اخبار فناوری

فروشگاه اپلیکیشن­ های اپل همچنان بیرون از زنجیره­ ی فروشگاهی گوگل پلی

فروشگاه اپلیکیشن­ های اپل همچنان بیرون از زنجیره­ ی فروشگاهی گوگل پلی

فروشگاه اپلیکیشن­ های اپل همچنان بیرون از زنجیره­ ی فروشگاهی گوگل پلی

با وجودی که اندروید بازار جهانی گوشی­ های هوشمند را با سهم حدوداً 85 درصد در اختیار دارد، فروشگاه اپلیکیشن اپل (اپ استور) همچنان و به صورت پیوسته درآمدی بیش از گوگل پلی دارد. آخرین داده ­های به دست آمده از جستجوگر سنسور تاور (Sensor Tower) و از طریق اپل­ اینسایدر (AppleInsider) مشخص می ­کند که 100 اپلیکیشن اول در اپ استور در اولین فصل سال جدید مبلغ 8/83 میلیون دلار فروش داشته­ اند. این مبلغ 65 درصد بیشتر از 51 میلیون دلاری است که 100 اپلیکیشن برتر فروش رفته در فروشگاه گوگل پلی در همین بازه­ ی زمانی سه ماهه داشته­ اند. این میزان برتری البته به صورت جزئی نسبت به دوره­ ی سه ماهه ­ی مشابه سال قبل که 67 درصد بود، کاهش بسیار کمی را نشان می­ دهد.

البته جالب است که بدانید هر دوی این فروشگاه ­های اپ نرخ رشد سالانه­ ی مرکب (CAGR) نسبتاً مشابهی در بازه­ ی زمانی فصل اول  سال 2014 تا فصل اول سال 2019 داشته ­اند. مقدار این شاخص برای اپ استور 31/2  درصد بود که با اختلاف ناچیزی بیشتر از میزان 2/31 درصد پلی استور بود. نگاه به سه ­ماهه­ ی اول هر کدام از سال­ های 2014 تا 2019 نشان می ­دهد که درآمد به دست آمده از 100 اپلیکیشن اول اپ استور و پلی استور اختلاف زیادی دارند که از مقدار 15 درصد (در سه ماهه ­ی اول 2015) تا 68 درصد (در سه ماهه­ ی اول 2017) متغیر می­ باشند.

برنامه های مخرب دور از چشم سیستم امنیتی گوگل پلی

اپلیکیشن ­های غیرمرتبط با بازی در iOS عملکرد به مراتب بهتری نسبت به رقبایش در اندروید داشته است. میانگین درآمد 100 اپلیکیشن غیر بازی در آخرین سه­ ماهه­ ی برآورد شده، میزان 3/23 میلیون دلار بر روی پلتفرم  ­های موبایل اپل بود که نسبت به مقدار 7 میلیون دلار عایدی پلتفرم موبایل­ های گوگل بسیار بیشتر بوده است. این تفاوت عظیم 232 درصدی چشمگیر است، اما نسبت به تفاوت 363 درصدی در سه­ ماهه­ ی مشابه سال 2018 بسیار کاهش یافته است. دلیل این امر افزایش پرداخت ­های کاربران موبایل­ های اندرویدی به میزان 44 درصد نسبت به سال پیش می ­باشد که نسبت به 5/30 درصد رشد برای کاربران iOS مقدار بیشتری را نشان می­ دهد.

 

فروشگاه اپلیکیشن­ های اپل همچنان بیرون از زنجیره­ ی فروشگاهی گوگل پلی

میانگین درآمد 100 سازنده برتر اپلیکیشن های غیر بازی

اما در مورد اپلیکیشن­ های مرتبط با بازی، اپل دیگر آن برتری بزرگ را ندارد. میانگین درآمد 100 اپلیکیشن بازی برای سیستم ­عامل iOS در آخرین سه­ ماهه­ ی برآورد شده، 70 میلیون دلار بود که باز هم نسبت به 48 میلیون دلار فروش اپلیکیشن­ های بازی در پلی استور بیشتر می ­باشد. این مقدار برتری حدود 48 درصد است که نسبت به سه­ ماهه­ ی مشابه سال قبل که 57درصد بود، اندکی کاهش پیدا کرده است. بنابر گزارش سنسورتاور، کاربران اندروید به میزان 3/14 درصد نسبت به سه­ ماهه­ ی اول سال قبل از 100 اپلیکیشن برتر خرید کرده اند، در حالی که این افزایش برای کاربران iOS 4/9 درصد می ­باشد.

در سال گذشته، کاربران iOS در حدود 88 درصد بیشتر از کاربران اندروید صرف خرید از اپ استور (نسبت به پلی استور) کردند. بیشتر این اختلاف، نتیجه ­ی سهم بالای بازار اندروید در کشورهای در حال توسعه است؛ کشورهایی که مردمانش اغلب توان کافی برای خرید اپلیکیشن ­های پولی را ندارند.

فروشگاه اپلیکیشن­ های اپل همچنان بیرون از زنجیره­ ی فروشگاهی گوگل پلی

میانگین درآمد 100 سازنده برتر بازی­ های موبایلی


کوک موبایل در رسانه ملی