ترفند سامسونگ

پاک کردن حافظه پنهان گوشی سامسونگ

پاک کردن حافظه پنهان گوشی سامسونگ

پاک کردن حافظه پنهان گوشی سامسونگ روشی بسیار ساده و کاربردی برای بالا بردن سرعت گوشی شماست. اگر شما گوشی سامسونگ دارید و می‌خواهید حافظه پنهان آن را پاک کنید، تا انتهای این مقاله با ماه همراه باشید.

حافظه پنهان یا کش (Cache) یک مکان موقت برای ذخیره اطلاعاتی است که دستگاه شما ممکن است در آینده دوباره استفاده کند. به عنوان مثال، اگر شما یک صفحه وب را باز کنید، حافظه پنهان ممکن است یک نسخه از اطلاعات موجود در وب‌سایت را ذخیره کند تا در صورت بازدید مجدد، صفحه سریع تر بارگذاری شود.

این حافظه پنهان ممکن است داده‌هایی را که لزومی به ذخیره آن‌ها نیست داخل خود نگه دارد و در نتیجه فضای زیادی از حافظه دستگاه شما را اشغال کند.

اگر دستگاه شما دارای فضای کمی است یا احساس می‌کنید برخی از برنامه های گوشی خراب شده اند و یا اینکه به طرز کندی عمل می‌کند، پاک کردن حافظه پنهان می‌تواند به شما کمک کند.

همچنین بخوانید: پاك كردن حافظه پنهان گوشي سامسونگ

چرا برخی از اپ های گوشی سامسونگ ناگهان خراب می شوند؟

پاک کردن حافظه پنهان گوشی سامسونگ برای حل مشکل اپلیکیشن‌هایی که به طور ناگهانی خراب می‌شوند، می‌تواند بهترین راه باشد. وقتی برخی از برنامه‌های اندرویدی به محض باز شدن دچار خرابی می‌شوند، باید Google Chrome و Android System Webview را به‌روزرسانی کنید. این مشکل از ناهماهنگی در Google Webview ناشی شده است و با به‌روزرسانی این دو اپلیکیشن، مشکل حل خواهد شد.

نحوه پاک کردن کش گوشی سامسونگ

وقتی حافظه کش یک گوشی سامسونگ را پاک می‌کنید، مثل این است که نوشته های روی وایت برد را پاک می کنید تا بتوانید دوباره بنویسید و یا فضای بیشتری برای نقاشی داشته باشید.

بعضی وقت‌ها گوشی‌ شما می‌تواند به خاطر ذخیره حافظه کش و نگهداری اطلاعات غیرضروری‌ در آن، منجر به کند شدن گوشی شما شود. برای پاک کردن حافظه پنهان گوشی سامسونگ، خیلی ساده مراحل زیر را انجام دهید:

1- به تنظیمات بروید و سپس گزینه «باتری و مراقبت از دستگاه» را انتخاب کنید.

گزینه «باتری و مراقبت از دستگاه» را انتخاب کنید

گزینه «باتری و مراقبت از دستگاه» را انتخاب کنید

به اپ تنظیمات و سپس قسمت «باتری و مراقبت از دستگاه» (Battery and device care) بروید. اینجا به‌خاطر اینکه انواع گوشی‌ها ممکن است شکل متفاوتی داشته باشند، ممکن است این گزینه به اسم «مراقبت از دستگاه» شناخته شود.

2- بخش «Memory» را انتخاب کنید.

از قسمت مراقبت از دستگاه یا «Device Care»، گزینه حافظه یا memory را انتخاب کنید.

3- روی گزینه «Optimise now» کلیک کنید.

روی گزینه «Optimise now» کلیک کنید

روی گزینه «Optimise now» کلیک کنید

ممکن است این صفحه نیز به شکلی متفاوت نمایش داده شود، اما در گوشی‌های قدیمی‌تر ممکن است به‌جای این، گزینه «Fix Now» را ببینید. در اندرویدهای جدید، «clean now» دیده می شود.

4- روی گزینه Done کلیک کنید.

روی گزینه Done کلیک کنید

روی گزینه Done کلیک کنید

وقتی بهینه‌سازی تمام شد، کافیست روی گزینه «done» «انجام شد» ضربه بزنید. به این ترتیب، دستگاهتان آماده به کار می‌شود و همانند یک گوشی تازه خریداری‌شده، سریع و بهینه‌تر عمل خواهد کرد.

همچنین بخوانید: خرید گوشی سامسونگ

نحوه پاک کردن حافظه پنهان گوشی سامسونگ در یک برنامه خاص

در بخش قبلی در مورد نحوه پاک کردن حافظه کش گوشی سامسونگ گفتیم. در این قسمت روش پاک کردن کش یک برنامه خاص را آموزش می دهیم.

برای پاک کردن حافظه پنهان یک برنامه خاص گوشی سامسونگ خود، این مراحل را دنبال کنید:

  • روی تنظیمات بزنید.
  • به پایین اسکرول کنید و گزینه app را انتخاب کنید.
  • به قسمت برنامه ها بروید
  • برنامه‌ای که می‌خواهید حافظه پنهانش را پاک کنید را انتخاب نمایید.
  • حالا روی فضای ذخیره سازی یا گزینه storage ضربه بزنید.
روی فضای ذخیره سازی یا گزینه storage ضربه بزنید

روی فضای ذخیره سازی یا گزینه storage ضربه بزنید

  • گزینه‌ای به نام “پاک کردن حافظه پنهان” یا “Clear cache” را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.
حافظه پنهان گوشی سامسونگ را پاک کنید

Clear cache” را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید

این کارها مثل تمیز کردن خانه گوشیتان است، تا گوشی بتوانید سریع‌تر و راحت‌تر کارهایش را انجام دهد.

“لطفاً دقت کنید که گزینه “پاک کردن اطلاعات” را به اشتباه انتخاب نکنید! این بخش مربوط به اطلاعات مهمی است که در برنامه استفاده می‌کنید، مثل نام کاربری که با آن وارد برنامه می‌شوید، رمز عبورتان و همچنین ایمیلی که برای ثبت‌نام در برنامه استفاده کرده‌اید. اگر این اطلاعات را پاک کنید، برنامه به حالت اولیه‌اش برمی‌گردد، تا مثل زمانی که اولین بار نصبش کرده‌بودید، بازیابی می‌شود.”

همچنین بخوانید: خرید گوشی موبایل

آموزش پاک کردن پارتیشن حافظه پنهان گوشی سامسونگ

پاک کردن پارتیشن حافظه پنهان در گوشی سامسونگ برای برطرف کردن مشکلات کوچک نرم‌افزاری انجام می شود. برای انجام این کار، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1- ابتدا گوشی خود را خاموش کنید.

2- سپس با استفاده از دکمه‌های موجود روی گوشی، به منوی بازیابی (Recovery) بروید. دکمه‌هایی که برای ورود به منوی بازیابی باید استفاده کنید، به تناسب با نوع و مدل گوشی متفاوت است.

اگر گوشی شما دارای دکمه فیزیکی “هوم” باشد (مانند مدل‌های S6یا S7)، دکمه‌های افزایش حجم صدا (Volume Up)، هوم و سپس دکمه پاور را همزمان نگه دارید.

به محض اینکه در گوشی، لرزش احساس کردید، دکمه Power را رها کنید. دستگاه مجدداً لرزش خواهد کرد و یک منو ظاهر می‌شود. در این لحظه، دکمه‌های دیگر را هم رها کنید.

آموزش پاک کردن پارتیشن حافظه پنهان گوشی سامسونگ

آموزش پاک کردن پارتیشن حافظه پنهان گوشی سامسونگ

اگر گوشی شما دارای دکمه Power مجزا باشد (اما دکمه هوم نداشته باشد) مانند مدل‌های S8، S9، S10 یا S10+، همزمان دکمه‌های افزایش ولوم صدا، بیکسبی و پاور را فشار دهید تا لرزش در دستگاه ایجاد شود و لوگوی سامسونگ ظاهر شود. در این لحظه، تمام دکمه‌ها را رها کنید.

لرزش در دستگاه و ظاهر شدن لوگوی سامسونگ

لرزش در دستگاه و ظاهر شدن لوگوی سامسونگ

اگر گوشی شما دکمه‌های هوم یا پاور مجزا ندارد (مانند مدل‌های Note10، Fold، Z Flip)، دکمه‌های Volume Up و Side را همزمان فشار داده و منتظر لرزش در دستگاه و ظاهر شدن لوگوی سامسونگ باشید. سپس دکمه‌ها را رها کنید.

3- به محض اینکه منوی بازیابی روی گوشی شما بالا آمد، برای انتخاب گزینه “Wipe cache partition” از دکمه‌های افزایش صدا، کاهش صدا استفاده کنید و گزینه را انتخاب کنید، سپس برای تأیید، دکمه Power را فشار دهید.

4- مجددا از دکمه‌های کم و زیاد کردن صدا گوشی استفاده کنید و و گزینه “Yes” را انتخاب کنید. سپس دکمه Power را برای تأیید فشار دهید.

5- در نهایت، دکمه Power را برای انتخاب گزینه “Reboot device” فشار دهید تا گوشی دوباره راه‌اندازی شود.

این کار احتمالاً به رفع مشکلات کوچکی که ممکن است در نرم‌افزار گوشی شما پیش آید، کمک می‌کند. اما توجه داشته باشید که این کار اطلاعات شخصی شما را حذف نمی‌کند و تنها پارتیشن حافظه پنهان را پاک می‌کند. در صورتی که مشکلات شما همچنان ادامه دارند، ممکن است نیاز به اقدامات دیگر داشته باشید.

وقتی حافظه پنهان گوشی سامسونگ را پاک می کنید چه اتفاقی می افتد؟

وقتی شما حافظه پنهان را پاک می‌کنید، داده‌های ذخیره شده هر برنامه یا مرورگری که پاک می‌کنید، حذف می‌شوند. این به این معناست که برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها فایل‌ها (تصاویر، ویدیوها و غیره) را از اینترنت بارگیری می‌کنند به جای بازیابی این فایل‌ها از تلفن شما. جزئیات مهم مرتبط با عملکردهای اساسی برنامه یا وب‌سایت، مانند تنظیمات، مخاطبین یا پیام‌های شما باقی خواهد ماند.

مثل پاک کردن کمد خود، با از بین بردن کشوهای غیر ضروری، فضای بیشتری برای چیزهایی که واقعاً نیاز دارید، ایجاد می‌شود. این می‌تواند بیشترین فضای ممکن را برای حافظه RAM آزاد کند و همچنین مانع از پیگرد داده‌ها در ردیابی تلفن هوشمندتان شود.

هر چند وقت یکبار باید حافظه پنهان را در تلفن اندرویدی پاک کنید؟

باید هر چند ماه یکبار حافظه پنهان را روی گوشی اندرویدی خود پاک کنید. داده های برنامه را برای برنامه های اندروید که به طور نامنظم رفتار می کنند، مانند بارگیری صحیح یا بسته شدن غیر منتظره، پاک کنید. و زمانی که کروم کندتر از حد معمول است، کش کروم را پاک کنید.

و فراموش نکنید که گوشی خود را به طور مرتب به روز کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *