تلفن هوشمند و تبلت

T-mobile چیست؟

T-mobile داراي اتصال داده با سرعت g5 است كه با استفاده از فركانس 600 مگابايت اداره ميشود.

شركت T-mobile (به عنوان نام تجاري متعلق به شركت مخابرات آلمان است) اعلام كرد كه با پايان اولين تست اين تكنولوژي در دستگاه موبايل آن را در سراسر آلمان قابل دسترسي خواهد كرد.

T-mobile اولين شبكه g5 را در سال 2019 رونمايي كرد. شركت T-mobile طي آزمايش يك تماس تصويري با چند فركانس برقرار كرد و سرعت بسيار بيشتري را نسبت به قبل تجربه كرد.

در سال 2019، شركت­هاي اريكسون و اينتل يك تست روي موبايل با تكنولوژي G5 انجام دادند. آنها اولين تماس تصويري را بااستفاده از سرعت G5 روي شبكه بي­سيم تجاري خود انجام دادند. تماس تصويري با استفاده از اين تكنولوژي قابليت اجرا روي فركانس 600 مگاهرتز، 28 گيگا هرتز و 39 گيگا هرتز را داشت.

در بخش ديگر اين آزمايش سراسري و زنده، سيگنال T-mobile بيش از هزار متر مربع بود و فركانسي برابر 600 مگا را پوشش داد.

 T-mobileبا اين آزمايش نقطه عطفي در تكامل G5 آغاز كرد و نشان داد كه مي­شود چندين نوع فركانس بي­سيم از موج­هاي كم باند، متوسط وميلمتري را به مشتريان براي خدمات ارايه داد.

رقباي T-mobile تا اين لحظه AT&T و Verizon هستند كه تنها فقط به تكنولو‍ي G5 با طول موج ميليمتري دست پيدا كند. T-mobile براي اولين بار بلوك­هايي براي دريافت امواج ميليمتري راه اندازي كردند. مدير عامل شركت  T-mobile طي بيانه­اي اعلام كرد كه عمق طيف اين بلوك­ها افزايش پيدا خواهد كرد و يك شبكه داده با سرعت واقعي G5 تجربه خواهند كرد.

 اينترنت نسل 5:

G5 در اصطلاح فناوري نسل پنجم است كه سرعت، پوشش و پاسخگويي شبكه­هاي بي­سيم را افزايش مي­دهد. سرعت G5، 100 تا 10 برابر بيش­تر از اتصال موبايل معمولي است و حتي سريع­تر از سرعت انتقال از يك كابل فيبر نوري است.

در تكنولو‍ژي نسل 5، (G5) از دو فركانس بالا و پايين (ميليمتري) استفاده شده است. دليل انتخاب دو فركانس بالا و پايين اين است:

قوانين فيزيك بيان ميدارد كه سيگنال­هاي ارسال شده در فركانس بالاتر مقدار اطلاعات بيشتري را با سرعت بالاتري ارسال مي­كند اما يك نقص در استفاده از اين فركانس براي تكنولوژي نسل 5 وجود دارد.

فركانس بالاتر اطلاعات بيشتري را در زمان كم­تري ارسال مي­كند اما دامنه گسترش سيگنال كمتري دارند و اين نقصي براي T-mobile محسوب ميشود.

اما T-mobile اين مشكل را حل كرده است و با قرار دادن يك فركانس پايين دامنه­ي گسترش سيگنال را افزايش ميدهد. اينگونه دريافت و انتقال سيگنال در فاصله­هاي دور هم امكان­پذير ميشود.

فركانس پايين­تر (ميليمتري) باعث ارسال سيگنال­ها به فاصله­ي دور مي­شوند.

به همين دليل شبكه براي راه­اندازي اين شبكه نسل 5 نياز به ارايه تركيبي از فركانس­هاي مختلف ميباشد. در حال حاضر رقباي T-mobile همچون AT&T و Verizon وارد صحنه رقابت با T-mobile شده­اند.

شركت verizon؛ سرويس G5 خود را با پهناي باند محدودي راه­اندازي كرده است و به زودي اين محصول را عرضه ميكند. همچنين خدمات­دهي اين محصول را به محض عرضه­ي آن به بازار پشتيباني ميكند. شركت Verizon؛ نسل 5 اينترنت را درنوامبر 2018 مورد آزمايش قرار داد.

شركت AT&T در سال 2019 سرويس G5 را ارايه ميدهد و آزمايش قابليت سيگنال را انجام ميدهد.

اولين اسمارت فون (گوشي هوشمند) G5

G5

G5

هنوز اسمارت فون با اين قابليت (موبايل هوشمند) به بازار عرضه نشده اما اين دور نيست و زماني كه اين اتفاق مي­­افتد كه شركت­­هاي مخابراتي بي­سيم به طور رسمي نسل بعدي سرويس اسمارت فون را راه­اندازي كنند.

اولين اسمارت فون با قابليت G5 ،Moto z3، شركت موتورلا است.

مدير عامل شركت Verizon هانس وستبرگ مصاحبه­اي در نمايشگاه ces2019  اين موبايل را تأييد كرد. در ماه اوت يك موبايل موتو با سرعت G4 به بازار عرضه شد كه در نهايت توانايي پشتيباني G5 را نيز داشت.

بنظر شركت سامسونگ مدل Galaxy s 10 خود را با قابليت G5 در اواخر ماه فوريه كه نمايشگاه جهاني موبايل است راه­اندازي كند. و طبق گفته وستبرگ Moto Mod 5G قبل از آن به بازار عرضه ميشود.

به طور قطع در CES 2019 تكنولوژي نسل پنج (G5) يك محصول قابل توجه و غالب بر ساير محصولات باشد. انتظار مي­رود كه نسل بعدي سرويس بيسيم، سرعت و سرعت پاسخگويي به شبكه را افرايش دهد. تا تجربه خوشاندتري در استفاده از موبايل داشته و همچنين زمينه ­هاي جديدي در استفاده از اين تكنولو‍ژي مانند جريان VR يا رسانه­هاي تلويزيون فراهم شود.

وستبرگ مدتها پيش اعلام كرده بودكه واريزون تكنولوژي G5 را براي اولين بار راه­اندازي خواهد كرد. واريزون در اكتبر يك نسخه 5 گيگا بايتي از سرويس پهناي باند را منتشر كرد. اما به دليل استفاده از تكنولوژ‍ی استاندارد غير صنعتي در پاسخگو بودن اين پهناي باند ترديد وجود دارد.

شركت AT&T در ماه دسامبر خدمات دهي به مشتريان G5 را آغاز كرد. اما كاربران در شهرهاي انتخاب شده فقط از طريق وايفاي قادر به استفاده از G5 بودند و هنوز اين اسمارت فون­ها با استفاده از اينترنت موبايل قابل دستيباني نبودند.

T-mobile وعده داده كه خدمات تجاري گسترده­تري را ارايه خواهد داد. SPRINT و LG نيز قول اولين موبايل با قابليت G5 را داده­اند. T-mobile و Sprint براي ارايه اين تكنولوژي با هم همكاري ميكنند.

همكاري اپل و سامسونگ

شركت اپل هرگز حضور رسمي در CES نداشته و به جاي آن هميشه ميزبان محصولات خود بوده است و غرفه يا كنفرانس مطبوعاتي در كنگره جهاني موبايل در لاس وگاس برگزار نمي­كند و تقريبا اخبار مربوط به CES را هرگز منتشر نمي­كند.

هر چند كه شركت­هاي مختلف اخبار و محصولات اپل و شركت­هايي كه با اپل كار مي­كند را منتشر مي­كند.

يك تحليل­گر تكنولوژي بيان داشته كه اپل در حال حاضر درباره راه­اندازي يك سرويس با قابليت اجرا به صورت همزمان، ايده­پردازي ميكند كه مطمئنا فناوري جذابي است.

اپل و سامسونگ در حدود يك دهه رقيب است كه رقيب سرسخت هم هستند. اما با اينحال سامسونگ يكي از شركاي اصلي براي كمك به شركت اپل در ces است. سامسونگ بزرگترين توليدكننده تلويزيون در جهان است. بنابراين كار با اين شركت، عليرغم شكايت­هاي مربوط به ثبت اختراع موبايل، براي اپل معقول است.

سامسونگ اعلام كرد كه تلويزيون­هاي هوشمند خود را كه مجهز به iTunes را عرضه و پشتيباني ميكند. تلويزيوني­هاي سامسونگ همچنين از فناوري جريان صوتي بهره ميبرند و از وايفاي ارتقا يافته اپل استفاده ميكندكه از طريق اين وايفاي به مشتريان اجازه داده ميشود تا ويديوها و موسيقي را به طور مستقيم از يك دستگاه اپل به تلويزيون وصل شده و پخش كند.

در حال حاضر همه توليد كنندگان تلويزيون با شركت اپل همكاري كرده و قابليت اتصال از طريق وايفاي به اپل و نمايش در تلويزيون را دارند.


کوک موبایل در رسانه ملی