ترفند, ترفند نرم افزار

اضافه کردن متن و درج امضا روی فایل PDF با Adobe Acrobat Reader

بسیاری از شرکت ها متن های قراردادی خود را در فرمت پی دی اف برای طرف قرارداد ارسال می کنند و فرد گیرنده لازم است که بخش های خالی از قرارداد را پر کند و یا در انتهای آن امضای خود را درج کند. در این موارد، ارسال کننده با فرستادن یک فایل پی دی اف برای شما که قابلیت ویرایش دارد، کار را برایتان آسان می کند؛ اما این موضوع همواره صادق نیست و خیلی مواقع فایل های پی دی اف استاتیک که قابلیت ویرایش ندارند ارسال می شوند. این بدان معنی است که می  بایست ابتدا فایل پی دی اف را پرینت کنید، جاهای خالی آن را پر کنید، بار دیگر آن را اسکن کنید و در انتها فایل پی دی اف را برای طرف ارسال کننده ایمیل و یا فکس کنید.  خبر خوب این است که راهی ساده برای پر کردن جاهای خالی درون فایل های پی دی افی که قابلیت ویرایش ندارند، وجود دارد.  شما می توانید به راحتی و بدون نیاز به اسکنر و پرینتر فایل های پی دی اف خود را با استفاده از Adobe Acrobat Reader ویرایش کنید.

Adobe Acrobat Reader برنامه ای برای نمایش دادن فایل های پی دی اف است ولی با این حال می توان آن را برای ویرایش این فایل ها هم به کار گرفت. برای این منظور می بایست ابتدا برنامه Adobe Acrobat Reader را باز کنید و با استفاده از ابزار Fill & Sign به ویرایش و اضافه کردن متن و امضا به فایل پی دی اف خود بپردازید.  این برنامه می توانید با هر برنامه رسم شکلی همانند paint و … یکپارچه شده تا هر شکل دلخواهی که روی آنها رسم می شود را دانلود کرده و روی فایل پی دی اف خود آپلود کنید. روند کار بسیار ساده و طی چند گام قابل انجام است. چنانچه نیاز دارید فایل های پی دی اف (PDF) خود را به سادگی و با استفاده از برنامه ویرایش پی دی اف رایگانی مثل Adobe Acrobat Reader ادیت کنید، می توانید تا انتهای این مقاله با ما همراه بمانید. در ادامه روش کار را توضیح خواهیم داد.

 • گام اول: برنامه Adobe Acrobat Reader را دانلود کنید.

چنانچه برنامه Adobe Acrobat Reader روی پی سی و لپ تاپتان نصب نیست،  می توانید آن را با کلیک روی لینک دانلود Adobe Acrobat Reader دانلود کنید. پس از دانلود و نصب برنامه، آن را باز کرده و فایل پی دی اف مورد نظر خود را با دو بار کلیک کردن روی آن باز کنید.

دانلود-و-باز-کردن-فایل-روی-برنامه

دانلود-و-باز-کردن-فایل-روی-برنامه

 • گام دوم: مشاهده ابزار برنامه Adobe Acrobat Reader

با کلیک کردن روی زبانه View و سپس Tools می توانید ابزار Fill & Sign را در جدول سمت راست صفحه برنامه مشاهده کنید. برای دیدن این جدول، باید روی زبانه View کلیک کردن و با رفتن به قسمت Show/Hide بر روی Tools Pane کلیک کنید.

روند کار همانند خط زیر می باشد:

View<—Show/Hide<—Tools Pane<—Fill & Sign

مشاهده-ابزار-برنامه-Adobe-Acrobat-Reader

مشاهده-ابزار-برنامه-Adobe-Acrobat-Reader

 • گام سوم: کار با جعبه ابزار Fill & Sign

 پس از کلیک روی Fill & Sign می بینید که این جعبه ابزار به صورت یک پنجره پاپ آپ باز می شود و می توانید ماوس را روی بخش های خالی پی دی اف که قصد پر کردن آنها را دارید، ببرید. بر روی بخش های مورد نظر برای وارد کردن متن و یا امضا کلیک کنید.

کار-با-ابزار-Fill-&-Sign

کار-با-ابزار-Fill-&-Sign

 • گام چهارم: متن مورد نظر را بنویسید و آن را ویرایش کنید.

هر متنی که دوست دارید آن را به فایل پی دی اف وارد کنید را در محل دلخواه درج کنید. پس از تایپ کردن متن مورد نظر، می توانید آن را انتخاب کرده و با کلیک کردن روی a اندازه آن را کوچکتر کنید و یا با کلیک کردن روی A اندازه متن را افزایش دهید. اگر فونت متن وارده را دوست ندارید و یا می خواهید آن را پاک کنید، بر روی آیکون سطل زباله  کلیک کنید و پس از پاک شدن فیلد متن، متن مورد نظر خود را بار دیگر وارد کنید.

نوشتن-و-ویرایش-متن-مورد-نظر

نوشتن-و-ویرایش-متن-مورد-نظر

 • گام پنجم: از مد و حالت Text خارج شوید.

برای خارج شدن از مد و حالت متن، بر روی هر نقطه دلخواه از پی دی اف کلیک کنید.  در هر نقطه دلخواهی که قصد وارد کردن متن دارید کلیک کرده و روند گام 3 و 4 را تکرار کنید.

خارج-شدن-از-از-مد-و-حالت-Text

خارج-شدن-از-از-مد-و-حالت-Text

اضافه کردن امضا به فایل پی دی اف

 برای اضافه کردن امضا به فایل پی دی اف می بایست گام های زیر را طی نمایید:

 • گام اول: انتخاب امضا از جعبه ابزار

پس از وارد کردن متون مورد نظر به فایل پی دی اف، نوبت به اضافه کردن امضا می رسد. بر روی آیکون امضا که در بخش جعبه ابزار Fill & sign دیده می شود کلیک کنید و سپس بر روی دستور Add Signature کلیک نمایید.

انتخاب-امضا-از-جعبه-ابزار

انتخاب-امضا-از-جعبه-ابزار

 • گام دوم: تایپ کردن امضا

در این زمان پنجره ای به شما نمایش داده می شود که شامل 3 گزینه برای انتخاب است. می توانید امضای خود را تایپ کنید و در این صورت برنامه حالت دستخط به متن تایپ شده شما می دهد. می توانید تنها نام خود را تایپ کنید تا برنامه آن را به صورت دستخط نمایش دهد. اگر استایل امضایتان برای شما مهم نیست، بر روی منوی Change Style کلیک کنید تا استایل های متفاوت برایتان نمایش داده شود.

تایپ-کردن-امضا

تایپ-کردن-امضا

 • گام سوم: کشیدن امضا

اگر از سیستمی استفاده می کنید که صفحه نمایش لمسی داردف می توانید امضای خاص خود را با هر استایلی که دوست دارید بکشید.

کشیدن-امضا

کشیدن-امضا

 • گام چهارم: آپلود کردن امضا روی فایل پی دی اف

 شما می توانید تصویری از امضای خود را که اسکن شده است و یا با استفاده از هر برنامه گرافیکی کشیده شده و در فرمت فایل گرافیک .png , .jpg و … ذخیره شده است را به برنامه اضافه کنید.

آپلود-کردن-امضا-روی-فایل-پی-دی-اف

آپلود-کردن-امضا-روی-فایل-پی-دی-اف

برای این منظور تنها می بایست روی آیکون تصویر کلیک کنید تا بتوانید فایل ذخیره ای امضا را فراخوانی کنید.

 • گام پنجم: تایید امضا

هر یک از گزینه های موجود دلخواه خود را انتخاب کنید. اگر امضای اضافه شده همان چیزی است که آن را می خواهید، بر روی گزینه Apply که در بخش پایینی و راست تصویر اضافه کردن امضا می بینید کلیک کنید تا امضا به فایل PDF شما اضافه شود. این امضا به صورت پیش فرض به عنوان امضای شما و در برنامه ذخیره خواهد شد و می توانید از آن بر روی هر فایل PDF دیگری که با برنامه Adobe Acrobat Reader باز می کنید،استفاده نمایید.

تایید-امضا

تایید-امضا

 • گام ششم: قرار دادن امضا در مکان دلخواه

خوب به فایل PDF برمی گردیم. ماوس را بر روی مکان دلخواه درج امضا قرار دهید و روی آن کلیک کنید. حال می توانید سایز و اندازه امضای خود را کوچک و یا بزرگ کنید و یا آن را پاک کنید و امضای جدیدی را ایجاد کنید.

قرار-دادن-امضا-در-مکان-دلخواه

قرار-دادن-امضا-در-مکان-دلخواه

 • گام هفتم: اضافه کردن یک امضای از قبل ذخیره شده به فایل PDF

برای اضافه کردن امضای خود به هر فایل پی دی اف دیگری، می بایست ابتدا روی آیکون امضا کلیک کرده و از میان گزینه های نمایش داده شده یکی از امضاهای ذخیره شده خود را انتخاب کنید. پس از اضافه کردن متن و امضا به فایل پی دی اف، آن را ذخیره کنید. در این مرحله می توانید با قرار دادن نامی متفاوت برای فایل امضا شده، آن را از نمونه خالی و اصلی متفاوت نمایید.

اضافه-کردن-یک-امضای-از-قبل-ذخیره-شده-به-فایل-PDF

اضافه-کردن-یک-امضای-از-قبل-ذخیره-شده-به-فایل-PDF

 

Avatar

درباره حمید نقیبی

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد عمران... علاقه مند به مباحث فناوری و تکنولوژی... مدرس مجرب تعمیرات سخت افزاری و نرم افزاری موبایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *