آموزش, تلفن هوشمند و تبلت

باتری موبایل

باتری موبایل به عنوان یک منبع تغذیه و ولتاژ و جریان مورد نیاز دستگاه را برای روشن شدن و مصرف انرژی در تلفن های همراه استفاده میشود.

مشخصه های باتری

ولتاژ باتری: ولتاژ تولید شده معمولاً برای هر کدام از باتری ها در محدوده 3.6 الی 4.1 ولت قرار میگیرد.

جریان باتری: جریان های معرفی شده روی باتری موبایل عموماً بر حسب میلی آمپر ساعت (mAh) میباشد، که در واقع این میزان جریان دهی باتری با عبارت Capacity یا ظرفیت باتری نیز تعریف میشوند. که این میزان بر اساس نوع باتریها و هم چنین میزان درخواست گوشی های موبایل بین 600 الی 4400 میلی آمپر ساعت است؛ به وسیله این میزان نیز میتوان مدت نگهداری شارژ، کارکرد باتری و میزان جریان دهی آن را بر حسب ساعت محاسبه کرد.

جنس باتری: معمولاً جنس باتری ها از نیکل یا لیتیوم می باشد؛ که از جمله آنها میتوان به نیکل-کادمیوم ، نیکل-متال هیدرات ( که تقریباً استفاده از باتری ها با جنس نیکل منسوخ شده) لیتیوم- یون ، لیتیوم-پلیمر  امروزه در بیشتر گوشی های موبایل از باتری های لیتیومی استفاده میشود این مسئله هم به دلیل این است که باتری های لیتیومی مقاومت بیشتری نسبت به دما و ضربه دارند و همچنین خاصیت شکل پذیری بیشتری دارند.

ساختار کلی باتری ها به این صورت است که انرژی شیمیایی رو به انرژی الکتریکی تبدیل میکند و باعث ایجاد جریان میشود. معمولاً از کنار هم قرار گرفتن دو الکترود متفاوت که یکی خاصیت الکترون دهی بیشتر که همان قطب مثبت یا آند میباشد و دیگری خاصیت دریافت الکترون قوی تر که همان قطب منفی یا کاتد میباشد. که الکترود مثبت از یک ترکیب لیتیوم دار تبعیت میکند که در عملیات شارژ هم لیتیوم موجود در ساختار الکترود مثبت، به یون لیتیوم تبدیل میشوند و در الکترولیت بین لایه ها ذخیره میشوند؛ که چنین فرآیندی نیاز به مصرف انرژی الکتریکی است. برای تخلیه شارژ نیز دقیقاً معکوس این فرآیند شکل می گیرد، به این صورت که  در اثر واکنش شیمیایی یون های لیتیوم که بین الکترود هاست، باعث آزاد سازی انرژی الکتریکی میشود.

شکل ظاهر باتری ها:

باتری موبایل به لحاظ شکل ظاهری و پایه های خروجی بین دو، سه، یا چهار پایه خروجی میباشند که این پایه فلزی و طلایی رنگ میباشند و با نام پلیت (Plate) معرفی میباشند، باتری های دو پایه با دو پلیت مشخص میشوند که یکی پایه مثبت و دیگری پایه منفی است، باتری های سه پایه که با سه پلیت مشخص میشوند، یک پایه مثبت و یک پایه منفی و دیگری پایه BSI، این پایه یکی از وظایفی که انجام میدهد، معرفی باتری موبایل به برد و آی سی هایی مانند تغذیه که وظیفه تامین مقدار ولتاژ و جریان CPU را بر عهده دارند در واقع از طریق این پایه فرمان کلید پاور برای روشن شدن گوشی اجرایی میشود. هنگامی که قصد روشن کردن گوشی را با منبع تغذیه (بدن باتری) را دارید، باید پایه ی BSI را نیز به پراب منفی را به زمین اتصال کوتاه کنید تا CPU این تصور را داشته باشد پایه توسط باتری اتصال دارد که فرمان روشن شدن گوشی صورت گیرد. باتری های چهار پایه با چهار پلیت میباشد که پایه های مثبت، منفی، BSI و پایه چهارم پایه ی BTEMP میباشد. به کمک این پایه دمای باتری کنترل میشود، به صورتی که اگر در هنگام شارژ باتری موبایل در اثر ورود جریان اضافی داغ شد توسط این پایه اطلاع داده میشود تا انتقال جریان قطع شود، و بعد از چند لحظه در صورت وجود نداشتن مشکل، فرآیند شارژ ادامه پیدا کند. در باتری موبایل های  قدیمی این کنترل دما توسط یک NTC در باتری صورت میگیرد،  که این در گوشی های جدید این مقاومت متغیر روی برد گوشی طراحی شده و جایگذاری شده.

در برخی از باتری گوشی های سامسونگ با چهار پلیت، یکی از پایه ها را به آنتن NFC اختصاص داده می شود؛ که در اکثر موارد کنار پایه ی منفی میباشد.

برای پیدا کردن پایه های مثبت و منفی موبایل دو راه وجود دارد این که ابتدا مولتی متر را روی گزینه تست بازر قرار میدهیم، پایه های مثبت و منفی که به هم اتصال پیدا کنند، صدای بوق شنیده میشود. روش دیگر سلکتور مولتی متر را روی گزینه تشخیص ولتاژ قرار می دهیم، مقدار ولتاژی که دو سر مثبت و منفی باتری موبایل در مولتی متر نمایش داده می شود، برابر با مقدار ولتاژ نامی باتری در حدود همان 3.6 الی 4.1 میباشد، تنها با این تفاوت که درصد خطای مولتی متر را نیز باید در نظر بگیرید به عنوان مثال باتری که با مقدار ولتاژ نامی 3.85 ولت در مولتی متر باید عددی بین 3.75 الی 3.95  ولت نمایش داده شود، اما در حالتی که این اعداد مانند 2 یا 5 ولت باشد این اعداد نشان دهنده یک باتری خراب است.

شوک دادن باتری موبایل:

چنانچه مدتی باتری موبایل یا تبلت استفاده نشود، دیگر باتری توانایی روشن کردن و راه اندازی دستگاه را ندارد، که اصطلاحاً به این حالت خواب الکتریکی گفته میشود. این گونه باتری ها که دچار خواب الکتریکی شده باشند باید توسط منبع تغذیه شوک داده شود. شوک دادن باتری در واقع یک روش شارژ سریع باتری میباشد تا باتری مقدار ولتاژ مورد نیاز برای روشن شدن شدن دستگاه برسد. برای این مقدار ولتاژ شوک باتری، باید مقدار ولتاژ از ولتاژ نامی باتری بالاتر باشد. (ولتاژی در حدود 4.4 ولت یا بیشتر ) هنگامی که به باتری شوک داده شود این مقدار جریان باتری همواره در حال تغیرات بسیار فاحشی است و بعد از شارژ شدن باتری به حد مورد نظر این جریانات به یک سیکل متعادل میرسد. نکته ای که در هنگام شوک دادن باتری باید توجه داشته باشید این است که این کار برای باتری های فاسد یا نو ویا باتری های خراب قابل استفاده نیست وتنها برای باتری هایی که شامل خواب الکتریکی شده باشند را شامل میشود و عائدی جز آسیب رساندن به منبع تغذیه را برای شما نخواهد داشت.

نکاتی که در مورد باتری ها :

باتری موبایل به طور کلی یک دوره و طول عمر مشخص دارد که بعد از مدتی این مشکل به چشم میخورد، به همین دلیل شارژ زیاد باتری یا قرار دادن باتری به مدت زمان زیاد داخل شارژ باعث کاهش طول عمر آن میگردد. همچنین استفاده از شارژهای فیک و تقلبی نیز باعث ورود جریان زیاد یا کم به باتری میشود که همین عامل نیز مشکل برای باتری ایجاد میکند. باتری های موبایل جدیدی که خریداری میشوند در ابتدا یک مقداری شارژ دارند که به شارژ کاذب معروف هستند که بین 4 تا 6 ساعت برای استفاده را ساپورت میکنند و بعد از آن باتری باید به روند عادی و قبل برگردد. همچنین گوشی های هوشمند امروزه نیز به دلیل بزرگ شدن صفحه نمایش ها و همچنین استفاده از اینترنت، دوربین، GPS همگی از جمله عواملی است باعث بالا بردن ظرفیت باتری موبایل های امروز شده است. برای بهینه سازی مصرف باتری نیز کمپانی ها حالت صرفه جویی باتری (Power save/Battery save) را تعبیه کرده اند تا با کمتر کردن دسترسی شما به موبایل در مصرف باتری صرفه جویی شود. در باتری های موبایل یک تکه کاغذ سفید رنگ کنار پلیت ها قرار داده شده است تا هنگامی که باتری شما در معرض رطوبت و آب باشد تغییر رنگ داده برای تشخیص شما که باتری خراب شده باشد. شارژر باتری ها مقدار آمپر متفاوتی دارد که ممکن است باعث خرابی باتری شود لذا حتماً از شارژر مخصوص خود استفاده کنید.

شارژ سریع (Fast charging/Quick charge) یک قابلیت جدیدی است که گوشی موبایل را در مدت زمان کوتاه تری شارژ میکند. تقریباً کلیه شارژرهای موجود از نوع 5 ولت و با 1 الی 2 آمپر میباشند که این مسئله شارژرهای سریع به علت توان خروجی بیشتر نسبت به شارژرهای معمولی است که باعث سریعتر شارژ شدن باتری موبایل های نسل جدید میباشد.

کوک موبایل در رسانه ملی