راهنمای تعمیرات هواوی

تعویض دکمه هوم و سنسور اثر انگشت هواوی P20 Pro

تعویض دکمه هوم و سنسور اثر انگشت هواوی P20 Pro

در این دستورالعمل نحوه برداشت و تعویض دکمه هوم شامل سنسور اثرانگشت در هواوی P20 Pro شرح داده شده است. نکته: این دستورالعمل تنها نحوه تعویض صفحه نمایش را توضیح می دهد در حالیکه فریم اصلی و مادربورد دست نخورده باقی می مانند. با این حال، برخی پنل های تعویضی برای این گوشی از پیش روی فریم جدید نصب شده اند که این کار را کمی سخت تر می کند چرا که باید تمام قطعات داخلی را از گوشی خود روی آن سوار کرد. باز کردن گوشی هواوی P20 Pro خاصیت آب بندی این دستگاه را از بین می برد. اگر چسب های آب بندی گوشی را تعویض نکنید، عملکرد گوشی مثل قبل خواهد ماند اما ویژگی مقاومت در برابر نفوذ آب را از دست خواهید داد. وقتی که باتری از روی گوشی برداشته شد دوباره از آن استفاده نکنید، چرا که ممکن است باعث خطر بالقوه شود. پس حتماً از یک باتری جدید استفاده کنید. قبل از مراحل جداسازی و پیاده کردن قطعات گوشی، شارژ باتری را به زیر 25 درصد خالی کنید. اگر باتری ورم و باد کرده باشد، به هیچ وجه به گوشی حرارت ندهید. باتری های متورم می توانند بسیار خطرناک باشند، بنابراین هنگام تعویض باتری حتما عینک محافظ بزنید و دقت عمل داشته باشید، یا اگر مطمئن نیستید که خودتان می توانید گوشی تان را تعمیر کنید، پس به یکی از مراکز تعمیر مجاز رفته و باتری گوشی خود را تعمیر کنید. برای نصب و سرهم بندی دوباره گوشی و چسباندن دوباره قطعات به یکدیگر به چسب تعویض نیاز خواهید داشت.

مدت زمان انجام کار: 2 ساعت

سختی کار: سخت

مرحله 1- تعویض گلس پشت

 • گوشی را خاموش کنید.
 • iOpener از پیش گرم شده را به مدت 2 دقیقه روی گلس پشت جایی که به چسب ها نزدیکترین است بگیرد تا چسب زیر گلس شل شود. در طی برداشتن قاب پشت، ممکن است این مرحله را چندین بار تکرار کنی چسب هواوی P20 Pro از استحکام و قدرت متوسط و نسبی برخوردار است، بنابراین اگر برای باز کردن دستگاه، iOpener در اختیار ندارید، می توانید از سشوار مو و یا هیتر و یا صفحه داغ استفاده کنید. مراقب باشید که به گوشی حرارت بیش از حد داده نشود. این نکته را در ذهن داشته باشید که صفحه نمایش اولد و باتری این گوشی هر دو نسبت به حرارت بسیار آسیب پذیر هستند.

مرحله 2- کاپ مکش دستی را روی قاب پشت بچسبانید

 • اگر گلس پشت شکسته و ترک خورده است، ممکن است کاپ مکنده به خوبی روی آن نچسبد. بنابراین سعی کنید یک لایه نوار چسب پهن قوی روی آن بکشید و یا وقتی
 • کاپ مکنده را روی گلس گذاشتید، کمی چسب قوی به آن بزنید و با دقت ادامه دهید.
  کاپ مکنده را روی گلس عقب نزدیک به لبه پایین گوشی گذاشته فشار دهید.
 • وقتی احساس کردید چسب شل است و کاپ مکش محکم به گلس چسبیده است آن را بلند کنید و لبه پایین گلس را از فریم جدا کنید طوریکه بین گلس عقب و فریم شکاف کوچکی باز شود.
 • کاردک یا قطعه مثلث شکل کوچک را بین شکاف ایجاد شده قرار دهید و به گوشه پایین سمت راست بکشید. کاردک را بین درز نگه دارید تا چسب ها دوباره به هم نچسبند.

مرحله 3- کاردک را در گوشه پایین وارد کنید

کاردک دوم را وارد کنید و به پایین گوشه چپ بکشید. این کاردک را نیز به حال خود رها کنید تا مانع از چسبیدن دوباره چسب ها شود.

مرحله 4- کاردک را در پایین گوشه سمت چپ وارد کنید

 • کاردک سوم را نیز در پایین گوشه سمت چپ قرار دهید.
 • نوک کاردک را در امتداد لبه چپ گوشی بکشید تا چسب ها از هم جدا شوند.
 • این کاردک را نیز در گوشه چپ قسمت بالای گوشی رها کنید تا مانع از به هم چسبیدن دوباره شود.

مرحله 5- کاردک را در گوشه بالا سمت چپ گوشی وارد کنید و چسب ها را جدا کنید

 • اگر در این مرحله، برای باز کردن چسب ها مشکل دارید و کار سخت شده است، دوباره از iOpener استفاده کنید و گوشی را بار دیگر به مدت یک دقیقه حرارت دهید تا چسب ها شل تر شوند.
 • کاردک چهارم را در گوشه بالا سمت چپ گوشی بین شکاف قرار دهید.
 • کاردک را در امتداد لبه بالای گوشی به سمت راست بکشید تا چسب زیر گلس از هم جدا شود و وقتی به گوشه راست بالا رسیدید، کاردک را در همان جا رها کنید.

مرحله 6- کاردک را در گوشه راست بالای گوشی وارد کنید

 • کاردک پنجم را نیز در گوشه راست بالای گوشی وارد کنید.
 • کاردک را در امتداد لبه راست گوشی بکشید تا کل چسب های باقیمانده از هم جدا شوند.اکنون که چسب ها باز شدند مواظب باشید گلس را به یکباره بر ندارید چرا که هنوز کابل منعطف سنسور مجاورتی به مادربورد متصل است و اگر گلس را بردارید به کابل و اتصال آن آسیب می رسد.

مرحله 7- گلس عقب را بلند کنید

با دقت گلس عقب را بلند کنید طوریکه به کانکتور کابل منعطف سنسور مجاورتی درکنار مجموعه دوربین عقب دسترسی پیدا کنید. این کابل در تصویر با دایره قرمز مشخص شده است.

مرحله 8- کانکتور کابل منعطف سنسور مجاورتی را از سوکتش جدا کنید

نوک تخت اسپاتول را زیر کابل منعطف سنسور مجاورتی قرار دهید و اهرم کنید تا کابل جدا شود.

مرحله 9- قاب پشت را بردارید

گلس عقب را بردارید.(مخصوص نصب گوشی) قبل از بکار بردن چسب آب بندی و سرهم بندی دوباره، هر گونه چسب باقیمانده از روی گوشی را بردارید و با استفاده از الکل ایزوپروپیل و پارچه تمیز محل چسب ها را کاملاً تمیز کنید.

مرحله 10- کاور مادربورد و NFC

با استفاده از پیچ گوشتی چهارسو هر نه پیچ 3.4 میلی متری را باز کنید. این پیچ ها در تصویر مربوطه با دایره های قرمز رنگ نشان داده شده اند.

مرحله 11- سمت چپ کاور مادربورد را شل کنید

 • کاردک را زیر گوشه سمت چپ کاور مادربورد که شامل NFC است قرار دهید.
 • کاردک را به سمت چپ گوشه بالا گوشی بکشید و کمی بچرخانید تا کاور اهرم شود و از گیره پلاستیکی اش خارج شود.

مرحله 12- سمت راست کاور مادربورد را شل کنید

مرحله قبلی را این بار روی سمت راست تکرار کنید، کاردک را کمی بچرخانید و اهرم کنید تا کاور مادربورد از گیره پلاستیکی اش خارج شود.

مرحله 13- کاور مادربورد را بردارید

با دو انگشت لبه های کاور مادر بورد را گرفته، بلند کنید.

مرحله 14- باتری جدا نکنید

نوک تخت اسپاتول را زیر کابل منعطف باتری قرار دهید به سمت بالا اهرم کنید و کابل را جدا کنید.

مرحله 15- کابل رابط با پورت شارژ را جدا کنید

با پیچ گوشتی چهارسو هر 5 پیچ 3.4 میلی متری که در تصویر با دایره های قرمز رنگ مشخص شده اند را باز کنید.

مرحله 16- کابل آنتن را جدا کنید

 • با نوک پنس کابل آنتن را قطع و جدا کنید.
 • با نوک پنس کابل آنتن را بکشید و از مسیر خود بیرون بیاورید.

مرحله 17- کاور مادربورد را شل کرده با دست بگیرید

 • نوک کاردک را زیر سمت چپ مادربورد ثانویه قرار دهید، بکشید و اهرم کنید تا اندازه ای که بتوانید با نوک انگشت آن را بگیرید.
 • کاور مادربورد ثانویه را با انگشت گرفته بردارید.

مرحله 18- پیچ های هر دو طرف پورت شارژ را باز کنید

با پیچ گوشتی چهارسو دو پیچ 3.4 میلی متر در هر دو طرف پورت شارژ یو اسی بی نوع C را باز کنید. این پیچ ها در تصویر با دایره های قرمز رنگ نمایش داده شده اند.

مرحله 19- کابل منعطف پورت شارژ را اهرم کرده و از مادربورد جدا کنید

مطابق با تصویر با نوک تخت اسپاتول طرف بالاتر اتصال و کابل منعطف پورت شارژ را اهرم کرده و از مادربورد جدا کنید.

مرحله 20- کابل منعطف پورت شارژ را از مادربورد ثانویه جدا کنید

 • با نوک تخت اسپاتول طرف پایین تر اتصال و کابل منعطف پورت شارژ را اهرم کرده و از مادربورد ثانویه جدا کنید.
 • با نوک پنس کابل آنتن را گرفته از مسیرش خارج کنید.

مرحله 21- کابل اتصال شامل پورت شارژ را جدا کنید

 • با نوک پنس، پورت شارژ را گرفته از سوکتش بیرون بکشید.
 • کابل اتصال شامل پورت شارژ را بیرون بیاورید.

مرحله 22- چسب زیر باتری را شل کنید

 • از حرارت iOpener استفاده کنید و چسب زیر باتری را شل کنید. این قسمت را به مدت 2 دقیقه حرارت دهید.
 • در مراحل بعدی، تنها اسپاتول را در مناطقی قرار دهید که با رنگ قرمز مشخص شده است، قسمت هایی که در آن چسب باتری قرار گرفته است.
 • دقت کنید، نوک اسپاتول را در مناطقی که با رنگ نارنجی مشخص شده است قرار ندهید چرا که کابل منعطف صفحه نمایش از این قسمت عبور می کند.

مرحله 23- باتری را اهرم کنید تا آزاد شود

 • اگر هنگام اهرم کردن باتری، چسب های زیر باتری هنوز سفت هستند و براحتی باتری جدا نمی شود، زیر هر گوشه باتری، کمی الکل ایزوپروپیل اضافه کنید و حدود 2 دقیقه صبر کنید تا الکل نفوذ کند و چسب شل شود.
 • هنگام جدا کردن باتری سعی کنید به باتری فشار وارد نشود تا تغییر شکل بدهد و یا خراب شود. همچنین نوک اسپاتول نباید به روکش باتری برخورد کند چرا که روکش باتری های لیتیوم یونی بسیار نازک هستند و ممکن است سوراخ شود و مواد شیمیایی آن به بیرون درز کند و باعث انفجار و آتش سوزی شود. پس از فشار بیش از حد با ابزارهای فلزی روی باتری خودداری کنید.
 • نوک تخت اسپاتول را در گوشه چپ بالا وارد کنید و به سمت بالا اهرم کنید.
 • این کار را با سمت چپ باتری تکرار کنید و چسب ها را شل کنید.

مرحله 24- تمام چسب های زیر باتری را شل کنید

 • نوک اسپاتول را در بالا گوشه راست باتری قرار داده و به سمت بالا اهرم کنید.
 • این کار را با سمت پایین باتری تکرار کنید و تمام چسب ها را شل کنید.

مرحله 25- باتری را بردارید

اکنون باتری را بردارید.دوباره برای نصب مجدد از باتری معیوب و یا تغییر شکل یافته استفاده نکنید چرا که خطر بالقوه وجود دارد. پس آن را با یک باتری جدید تعویض کنید.قبل از نصب باتری جدید هر گونه بقایای چسب را از روی گوشی بردارید و مناطق چسب کاری شده را با الکل و پارچه تنظیف کاملاً تمیز کنید.اطمینان حاصل کنید که باتری جدید دارای چسب دو طرفه است. برای اینکه باتری را به درستی جایگذاری کنید، چسب جدید را درست جای چسب های قدیمی قرار دهید، نه اینکه باتری را مستقیماً سر جایش قرار دهید. در آخر باتری را به مدت 5 تا 10 ثانیه فشار دهید تا چسب ها به خوبی بچسبند.

مرحله 26- صفحه نمایش

نوک تخت اسپاتول را زیر کابل منعطف صفحه نمایش، درپایین سمت چپ مادربورد قرار دهید، به سمت بالا اهرم کنید و کابل را قطع کنید.

مرحله 27- گوشی را حرارت دهید تا چسب های زیر صفحه نمایش شل شوند

آی اُپنر را آماده کنید و آن را به مدت 2 دقیقه روی صفحه نمایش قرار داده تا چسب ها شل شوند نکته: برای اینکه چسب ها شل شوند و صفحه راحت تر جدا شود ممکن است لازم باشد که چندین بار کیسه آی¬اُپنر را در هر چهار طرف گوشی قرار دهید. البته برای اینکه از گرمای بیش از حد جلوگیری شود.یک لایه نوار چسب پهن روی گلس بزنید و در صورت نیاز همپوشانی کنید تا کل صفحه را پوشش دهد.این چسب باعث می شود که گلس شکسته، یکپارچگی خود را حفظ کند و هنگام اهرم کردن و بلند کردن، یکجا بلند شود.

مرحله 28- کاپ مکنده را روی صفحه بچسبانید

 • وقتی که صفحه نمایش گرم شد (انگشت خود را روی صفحه گذاشته و گرما را احساس کنید)، کاپ مکش را روی لبه بالای گوشی قرار دهید.
 • کاپ مکنده را به سمت بالا بکشید، شکاف کوچکی ایجاد کنید و نوک کاردک را بین گلس و دور قاب پلاستیکی قرار دهید. با کشیدن کاردک به سمت گوشه سمت چپ، چسب ها را از هم جدا کنید.اطمینان حاصل کنید که تنها بین صفحه و دور قاب پلاستیکی شکاف کوچکی ایجاد کرده اید و کاردک را تنها بین این دو قرار داده اید. مراقب باشید کاردک را بین دور قاب و قاب میانی قرار ندهید.

مرحله 29- چسب های دور گوشی را جدا کنید

 • دومین کاردک را بین شکاف وارد کنید و به گوشیه سمت راست بالای گوشی بکشید.
 • کاردک را در همانجا رها کنید تا از چسبیدن دوباره جلوگیری شود.

مرحله 30- چسب های بالای گوشی و گوشه های آن را جدا کنید

 • سومین کاردک را در بالا گوشه راست گوشی قرار دهید.
 • کاردک را به سمت گوشه پایین سمت راست گوشی تا آخر بکشید تا چسب ها باز شوند. وقتی به گوشه رسیدید کاردک را رها کنید تا چسب ها دوباره به هم نچسبند.
 • اگر انجام این کار راحت نیست و چسب ها هنوز سفت هستند، دوباره با استفاده از ای اُپنر حرارت دهید تا چسب ها شل شوند.

مرحله 31- چسب پایین گوشی و گوشه راست را جدا کنید

 • چهارمین کاردک را در پایین گوشی، گوشه راست قرار دهید.
 • نوک کاردک را به سمت گوشه چپ در امتداد لبه پایینی گوشی بکشید و مراقب باشید که به دکمه هوم آسیب وارد نشود.
 • کاردک را در پایین گوشه چپ رها کنید تا مانع از چسبیدن دوباره چسب ها شود.

مرحله 32- چسب پایین گوشی و گوشه چپ را جدا کنید

پنجمین کاردک را وارد کنید و آن را در امتداد لبه چپ گوشی تا آخر بکشید تا بقیه چسب ها نیز باز شوند.نکته: سعی کنید صفحه نمایش را بلند نکنید، کابل نمایشگر هنوز به فریم و به طرف مقابل متصل است.

مرحله 33- کابل منعطف صفحه نمایش را جدا کنید

 • با نوک پنس کابل منعطف صفحه نمایش را گرفته از فریم جدا کنید.
 • کابل منعطف صفحه نمایش را از طریق شکاف در قاب بیرون بکشید و صفحه نمایش را بردارید.

مرحله 34- فلاپ پشت کانکتور ZIF دکمه هوم را باز کنید

با نوک کاردک فلاپ پشت کانکتور ZIF دکمه هوم را باز کنید.

مرحله 35 - کابل منعطف دکمه هوم را از کانکتور ZIF بیرون بکشید

با نوک پنس به آرامی کابل منعطف دکمه هوم را از کانکتور ZIF بیرون بکشید.

مرحله 36- دکمه هوم را حرارت دهید تا چسب های زیر آن شل شود

از حرارت آی اُپنر استفاده کنید و چسب زیر دکمه هوم را شل کنید.

مرحله 37- دکمه هوم را بیرون بیاورید

 • نوک اسپاتول را پشت دکمه هوم قرار دهید و آن را به سمت جلو فشار دهید و خارج کنید تا از صفحه بیرون بیاید.
 • با نوک پنس و با دقت دکمه هوم را نگه دارید و کابل منعطف آن را از طریق شکاف در صفحه بیرون بکشید.
 • اکنون دکمه هوم را بردارید.نکته: (مخصوص نصب گوشی): قبل از نصب صفحه نمایش جدید، لازم است که تمام رد و اثر چسب های قدیمی را از روی فریم بردارید و مناطق چسب کاری را با الکل ایزوپروپیل (90 درصد) و پارچه تمیز، به طور کامل تمیزکاری کنید.

بهترین روش برای نصب دوباره صفحه نمایش استفاده از یک لایه نوار چسب دو طرفه است. ابتدا بقایای چسب را تمیز کرده و نوار چسب جدید را به پشت صفحه بزنید، سپس با دقت کابل صفحه نمایش را از طریق فریم عبور دهید. صفحه را روی فریم تراز کنید و فشار دهید تا در جای مناسب خود قرار گیرد.برای نصب و سرهم بندی قطعات باز شده گوشی، مراحل بالا را به صورت برعکس و به ترتیب از آخر به اول انجام دهید.در صورت امکان، گوشی را روشن کنید و قبل از اینکه چسب جدید بزنید و گوشی را آب بندی کنید، آن را تست کنید.مطابق با روش های استاندارد دفع ضایعات الکترونیکی عمل کرده و قطعات معیوب الکترونیکی را روانه زباله دان الکترونیکی کنید.


کوک موبایل در رسانه ملی