راهنمای خرید موبایل

رجیستری آیفون: هزینه رجیستری گوشی آیفون ۱۴ چقدر است؟

هزینه رجیستری آیفون

هزینه رجیستر آیفون جهت رجیستر کردن گوشی های مسافری تنها از کاربرانی گرفته می شود که از خارج به ایران امده اند. این قانون، برای افرادی که آیفون شان برای مدت طولانی خاموش بوده است و یا به هر دلیلی موبایل اپل بدون کد فعالسازی خریداری کرده اند، و اکنون قصد رجیستری آیفون خود را دارد، نیز اعمال می شود. در اینجا قصد داریم جدیدترین روش محاسبه هزینه رجیستر گوشی آیفون را شرح دهیم. با کوک موبایل همراه باشید.

ابتدا خلاصه ای در مورد طرح رجیستری اپل می گوییم و سپس هزینه رجیستری آیفون را به طور کامل بررسی می کنیم.

رجیستری اپل چیست؟

طرح رجیستری موبایل اپل

طرح رجیستری موبایل اپل

رجیستری موبایل اپل و سایر گوشی های هوشمند از آنجا کلید خورد که بحث قاچاق کالا و تلفن همراه، صدای واردکنندگان موبایل را در آورد. مجلس محترم نیز برای مبارزه با ورود غیر قانونی گوشی موبایل طرح رجیستری اپل را تصویب و برای اجرا به مسئولین ابلاغ کرد.

این طرح در راستای مبارزه با کالای قاچاق از چند سال پیش (86) اجرایی شد. در طرح رجیستری اپل آمده است که آیفون هایی که بدون مجوز و یا بصورت مسافری وارد کشور شوند و ظرف مدت یک ماه عوارض گمرکی آنها پرداخت نشود، امکان استفاده از هیچ یک از شبکه های تلفن همراه در کشور اعم از همراه اول، ایرانسل، رایتل و غیره را نخواهند داشت. و بجای نوارهای آنتن تلفن همراه روی صفحه نمایش، کاربر با پیام No Service مواجه خواهد شد.

طرح رجیستری اپل از زمان آغاز تا اکنون با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است، رفته رفته اصلاح شد و سامانه همتا در سال 96 نیز به آن اضافه شد و کار خود را به‌صورت جدی آغاز کرد. سامانه رجیستری همتا برای جلوگیری از ورود غیر قانونی تلفن همراه به داخل کشور به ‌وجود آمد، و می گوید که تمام گوشی های موبایل باید برای گرفتن کد فعالسازی در این سامانه ثبت و رجیستر شوند. اما تبصره‌هایی برای ورود موبایل مسافرتی، تجاری و غیره نیز در آن گنجانیده شد که هر کدام مقررات مربوط به خود را دارند.

اکنون که با طرح رجیستری آشنا شدید بیایید هزینه رجیستری آیفون را با جزئیات برررسی کنیم.

چه کسانی باید هزینه رجیستری آیفون را پرداخت کنند؟

هزینه رجیستری آیفون

هزینه رجیستری آیفون

شایان ذکر است که آیفون‌ هایی که به صورت قانونی وارد کشور می شوند و یک شرکت داخلی آنها را گارانتی می کنند، نیازی به پرداخت هزینه رجیستری تلفن همراه اپل خود ندارند و به همراه موبایل، کد رجیستری نیز به مشتری تحویل داده می‌شود. افرادی باید هزینه رجیستری ایفون را پرداخت کنند که قصد دارند گوشی خود را به صورت مسافری وارد کنند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، برای استفاده از موبایل‌های شرکت اپل در ایران، باید آنها را در سامانه همتا ثبت کرد و کد فعالسازی گرفت. تا زمانی که این اتفاق نیفتد شما نمی توانید از اپراتورهای داخل کشور استفاده کنید.

اگر موبایل آیفون شما به صورت مسافری یا خرید از سایت‌های خارجی وارد کشور شده باشد، باید هزینه رجیستری و ثبت مشخصات موبایل تان را به حساب گمرک واریز کنید. اکنون این سوال در ذهن دارندگان آیفون که هنوز گوشی خود را ریجستری نکرده اند پیش می آید، که نحوه ورود قانونی گوشی اپل مسافرتی به کشور و محاسبه هزینه رجیستری آیفون به چه صورت است؟

هزینه رجیستری آیفون چقدر است؟

هزینه رجیستری آیفون های مسافری که از خارج به ایران آمده اند، یا آن دسته از گوشی های اپل که مدت زیادی خاموش بوده اند یا به هر ترتیب بدون کد فعالسازی خریداری شده اند، بسته به قیمت دلاری (آزاد) گوشی متفاوت است.

هزینه رجیستر گوشی اپل عدد ثابتی دارد و قیمت دقیق آن را کارشناسان گمرک محاسبه می کنند. برای محاسبه قیمت و هزینه رجیستری گوشی 1401 حتی اپلیکیشن طراحی شده است و جدول هزینه رجیستری گوشی در برخی از سایت ها آورده شده است.

هر چند قیمت رجیستری آیفون یک عدد ثابت است اما نوسان شدید نرخ ارز در کشورمان، قیمت رجیستری گوشی اپل را دستخوش تغییر می کند. مهمترین عاملی که روی قیمت رجیستر اپل تاثیر می گذارد، ارزش خود گوشی است. برای مثال اگر گوشی iPhone 11 حدود 21 میلیون تومان قیمت داشت، هزینه رجیستری آن حدوداً سه میلیون تومان بود، ولی با افزایش قیمت دلار در یک سال اخیر و معرفی نسل‌ جدید گوشی‌های اپل، هزینه رجیستری آیفون نیز افزایش یافت و فراتر از چهار میلیون تومان رفت!

از طرفی افزایش هزینه های رجیستری و گمرکی، باعث افزایش قیمت ایفون های مسافری شده است.

موضوع دیگری که باعث افزایش قیمت موبایل‌های رجیستری شده اپل شد، ممنوعیت ورود آیفون به ایران بود! به همین خاطر در سه ماه اخیر سال جاری، تمام مدل‌های آیفون، ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند. البته این افزایش قیمت ناگهانی و شدید شامل حال موبایل‌های بیش از ۶۰۰ دلار نیز شد زیرا با تصویب قانون منع واردات آیفون، ورود موبایل‌های بیش از ۶۰۰ دلار نیز با محدودیت‌هایی مواجه شد که به‌صورت میانگین، به افزایش ۵ تا ۱۵ درصدی قیمت این دسته از موبایل‌ها منجر شد.

در زیر هزینه رجیستری جدیدترین گوشی اپل، یعنی خانواده آیفون 14 را بررسی می کنیم.

هزینه رجیستر آیفون ۱۴

همانطور که گفتیم افزایش قیمت آیفون منجر به افزایش هزینه رجیستری گوشی اپل شده است. شنیده ها حاکی از این است که قیمت و هزینه رجیستری آیفون ۱۴ در فرودگاه به قرار زیر است:

مدل دستگاه هزینه رجیستری
آیفون ۱۴ پرو مکس بین ۷ تا ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
آیفون ۱۴ پرو بین ۶ میلیون و ۵۰۰ تا ۷ میلیون تومان
آیفون ۱۴ پلاس بین ۶ میلیون تا ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
آیفون ۱۴ بین ۵ میلیون و ۵۰۰ تا ۶ میلیون تومان

در زیر جدول هزینه گمرکی و رجیستری مسافری دیگر گوشی های اپل آورده شده است.

هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری + جدول کامل

قبلا در مقاله ای در مورد هزینه گمرک گوشی مسافری و رجیستری انواع گوشی های موبایل صحبت کرده ایم، در اینجا به جدیدترین قوانین در رابطه با هزینه رجیستری آیفون اشاره می کنیم. این قانون حاکی از این است که فرد وارد کننده گوشی باید حدود ۱۶ درصد ارزش تلفن همراه وبایل خود را برای ثبت در سامانه همتا پرداخت کند که برآورد حدودی آن در جدول زیر آورده شده است.

جدول قیمت و هزینه رجیستری گوشی آیفون ۱۴۰۱

هزینه رجیستری آیفون 13 پرو مکس 512 گیگابایت بین هشت تا هشت و نیم میلیون تومان
قیمت رجیستری ایفون ۱۳ پرو مکس 256 گیگابایت هفت تا هفت و نیم میلیون تومان
هزینه رجیستر ایفون ۱۳ پرو 512 گیگابایت هفت و نیم تا هشت میلیون تومان
هزینه رجیستری گوشی آیفون ۱۳ پرو 256 گیگابایت شش و نیم تا هفت میلیون تومان
قیمت رجیستری گوشی ایفون ۱۳ حافظه ۲۵۶ گیگ پنج تا پنج و نیم میلیون تومان
هزینه رجیستری آیفون ۱۳ ۱۲۸ گیگ پنج میلیون تومان
قیمت رجیستری گوشی ایفون ۱۲ پرو مکس 512 شش و نیم تا هفت میلیون تومان
هزینه رجیستر آیفون 12 پرومکس 256 گیگ پنج و نیم تا شش میلیون تومان
قیمت رجیستری آیفون ۱۲ پرو مکس 128 گیگ چهار تا چهار و نیم میلیون تومان
هزینه رجیستر آیفون 12 پرو 256 گیگ چهار تا چهار و نیم میلیون تومان
قیمت رجیستری ایفون ۱۲ پرو 128 گیگابایت سه و نیم تا چهار میلیون تومان
هزینه رجیستری آیفون 11 پرو مکس 512 گیگ سه و نیم تا چهار میلیون تومان
هزینه رجیستری آیفون 11 پرو مکس 256 گیگ سه و نیم تا چهار میلیون تومان
هزینه رجیستری آیفون 11 پرو مکس 128 گیگ سه تا سه و نیم میلیون تومان
قیمت رجیستری آیفون ۱۱ پرو 512 گیگ سه و نیم تا چهار میلیون تومان
قیمت رجیستری آیفون 11 پرو 256 گیگ سه و نیم تا چهار میلیون تومان
هزینه رجیستر آیفون 11 پرو 64 گیگ سه تا سه و نیم میلیون تومان
قیمت رجیستری آیفون ۱۱  64 گیگ دو تا دو نیم میلیون تومان
هزینه رجیستری آیفون ۱۱  128 گیگ دو تا دو نیم میلیون تومان
قیمت رجیستری ایفون 11 256 گیگ 11  256 گیگ دو تا دو نیم میلیون تومان

هزینه رجیستری گوشی بدون پاسپورت و با پاسپورت حدود 500 هزار تومان اختلاف دارد. مبالغ آورده شده در جدول بالا با احتساب هزینه پاسپورت می باشد. چنانچه شخص وارد کننده موبایل دارای پاسپورت بود، دیگر نیازی به پرداخت هزینه مذکور نیست.

برای اطلاع از قیمت و هزینه رجیستری گوشی اپل در سایر مدل ها با شماره تلفن 02167319 واحد فروش کوک موبایل تماس بگیرید.

همانطور که بالاتر اشاره کردیم، وابستگی هزینه تعرفه گمرکی برای رجیستر کردن موبایل‌ها و نرخ ارز باعث شده نتوان یک رقم دقیق برای ثبت نام گوشی‌های مسافری اعلام کرد بنابراین اعداد و ارقام ثبت شده صرفاً برای این ماه است و چنانچه در ماه‌های آینده، قیمت ارز دچار نوسان گردد، مبالغ فوق نیز تغییر خواهند کرد.

نکته بعدی، تصویب آیین نامه‌ها و بخشنامه‌ها یا قوانین مربوط به هزینه رجیستری آیفون است. به بیان دیگر، تغییر قیمت تلفن همراه فقط به هزینه رجیستری آن بستگی ندارد و قوانین دیگری نظیر معافیت مالیاتی برای یک برند خاص یا ممنوعیت واردات موبایل‌های پرچمدار و موضوعاتی از قبیل نیز می‌تواند به کاهش یا افزایش قیمت موبایل منجر شود.

اگر خودتان قادر به انجام فرایند رجیستری گوشی خود نمی باشید، می توانید از جانب برخی شرکت ها، فروشگاه ها و یا اشخاصی که این کار را انجام می دهند، اقدام به رجیستری دستگاه خود کنید، که این کار علاوه بر هزینه های ذکر شده در بالا، مبلغ کمی هزینه کارمزد برای شما دارد.

مدارک مورد نیاز برای خرید کد رجیستری آیفون 14

مراحل رجیستر گوشی آیفون

مراحل رجیستر گوشی آیفون

مدارک و اطلاعاتی که برای خرید کد رجیستری ایفون ۱۴ خود و دریافت کدفعالسازی سامانه همتا نیاز است شامل اطلاعات مربوط به نام و نام خانوادگی و کدملی (عکس کارت ملی)، شماره موبایل (به نام خود شخص) و یک عکس با کیفیت از پشت جعبه آیفون. این کار به صورت غیر حضوری امکان پذیر است و نیاز به مراجعه حضوری به شرکت و یا فرودگاه نیست.

بعد از پرداخت هزینه و ارسال اطلاعات و مدارک مورد نیاز، در نهایت طی چندروز آیفون شما ثبت مسافری شده و کدفعالسازی سامانه همتا از طریق پیامک برای شما ارسال خواهد شد. اکنون می توانید نسبت به رجیستر آن و فعالسازی تلفن همراه خود اقدام نمایید.

سخن پایانی در مورد هزینه رجیستری گوشی های اپل

قانون و طرح رجیستری گوشی های موبایل و ثبت کد IMEI در سامانه همتا، با هدف جلوگیری از قاچاق موبایل تصویب و اجرایی شده است. با توجه به دریافت هزینه رجیستری اپل به صورت قانونی و از طرفی افزایش شدید نرخ ارز، برخی سودجویان قصد دارند با شگردهای خاص خود، این قانون را دور بزنند و اقدام به عرضه و فروش موبایل‌های غیرقانونی و قاچاق ‌کنند. متاسفانه در این امر موفق هستند و این وسط برخی از کاربران ناآگاه، طعمه می شوند و حسابی متضرر می گردند.

بنابراین ضروریست برای پیشگیری از مشکلات ریز و درشت و عواقب آن، صرفاً از طریق راه‌های قانونی نسبت به پرداخت هزینه رجیستری آیفون اقدام نمایید.

سوالات متداول در مورد هزینه رجیستری آیفون

1- آیا امکان رجیستری آيفون ايكس که از طريق مسافري وارد كشور شده بدون اينكه در گمرك فرودگاه ثبت شده باشد وجود دارد؟ قیمت رجیستری ایفون x چقدر است؟

بله، چه در گمرگ ثبت و چه ثبت نشده باشد، قابل رجیستری هست. برای اعلام هزینه لطفا با شماره تلفن 02167319 تماس بگیرید.

2- آیا نرخ هزینه رجیستری در جدول بالا ثابت است؟

خیر. هزینه وابسته به قیمت روز دلار است و با توجه به نوسانات قیمت دلار ممکن است تغییر کنند.

3- آیا برای کاهش هزینه رجیستری آیفون، پاسپورت فرد دیگری را کرایه کنم؟

به علت کلاه برداری های صورت گرفته، به هیچ عنوان خرید پاسپورت را به شما توصیه نمی کنیم زیرا خیلی از افراد براحتی اطلاعات دیگران را سرقت کرده و اقدام به فروش مدارک دیگران به شما کنند و علاوه برضرر میلیونی شما را درگیر دعوای حقوقی می کنند.

4- در چه شرایطی باید هزینه گمرک ایفونم را پرداخت کنم؟

پس از اظهار حضوری دستگاه در گمرک در لحظه ورود به کشور، مسافر ایرانی یک ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سایت گمرک نسبت به پرداخت عوارض گوشی تلفن همراه، اقدام نماید.

5- آیا هزینه رجیستری و گمرکی ایفون 14 که در جدول بالا اشاره کرده اید، قطعی هست؟

خیر، قیمت‌ های آورده شده صرفاً به صورت تقریبی هستند و تا زمان واردات رسمی خانواده آیفون 14 به ایران باید منتظر هزینه قطعی رجیستری و گمرکی آن باشیم.

6- عوارض گمرکی گوشی چطور محاسبه میشود؟

در بالا نحوه محاسبه عوارضی گمرکی و هزینه رجیستری شرح داده شده است.

7- هزینه رجیستری برای گوشی های دست دوم چگونه است؟

هزینه رجیستر گوشی دست دوم طبق تعرفه ی گوشی های نو محاسبه می شود و تفاوتی در هزینه گمرکی آنها نیست.  هزینه رجیستری آیفون دست دوم با هزینه گمرکی آیفون نو تفاوتی ندارد

8- آیا رجیستری گوشی ایفون امکان چک کردن دارد؟

بله می‌توان آن را چک کرد. برای این منظور باید ابتدا کد IMEI پانزده رقمی را پبدا کنید و آن را به سر شماره 7777 ارسال کنید؛ رجیستری گوشی بررسی می شود و نتیجه از طریق پیامک ارسال خواهد شد.

9- چند روش برای رجیستر کردن گوشی وجود دارد؟

به سه روش استفاده از کد USSD، سایت سامانه همتا و اپلیکیشن همتا، می توانید رجیستری گوشی را انجام دهید

 

 

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

42  +    =  46


کوک موبایل در رسانه ملی