راهنمای تعمیرات سامسونگ

آموزش تعویض باتری سامسونگ گلکسی +S6 Edge

آموزش تعویض باتری سامسونگ گلکسی +S6 Edge

سامسونگ گلکسی S6 Edge+ مجهز به یک باتری لیتیوم یون با ظرفیت 3000 میلی آمپر ساعت، غیر قابل تعویض است. ماندگاری و استقامت این باتری برای نگه داشتن شارژ با توجه به استفاده معمولی توسط کاربر مطلوب است و اگر هر روز به مدت یک ساعت برای مکالمه تلفنی، وب گردی و برای پخش ویدئو استفاده کنید، این گوشی می تواند به آسانی تا بیش از 3 روز دوام بیاورد و قابل استفاده باشد. این دستگاه از استاندارد شارژ بی سیم Qi/PMA (بسته به بازار هدف) و شارژ سریع 15 وات پشتیبانی می کند.اگر گلکسی S6 Edge+ شما خود به خود خاموش می شود،سریع تر از قبل باتری خالی می کند و یا تنظیمات تاریخ و ساعت آن به هم می ریزید، باید به سالم بودن باتری آن شک کرد. باتری های گوشی های هوشمند از عمر معینی برخوردارند و عمر مفید یک باتری موبایل بین یک تا دو سال متفاوت است، اما تعداد سیکل های شارژ آن می تواند بسیار زیاد و در حدود 500 بار باشد. شارژ کردن باتری صدمه ای به آن نمی رساند اما همواره سعی کنید که شارژ آن زیر 5 درصد نرسد، چرا که امکان آسیب به باتری افزایش می یابد.

این دستورالعمل راهنما نحوه برداشتن و تعویض باتری سامسونگ گلکسی S6 Edge+ را نشان می دهد.همچنین در این دستورالعمل نحوه برداشتن قاب پشت دستگاه شرح داده می شود که برای اتصال و نصب مجدد قاب پشت به چسب تعویض نیاز دارید.

برای ایمنی بیشتر، قبل از جدا کردن باتری، ابتدا شارژ آن را به زیر 25 درصد تخلیه کنید. این ریسک آسیب و خطر اشتعال حین عملیات تعویض را به حداقل می رساند. اگر باتری حین تعویض به طور تصادفی با اشیاء نوک تیز مثل پنس و یا هر وسیله دیگری برخورد کند، ممکن است پوسته آن سوراخ شده مواد آن به بیرون نشر کند و باعث آتش سوزی و یا انفجار شود. با کاهش شارژ باتری به زیر 25 درصد خطر اشتعال و انفجار را کاهش دهید.در این دستورالعمل قاب پشت گوشی باید باز شود که برای نصب مجدد آن به چسب نیاز می باشد. بنابراین قبل از باز کردن قاب، از داشتن چسب مناسب اطمینان حاصل نمایید.

مدت زمان انجام کار: 1 ساعت

سختی کار: متوسط

ابزار و وسایل مورد نیاز:

 1. آی اُپنر
 2. کاپ مکش
 3. کاردک پلاستیکی یا قطعه مثلث شکل (6 کاردک)
 4. پنس
 5. پیچ گوشتی چهارسو #00

قطعات و مواد مصرفی مورد نیاز:

 1. باتری جهت تعویض سامسونگ گلکسی S6 Edge+
 2. چسب قاب پشت سامسونگ گلکسی S6 Edge+
 3. نوار چسب باتری سامسونگ گلکسی S6 Edge+

مرحله 1- لبه گوشی را حرارت دهید.

 • قبل از شروع، شارژ باتری گلکسی خود را به زیر 25% کاهش دهید و گوشی را خاموش کنید.
 • آی اُپنر را در مایکرویو قرار دهید تا گرم شود، سپس آن را به مدت 2 دقیقه روی لبه گوشی که دکمه ولوم صدا در آنجا تعبیه شده است قرار دهید.
 • برای اینکه گوشی به اندازه کافی گرم شود و چسب نگهدارنده قاب پشت شل شود، ممکن است لازم باشد عملیات حرارت دهی با آی اُپنر را چندین بار تکرار کنید. البته مراقب باشید که گوشی بیش از حد داغ نشود.
 • برای حرارت دادن به قاب گوشی و شل کردن چسب زیر آن همچنین می توان از سشوار مو، سشوار صنعتی و یا صفحه داغ استفاده کرد. مراقب باشید گوشی بیش از حد حرارت نبیند چرا که صفحه اولد و باتری داخل این گوشی، مستعد آسیب های ناشی از حرارت هستند.

مرحله 2- کاپ مکش را به قاب پشت وصل کنید.

 •  به محض اینکه قاب پشت به اندازه کافی داغ شد، کاپ مکش را تقریباً به وسط آن و تا جای ممکن به لبه قاب نصب کنید.
 • دستگیره کاپ را با فشار یکنواخت و ثابت به سمت بالا بکشید تا زیر گلس پشت، شکاف کوچکی ایجاد شود، اکنون نوک کاردک را داخل شکاف فرو کنید.

مرحله 3- چسب لبه چپ پنل گوشی را جدا کنید.

 •  کاردک را در امتداد سمت چپ گوشی بکشید تا چسب نگهدارنده قاب پشت جدا شود.
 • عمل کشیدن کاردک و جداسازی چسب باید به آرامی صورت گیرد به طوریکه کاردک از درز ایجاد شده بیرون نزند. اگر برش چسب ها سخت شده است و کاردک جلو نمی رود، عملیات حرارت دهی با آی اُپنر را دوباره تکرار کنید.

مرحله 4- چسب نگهدارنده قاب پشت در سه طرف دیگر گوشی را جدا کنید.

 •  عملیات حرارت دهی و برش چسب های زیر قاب را برای بقیه لبه های گوشی تکرار کنید.
 • مطابق با شکل، پس از اتمام برش در هر لبه، کاردک را در درز ایجاد شده رها کنید تا مانع از چسبیدن دوباره چسب شود.

مرحله 5-قاب پشت را بردارید.

پس از برش چسب ها در تمام لبه ها، قاب پشت را با دست گرفته و به صورت کتابی بلند کنید و در مکان امن قرار دهید.

مرحله 6- تمیزکاری قاب پشت

 • با استفاده از کاردک، بقایای چسب روی قاب پشت و قاب میانی گوشی را جدا کنید و سطح آن را تمیز نمایید.

برای نصب مجدد قاب پشت:

 • ابتدا با استفاده از نوک پنس، هر گونه بقایا و خرده چسب ها را از هر دو طرف قاب پشت و قاب میانی گوشی تمیز کنید.
 • سپس سطوح چسب کاری شده را با پارچه نخی آغشته به الکل ایزوپروپیل غلیظ (حداقل 90 درصد) تمیز کاری کنید. پارچه الکلی را تنها به یک طرف بکشید (پارچه را عقب و جلو نکشید). این کار باعث آماده سازی سطح چسب می شود.
 • قبل از بکار بردن چسب جدید و آب بندی گوشی، ابتدا گوشی را روشن کنید وسلامت تعمیر را امتحان کنید.
 • چسب های تعویض قاب پشت گلکسی S6 Edge+ همراه با ورقه های چسب از پیش برش داده شده هستند تا با خطوط قاب پشت به خوبی منطبق شوند. این ورقه چسب نامتقارن است، بنابراین قبل از استفاده از این ورقه های چسبی، اطمینان حاصل کنید که سوارخ های جای پیچ روی ورقه چسبی با سوارخ های پیچ روی فریم تراز هستند.
 • در صورتیکه از این ورقه های چسبی در دسترس نداشتید، از نوار چسب های دوطرفه مخصوص مثل Tesa 61395 استفاده کنید.
 • پس از نصب چسب ها و قاب گوشی، برای چندین دقیقه قاب پشت را تحت فشار مناسب قرار دهید تا چسب ها به خوبی بچسبند و آب بندی لازم صورت گیرد. سپس می توانید چند کتاب نسبتاً سنگین روی آن قرار دهید.

7- پیچ های قاب میانی گوشی را باز کنید.

با استفاده از پیچ گوشتی چهارسو، هر 18 پیچ 3.2 میلی متری نگهدارنده قاب میانی را باز کنید. جای این پیچ ها با دایره های قرمز رنگ مشخص شده اند.

مرحله 8- قاب میانی را از روی گوشی بردارید.

با انگشت دست مطابق با تصویر، پشت باتری را فشار دهید و همزمان لبه های قاب میانی را با دست گرفته بلند کنید تا از گوشی جدا شود.

مرحله 9- باتری را از روی قاب صفحه نمایش شل کنید.

 • نوک کاردک پلاستیکی را بین قاب صفحه گوشی و باتری قرار دهید.
 • قبل از اینکه کاردک را زیر باتری بکشید، باید چند باری کاردک را عقب و جلو بکشید تا بین قاب و باتری شکاف ایجاد شود.
 • کاردک را زیر باتری بکشید تا باتری از جای خود بلند شود و بتوان آن را با دست محکم گرفت.
 • با نوک کاردک چسب های زیر باتری را به طور کامل جدا کنید.
 • مراقب باشید که در این مرحله و با کاردک پلاستیکی به باتری آسیب وارد نکنید وباتری را دفرمه نکنید. باتری لیتیوم یونی گلکسی S6 Edge دارای پوسته نازک و نرم است که می تواند براحتی سوارخ شده و مواد شیمیایی داخل باتری به بیرون نشت پیدا می کند که می تواند باعث آتش سوزی و یا انفجار شود. برای اهرم کردن باتری هرگز از ابزار فلزی استفاده نکنید.

مرحله 10 –باتری را از روی قاب صفحه نمایش بردارید.

 • کاردک در زیر باتری را به آرامی و کمی بچرخانید تا باتری اهرم شود و از جای خود بلند شود.
 • لبه باتری را با دست گرفته از جای خود بردارید.
 • هرگز از باتری قدیمی دوباره استفاده نکنید و یک باتری نو خریداری کرده و جایگزین کنید. استفاده از باتری قدیمی احتمال افزایش خطر را بالا می برد.
 • قبل از نصب یک باتری تعویضی، از تمیزکاری و پاک بودن سطح از هر گونه مواد خارجی اطمینان حاصل کنید.

برای نصب قطعات این دستگاه تمام مراحل بالا را از آخر به اول انجام دهید.

بعد از اتمام عملیات تعویض باتری برای بهینه کردن عملکرد آن، باتری جدید را کالیبره کنید. بدین روش که ابتدا باتری را تا 100 درصد شارژ کنید، سپس همانطور که در حال شارژ است به مدت حداقل 2 ساعت، رها کنید. بعد از آن گوشی خود را از شارژ بیرون آورده استفاده کنید تا زمانی که گوشی به خاطر تخلیه شارژ خاموش شود. سپس، باتری را یکبار دیگر و بدون وقفه فول شارژ کنید.باتری قدیمی و معیوب را مطابق با استانداردهای دفع ضایعات الکترونیکی (R2) دور بریزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کوک موبایل در رسانه ملی