راهنمای تعمیرات هواوی

تعویض باتری هواوی P9 Plus

تعویض باتری هواوی P9 Plus

هواوی P9 Plus مجهز به یک باتری لیتیوم یونی غیر قابل تعویض با ظرفیت 3400 میلی آمپر ساعت است. باتری این گوشی از سیستم شارژ سریع 18 واتی (شارژر 9 ولت/2 آمپر) پشتیبانی می کند و در مدت زمان 30 دقیقه شارژ باتری را به 38 درصد می رساند. البته شارژری که در جعبه بسته بندی این دستگاه قرار داده شده است 10 وات است و اگر مایلید از شارژ سریع استفاده کنید باید یک آداپتر 9 ولت/2 آمپر به طور جداگانه خریداری کنید.در تست باتری انجام شده روی این دستگاه مشخص شد که P9 Plus در حالت آماده به کار حدود 69 ساعت ماندگاری دارد. یعنی اگر با این دستگاه روزی یک ساعت، مکالمه، یک ساعت وبگردی و یک ساعت به تماشای ویدئو بنشینید این دستگاه برای نزدیک به 3 روز روشن می ماند. این الگوی مصرف شاید طبیعی به نظر نرسد و کاربر معمولاً بیشتر از این از گوشی خود استفاده می کند.

هواوی در رابط کاربری خود به خوبی از برنامه مدیریت باتری استفاده کرده است و با اضافه کردن حالت فوق صرفه جویی (Ultra Power Saving mode)، عملکرد باتری این دستگاه را بسیار بهبود بخشیده و راندمان مصرف انرژی آن را بالا برده است. این ویژگی که ROG power-saving نامیده می شود رزولوشن صفحه نمایش را به پایین ترین حد یعنی 720 پیکسل می آورد تا هنگام بازی کردن با گوشی انرژی زیادی از باتری گرفته نشود. این گوشی به ویژه در حالت وب گردی بهبود قابل توجهی داشته و با حدود 12 ساعت و 40 دقیقه را ثبت کرده است که عالی است. در حالت پخش ویدئو نیز بهینه سازی صورت گرفته است و اکنون راندمان مصرف انرژی با ماندگاری 12 ساعت و 12 دقیقه ماندگاری خوبی را به نمایش گذاشته است. در حالت مکالمه نیز نزدیک به یک روز شارژ نگه می دارد.

باتری اولین قطعه در موبایل است که در صورت خاموش شدن گوشی و یا بروز مشکلات مربوط به شارژ، باید توسط کارشناس و با مراجعه به تعمیرگاه مجاز بررسی شود. در کل چنانچه هواوی P Plus شما شارژ نگه نمی دارد، خود به خود خاموش می شود، زیاد هنگ می کند، سریع تر از قبل باتری خالی می کند و یا تنظیمات تاریخ و ساعت آن به هم می ریزید، به سلامت باتری شک کنید. از دستورالعمل زیر که به طور کامل و با تصویر شرح داده شده است استفاده کنید و باتری معیوب گوشی خود را تعویض نمایید.قبل از باز کردن و پیاده سازی قطعات گوشی، شارژ باتری را به زیر 25 درصد تخلیه کنید. در صورتی که حین تعمیر، پوسته باتری به صورت تصادفی باابزارهای تعمیر برخورد کند و سوارخ شود ممکن است منجر به آتش سوزی و یا انفجار شود، با کاهش و تخلیه شارژ باتری، شانس بروز خطر را کاهش دهید.

مدت زمان انجام کار: 40 دقیقه

سختی کار: متوسط

ابزار و وسایل مورد نیاز:

 1. اجکتور سیم کارت
 2. اسپاتول
 3. پیچ گوشتی t1
 4. پنس
 5. کاپ مکش دستی
 6. پیچ گوشتی چهارسو

قطعات و مواد مصرفی مورد نیاز:

باتری هواوی P9 Plus جهت تعویض

مرحله 1- قاب پشت

 • قبل از شروع عملیات، گوشی را خاموش کنید.
 • با استفاده از اجکتور سیم کارت، خشاب سیم کارت را بیرون بیاورید.

مرحله 2- پیچ های دو طرف پورت یو اس بی را باز کنید.

دو پیچ P2 در لبه پایین گوشی را باز کنید. با استفاده از پیچ گوشتی t1 دو پیچ در دو طرف پورت USB را باز کنید. جای این پیچ ها در تصویر با دایره قرمز رنگ مشخص شده است.

مرحله 3- صفحه نمایش را از قاب عقب جدا کنید.

 • ابزار قاب باز کن (iSlack) و یا کاپ مکش دستی را به گوشی وصل کنید. دستگیره های قاب باز کن را به آرامی به هم نزدیک کنید تا صفحه نمایش از قاب عقب جدا شود.
 • مراقب باشید قطعات را به طور کامل از یکدیگر جدا نکنید چرا که صفحه نمایش و قاب عقب بوسیله کابل سنسور اثرانگشت به یکدیگر متصل هستند.

مرحله 4- کابل منعطف سنسور اثرانگشت را جدا کنید و قاب عقب را بردارید.

 • بعد از جدا کردن قاب پشت، آن را به صورت کتابی تا نیمه بلند کنید، طوریکه بتوانید به کانکتورهای منعطف دسترسی پیدا کنید.
 • نوک تخت اسپاتول را زیر کانکتور کابل منعطف سنسور اثرانگشت و یکی از دکمه های کناری قرار دهید و به آرامی به سمت بالا اهرم کنید، و کانکتورها را از سوکتشان خارج کنید.
 • اکنون قاب عقب را با دست گرفته، به طور کامل بردارید.

مرحله 5- باتری

 • برچسبی که در قسمت فوقانی پیچ سمت عقب بالای باتری است را بردارید.
 • سه پیچ نگهدارنده صفحات فلزی را باز کنید. با استفاده از پیچ گوشی چهارسو هر سه پیچ را باز کنید. جای این پیچ ها در تصویر با دایره قرمز رنگ مشخص شده است.

مرحله 6- صفحات فلزی را بردارید.

هر دو صفحات فلزی بوسیله قلاب های کوچک در جای خود محکم شده اند، با استفاده از پنس آنها را آزاد کنید و با دقت صفحات را کمی جابجا کرده آنها را بردارید.

مرحله 7- کابل منعطف صفحه نمایش را جدا کنید

 • اسپاتول را زیر کانکتور کابل منعطف صفحه نمایش قرار داده به آرامی به سمت بالا اهرم کنید و از سوکتش خارج کنید.
 • نوک تخت اسپاتول را زیر کابل منعطف مادربورد قرار داده، کمی به سمت بالا اهرم کنید و کانکتور آن را از سوکتش آزاد کنید.
 • کابل منعطف باتری را نیز به همین شیوه آزاد کنید.

مرحله 8-زبانه های چسب باتری را صاف کنید تا بتوانید با انگشت آن را بگیرید.

 • باتری با استفاده از نوار چسب در جای خود قرار گرفته و محکم شده است. برای جدا کردن باتری باید نوارهای چسب را بکشید، اگر نوارهای چسب در بالای باتری را در یک خط مستقیم بکشید احتمال پاره شدن آنها کمتر می شود.
 • با استفاده از نوک پنس، خم زبانه مشکی رنگ چسب را صاف کنید به طوریکه بتوانید آن را با انگشت بگیرید.
 • اولین نوار چسب را به آرامی و با یک حرکت ثابت بکشید.
 • حین کشیدن نوار چسب این احتمال وجود دارد که زبانه نوارچسب پاره شود. در این مواقع قسمتی از زبانه که پاره شده است را دو بار، دور نوک پنس بپیچانید و سپس بکشید.

مرحله 9 – طرف دیگر نوارچسب را شل کنید.

طرف دیگر نوار چسب را شل کنید، از یک پنس کمک بگیرید و زبانه را دور آن بپیچید و بکشید. در صورت نیاز برای شل کردن چسب ها می توانید از آی اُپنر استفاده کنید.

مرحله 10- باتری را بردارید.

 • نوک تخت اسپاتول را زیر باتری بکشید تا چسب زیر باتری جدا شود و باتری شل شود.
 • لبه های باتری را با انگشت گرفته از جای خود بردارید.
 • مراقب باشید حین برداشتن باتری، باتری خم نشود و یا با اشیاء نوک تیز برخورد نکند. همچنین کابل های زیر باتری آسیب نبینند.
 • هنگام نصب مجدد گوشی و بستن قطعات ابتدا چسب قدیمی را از روی گوشی بردارید و سپس چسب دو طرفه و یا از پیش برش داده شده مخصوص و جدید را اضافه کنید.
 • هرگز باتری که تغییر شکل پیدا کرده و یا در حین برداشتن آسیب دیده است را مجدداً استفاده نکنید.

با استفاده از چسب های از پیش برش داده شده و یا نوار چسب دو طرفه، باتری جدید را در جای خود محکم کنید. برای اطمینان از قرارگیری درست باتری در محل خود، چسب جدید را جای چسب های قدیمی بیندازید (حواستان باشد که چسب ها را به باتری نچسبانید). اکنون باتری جدید را با انگشت کمی فشار داده تا به خوبی بچسبد.

برای نصب مجدد دستگاه، دستورالعمل را بالا را به صورت برعکس و به ترتیب از آخر به اول انجام دهید. پس از اینکه جای چسب های قدیمی را با الکل ایزوپروپیل و پارچه تمیز، کاملاً تمیزکاری کردید، چسب های جدید را بکار ببرید.برای اینکه باتری جدید به عملکرد مطلوب و بهینه برسد، باید آن را کالیبره کنید. به طوریکه باتری را تا 100 درصد شارژ کنید و کابل شارژ را همچنان به مدت 2 ساعت متصل نگه دارید. سپس ازگوشی و باتری استفاده کنید تا دستگاه به علت خالی شدن شارژ، خاموش شود. در آخر، باتری را بدون وفقه فول شارژ کنید.مطابق با استاندارد R2 مربوط به دفع زباله های الکترونیکی عمل کنید و دور ریزهای تعمیر را به زباله دان الکترونیکی روانه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کوک موبایل در رسانه ملی