این پست قصد داریم روش یافتن شارژر مناسب را با در نظر گرفتن پارامترهای موثر روی شارژ گوشی (جریان، اختلاف پتانسیل و …) به شما عزیزان آموزش دهیم. در ابتدا لازم است برخی اصطلاحات رایج در حوزه ی شارژ، سوکت شارژ و توان رسانی به گوشی های موبایل را تعریف کنیم.

یک آمپر بیانگر مقداری جریانی(در اصطلاح شارژ بار الکتریکی) است که از هر نقطه ی کابل شارژر شما در زمانی معین می گذرد. هر چه میزان جریانی که از شارژر می تواند بگذرد بالاتر باشد، گوشی شما سریعتر شارژ (مقدار بار الکتریکی در واحد زمان)خواهد شد. میزان جریان الکتریکی را که توسط شارژر انتقال داده می شود، می توانید با عددی که روبروی آن حرف انگلیسی “A” نوشته شده است،  روی شارژر موبایلتان بیابید.

لازم است بدانید که هر میلی آمپر که آن را با نماد mA نمایش می دهند یک هزارم یک آمپر است. میزان جریان(آمپری) که توسط هر دستگاه موبایلی گرفته و داده می شود را اصطلاحا آمپراژ آن دستگاه می گویند.

قبل از هر چیزی؛ مطمئن شوید که از شارژر درست و مناسب گوشی خود استفاده می کنید.

شارژر دستگاه الکترونیکی است که باتری گوشی را باز شارژ می کند. شارژ کردن باتری به معنی انتقال میزان معینی از بار الکتریکی (الکترون) به باتری است که توان مصرفی گوشی را تامین کند.  شارژرها دارای سه بخش هستند: بخشی که به پریز متصل می شود(کله گی)، سوکتی که به گوشی متصل می شود و کابلی که سوکت را به کله گی شارژر متصل می کند.

هر شارژر موبایل تنها یکی از سه حالت استاندارد برای اتصال به گوشی(سوکت شارژ) را دارد. این سه حالت شامل میکرو USB، USB مدل و تایپ C و نیز لایتنینگ می باشد.مدل های قدیمی تر برای شارژرها مانند اپل سی پین و نیز مینی USB را می توان روی دستگاه های تلفن همراه قدیمی تر استفاده کرد که محل بحث این نوشتار نیستند.

در ادامه هر کدام از این مدل های سوکت شارژ را به اختصار توضیح می دهیم:

  • USB-C: این نوع از سوکت شارژ را شارژر USB تایپ سی نیز می نامند.این نوع از سوکت شارژ را می توان روی گوشی ها با سیستم عامل اندروید که بعد از سال 2015 به بازار موبایل معرفی شده اند،  مشاهده نمود. این نوع ازسوکت شارژ ها روی برخی از مدل های لپ تاپ مک بوک و نیز کامپیوترهای ویندوز پیشرفته نیز مشاهده می شوند. این نوع از کانکتور را می توان در هر دو جهت وارد سوکت شارژ گوشی کرد.
  • میکروUSB : این نوع از کانکتورها را می توان محبوب ترین کانکتورهای شارژ در میان وسایل و دستگاه های هوشمند ساخت بین سال های 2008 تا 2016 و به جز اپل دانست. در این نوع از سوکت شارژها، یک طرف سوکت از طرف دیگر عریض تر است و همین طراحی باعث می شود که سوکت شارژ مانند یک نیم کره ی محکم به نظر بیاید.
  • لایتنینگ: کانکتوری که توسط تمامی دستگاه های هوشمند ساخت اپل استفاده می شود . با توجه به کانکتور لایتنینگ می توان خطوطی را به رنگ طلایی در دو طرف محل اتصال سوکت شارژ شارژر به سوکت شارژ موبایل دید. این نوع از کانکتور را می توان در هر دو جهت وارد سوکت شارژ گوشی کرد.
  • مینی USB : این نوع از شارژرها را می توان روی گوشی های ساخته شده تا قبل از سال 2008 دید.
  • Apple 30 Pin :  برای دستگاه های هوشمند ساخت اپل بین سال های 2003 تا 2013 استفاده می شده است. کانکتور شارژ شبیه به یک مستطیل نازک است که طول آن هفت برابر عرض آن می باشد.
  • مشکلات-سوکت-شارژ-گوشی-ها2

نرخ شارژ برای شارژرهای مختلف

نکته مهم در مورد شارژرهای موبایل و تبلت ها این است که شارژرهای مختلف می توانند با نرخ متفاوتی گوشی شما را شارژ کنند. شاید شارژرها از لحاظ شکل کانکتورها یکسان باشند اما از لحاظ نرخ شارژ متفاوت اند. دستگاه هایی که اندازه ی بزرگتری دارند نیاز به مقدار جریان بیشتری برای شارژ شدن دارند. این بدان معناست که جریان نوشته شده روی شارژر مناسب این دستگاه ها باید عدد بزرگتری را نشان دهد.

برای مثال ممکن است آیفونی جریان 1.1 آمپر برای شارژ شدن نیاز داشته باشد این درحال است که آیپد نیاز به 2.1 آمپر جریان برای شارژ شدن دارد.  به همین دلیل است که اگر بخواهید آیپد خود را با استفاده از شارژر آیفون شارژ کنید، زمان بسیار بیشتری برای شارژ نیاز خواهید داشت. گاهی اوقات نیز می بینید که اتصال شارژر آیفون به آپید آن را اصلا شارژ نمی کند!

حالت دیگر نیز زمانی است که بخواهید با استفاده از شارژر آیپد با جریان 2.1 آمپری آیفون خود را شارژ کنید. در این حالت مشکل کمتری خواهید داشت. در این حالت ایفون شارژ خواهد شد و تنها مشکل گرم شدن بیش از حد آیفون است.همچنین اگر یک آیپد نانو با جریان 0.5 آمپر را با استفاده از شارژر آیپد شارژ کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد. در تصویر زیر می توانید آمپراژ مورد نیاز برای هر دستگاه هوشمند را ببینید.

آمپراژ مورد نیاز برای شارژ هر دستگاه هوشمند

اگر قصد خرید شارژر جدیدی را دارید،  باید به آمپراژ نوشته شده در پشت جعبه ی گوشی و یا در دفترچه راهنمای آن نگاهی بیندازید تا شارژر با جریان مناسب را برای گوشی خود تهیه کنید . تنها از این طریق است که گوشی می تواند در کمترین زمان ممکن شارژ شود و از طرفی مشکلات مربوط به سوکت شارژ گوشی اتفاق نیفتد. در صورت استفاده از شارژر فندکی اتوموبیل که آمپراژی کمتر از جریان مورد نیاز گوشی فراهم می آورد و یا استفاده از پاور بانک ها که جریانی متفاوت از جریان برق شهری دارند، گوشی از لحاظ سخت افزاری دچار مشکل خواهد شد.

به طور کلی بدجا زدن شارژر به سوکت شارژ گوشی، استفاده از شارژرهای قلابی که در محل سوکت شارژ بازی می کنند و درست در جای خود قرار نمی گیرد، استفاده از کابل شارژ فیک و غیراورجینال شارژر می توانند مشکلاتی برای سوکت شارژ گوشی به وجود آوردند. در  صورت بروز ایراد روی سوکت شارژ گوشی، تنها راه حل تعویض سوکت شارژ گوشی و تبلت خواهد بود.

برای اطلاع از هزینه تعویض سوکت شارژ گوشی و یا تبلتتان با کوک موبایل تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول- مشکلات سوکت شارژ گوشی ها

1- چرا پورت شارژ من کار نمی کند؟

اغلب مشکل مربوط به اتصال فلزی کوچک در پورت USB است که ممکن است به شکلی کمی خم شود و این بدان معنی است که با کابل شارژ تماس خوبی برقرار نمی کند. برای رفع این مشکل ، تلفن خود را خاموش کنید و در صورت امکان باتری را نیز بردارید. … سپس باتری خود را دوباره روشن کنید، دستگاه خود را روشن کنید و دوباره شارژ کنید.

2- از کجا بدانم پورت شارژر من آسیب دیده است؟

ممکن است پورت شارژر روی تلفن همراه شما سست شده باشد و باید مجدداً در جای خود نصب و محکم شود. اگر همچنان در این شرایط شارژ تلفن خود را ادامه دهید، ممکن است پورت شارژ شما بسوزد و ممکن است تلفن شما را خراب کند. تلفن خود را زیر نور کافی نگه دارید و چک کنید ببینید که آیا در اطراف پورت شارژ آثاری از سیاهی و لکه وجود دارد یا خیر.

3- در صورت شکستن پایه های پورت شارژر ، تلفنم را چگونه شارژ کنم؟

مراحل شارژ تلفن با استفاده از پورت شارژر شکسته

ابتدا دستگاه را روشن کنید و سپس باتری را از قسمت عقب بیرون بیاورید (در گوشی هایی که این امکان وجود دارد). یک چوب کبریت کوچک بردارید و آن را درون پورت شارژ قرار دهید. (می توانید از یک خلال دندان نیز استفاده کنید) با استفاده از چوب کبریت، به آرامی فشار دهید و زبانه شارژ را به تدریج بالا بیاورید. طوریکه بتوانید سوکت کابل شارژ را به پورت وصل کنید. باتری را جا بزنید و طرف دیگر کابل شارژ را به پریز برق بزنید.

4- آیا شارژرهای ارزان قیمت آیفون شما را خراب می کنند؟

استفاده از یک شارژر غیر اپل خطرناک است. گفته می شود شارژ آیفون با کابل های تلفن همراه برندهای غیر اپل می تواند به دستگاه شما آسیب برساند. البته این گفته 50 درصد صحیح است. … از استفاده از کابل ها و شارژرهای ارزان قیمت خودداری کنید زیرا در اغلب موارد به دلیل کمبود سازو کارهای ایمنی در مدار داخلی است که قیمت تمام شده آنها ارزان تر در می آید.

5- در صورت خراب شدن پورت شارژر، می توانم از یک شارژر بی سیم استفاده کنم؟

مکانیسم شارژ کردن باتری با استفاده از شارژر بی سیم ربطی به پورت شارژ ندارد. شارژ بی سیم در گوشی هایی که از این قابلیت پشتیبانی می کنند به خوبی کار می کند و تنها عیب آن این است که روند شارژ شدن با کندی صورت می گیرد.

6- تفاوت میکرو USB با Type C چیست؟

از لحاظ فیزیکی تفاوت قابل توجهی در میکرو USB و USB نوع C وجود دارد. میکرو USB دارای قلاب هایی در یک طرف است و فقط از یک طرف می تواند وارد دستگاه شود. نوع C از نظر اندازه کمی بزرگتر است و هیچ گونه قلابی در دو طرف آن وجود ندارد. نوع C را می توانید از دو طرف وارد دستگاه کنید.

7- آیا USB C شبیه لایتنینگ است؟

بارزترین تفاوت بین پورت های USB-C و Lightning در این است که پورت لایتنینگ کوچکتر است و این باعث می شود که دست اپل برای ساخت دستگاه های باریک تر باز باشد. این دو پورت هر دو قابل برگشت (reversible) هستند ، اما کابل های USB-C به USB-C می توانند از دو طرف وصل شوند که یک تجربه کاربری راحت تر را فراهم می کند.

8- چگونه می توان پین شارژر خود را تعمیر کرد؟

تمام کاری که شما باید انجام دهید اینست که دستگاه خود را خاموش کنید، در صورت امکان، باتری را بردارید و از چیز کوچکی مانند خلال دندان استفاده کنید تا زبانه کوچک داخل پورت USB در تلفن هوشمند یا تبلت خود را اهرم کنید. خیلی با دقت و به آرامی این کار را انجام دهید ، سپس باتری خود را دوباره نصب کرده و دوباره وصل کنید.

9- آیا رها کردن گوشی در حال شارژ در طول شب کار درستی است؟

به طور خلاصه، بله، می توانید تلفن خود را در یک شب متصل کنید. تلفن های امروزی به اندازه کافی هوشمند هستند که بتوان آنها را در طول شب بدون آسیب رساندن به باتری به شارژر متصل کرد. آنها از تراشه های اضافی و نرم افزارهای محافظت بیشتری برخوردار هستند که وقتی باتری به 100 درصد رسید، روند شارژ را متوقف می کنند، حتی اگر هنوز هم به شارژر وصل باشد.

10- چرا وقتی که گوشی را به رایانه وصل می کنم، گوشی شارژ نمی شود؟

اگر در حال شارژ آیفون با کابل USB متصل به یک کامپیوتر هستید، گاهی اوقات ممکن است پورت USB موجود در کامپیوتر شما مشکل داشته باشد. از یک درگاه USB دیگر روی رایانه، یا Mac استفاده کنید، شاید مشکل برطرف شد.


کوک موبایل در رسانه ملی