راهنمای خرید موبایل

گوشی 5G بخریم یا گوشی 4G؟

گوشی 5G بخریم یا گوشی 4G؟

گوشی 5G بخریم یا 4G؟ ؟ وقتی می خواهیم گوشی جدید بخریم با اینترنت فایو جی بگیریم و یا فور جی؟ کدام نسخه را خریداری کنیم؟ اصلا ارزش دارد که به خاطر 5G بودن پول بیشتری هزینه کنیم. با کوک موبایل همراه باشید تا به این سوالات شما پاسخ دهیم.

چند سالی هست که در مورد اینترنت 5G و توسعه دهندگانشان می شنویم. دو سالی هست که گوشی هایی که وارد بازار می شوند از این فناوری پشتیبانی می کنند. اما هنوز اینترنت 5G فراگیر نشده است.

محض اطلاع به شما بگوییم که در حال حاضر چین با 356 شهر با پوشش اینترنت نسل پنجم در صدر لیست کشورهایی است که از این فناوری استفاده می کنند، کشور بعدی امریکا با 296 شهر و سپس فیلیپین با 97 شهر بیشترین تجهیزات و امکانات استفاده از این تکنولوژی را دارند.

اینترنت 5G

اینترنت 5G

خب حتماً می پرسید که آیا اینترنت 5G به کشورمان ایران آمده است یا نه؟ بله، برخی از شهرها و مناطق ایران نیز از این فناوری جدید استفاده می کنند اما همانطور که گفتیم گسترده نیست و هنوز عمومیت ندارد. با این حال آیا منطقی است که هنگام خرید موبایل، دست روی گوشی بگذاریم که اینترنت 5G داشته باشد.

برندهای گوشی های هوشمند مطرح در بازار ایران گوشی های پرچمدار خود را با اینترنت نسل 5 تولید و روانه بازار می کنند. از این گوشی رده بالا، انتظار جدیدترین و بالاترین امکانات از هر لحاظ چه سخت افزاری و چه نرم افزاری می رود. طبیعی است از نظر پشتیبانی از اینترنت هم سریع ترین باشد.

با این حال، در یکی دو سال اخیر شاهد هستیم که سازندگان گوشی های موبایل، میان رده هایی با پشتیبانی از اینترنت 5G تولید می کنند. از این دستگاه های پر فروش و خوش قیمت در بازار موبایل کشور عزیزمان ایران نیز به وفور عرضه می شود. اما سوال اینجاست که آیا واقعاً نیاز به خرید یک تلفن 5G در سال 1401 در ایران دارید؟

  • اگر یک تلفن 4G بخرید چه؟
  • اگر پول شما کافی نباشد و نتوانید برای خرید یک گوشی 5G مناسب هزینه زیادی کنید، چه؟
  • آیا خرید گوشی 4G در سال 1401 ارزش دارد؟

مهم ترین سوال این است که آیا مردم به داشتن گوشی 4G اهمیت می دهند یا 5G؟

صادقانه بگویم، ما به حرف مردم اهمیت نمی دهیم و شما هم نباید اهمیت دهید.

چیزی که ما به آن اهمیت می دهیم این است که شما را راهنمایی کنیم تا پول خود را روی خرید یک تلفن همراه مناسب خرج کنید.

ابتدا بیایید بررسی کنیم که اینترنت 5G چی هست از کجا شروع شده و به چه دردی می خورد؟

معرفی اینترنت 5G

5G مخفف 5th Generation است و به اینترنت نسل پنجم شبکه موبایل در جهان معروف است. این فناوری با دو هدف اصلی افزایش سرعت انتقال اطلاعات و کاهش تاخیر در انتقال داده ارائه شده است. پیش از این نیز استانداردهای ارتباطات در دنیای موبایل از جمله 1G، 2G، 3G و 4G نیز وجود داشتند. این جدیدترین فناوری، قابلیت‌های پیشرفته ای دارد که تا پیش از آن وجود نداشتند؛ امکانات این تکنولوژی جدید به قدری زیاد است که نه تنها در گوشی های موبایل بلکه در صنعت اینترنت اشیاء، حوزه پزشکی و جراحی از راه دور، ربات ها، هوافضا و خیلی از صنایع دیگر کاربرد دارد. اما بحث ما در اینجا این است که آیا باید گوشی 4G بخریم یا 5G؟

فناوری اینترنت فایو جی سرعت باورنکردنی، لگ و تاخیر بسیار پایین، شبکه پایدار و مطمئن‌تر، ظرفیت بیشتر، دسترسی بهتر را به همراه دارد که در نتیجه به تجربه کاربری بی نظیر و بی عیب تبدیل می شود.

چرا مردم دیوانه گوشی 5G هستند؟

گوشی‌ هوشمند 5G

گوشی‌ هوشمند 5G

وقتی یک گوشی جدید می خرید، اولین سوالی که از شما پرسیده می شود این است که آیا گوشی شما 5G است؟

همه می‌دانند که اینترنت نسل پنجم در حال حاضر در ایران کار نمی‌کند، اما با این حال، مردم بیش از حد در مورد آن هیجان‌زده هستند.

اما چرا این اتفاق می افتد؟ چرا مردم گوشی‌های هوشمند 5G را ترجیح می‌دهند حتی زمانی که در حال حاضر این فناوری در شهر و منطقه ای که زندگی می کنند وجود ندارد؟

پاسخ، تبلیغات این فناوری است. سازندگان گوشی‌های هوشمند به‌شدت موبایل خود را به‌عنوان گوشی‌های 5G مقاوم در آینده تبلیغ می‌کنند. مهم نیست که منطقی باشد یا نه، اما آنها به انجام آن و تبلیغ آن ادامه می دهند.

در شرایط فعلی، برندها علاقه مردم به اینترنت سریع را می شناسند و از این رو، باندهای 5G بیشتری را برای افزایش فروش خود ارائه می دهند.

اما بیایید به هدف اصلی مان از نوشتن این پست برگردیم. آیا باید گوشی بخریم که اینترنت 5G داشته باشد یا 4G؟

تفاوت 5g با 4g در چیست؟

ابتدا در مورد اصلی ترین تفاوت این دو فناوری بحث می کنیم و سپس درباره اینکه موبایل 5G بگیریم یا 4G به نتیجه می رسیم.

سرعت

در بیشتر بحث در مورد 5G، سرعت اغلب ویژگی است که برای متمایز کردن آن از 4G استفاده می شود. و این منطقی است، زیرا هر نسل اینترنت جدید به طور قابل توجهی سریعتر از نسل قبلی بوده است. فور جی در حال حاضر می تواند به حداکثر سرعت 100 مگابیت در ثانیه برسد، اگرچه در واقعیت بیش از 35 مگابیت در ثانیه نیست.

5G این پتانسیل را دارد که 100 برابر سریعتر از 4G باشد، این فناوری بالاترین سرعت تئوری در حدود 20 گیگابیت در ثانیه را دارد و سرعت فعلی و دنیای واقعی آن از 50 مگابیت بر ثانیه تا 3 گیگابیت بر ثانیه ثبت شده است.

اما موضوع کمی پیچیده تر از این است. سه حالت باند اصلی 5G وجود دارد و هر کدام سرعت خاص خود را دارند. به اصطلاح کم باند (low-band 5G) تا حدودی سریعتر از 4G با عملکرد حدود 50-250 مگابیت بر ثانیه است. سریعترین نسخه که های باند (high-band 5G) نامیده می شود، نسخه ای است که به 3 گیگابیت در ثانیه می رسد.

کاهش تاخیر در انتقال داده

تأخیر، معیاری از مدت زمان است که یک بسته اطلاعات، بین دو نقطه طی می کند. به زبان ساده، تاخیر در انتقال داده است، مهم نیست که اینترنت چقدر سریع باشد. تأخیر در شبکه های 4G در حال حاضر حدود 50 میلی ثانیه است، در حالی که انتظار می رود شبکه های 4G این میزان را به 1 میلی ثانیه کاهش دهند.

کاهش تأخیر شاید در حال حاضر برای انتقال داده بین دو ارتباط تلفنی مهم نباشد، اما وقتی پای جان انسان در میان است، اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. برای مثال در بحث جراحی از راه دور، که جراح از راه دور به ربات دستور می دهد، اگر تاخیر زیاد باشد، ممکن است اقدام در زمان دقیق انجام نشود و عمل با موفقیت صورت نگیرد. همچنین در موضوع اتومبیل‌های خودران که ممکن است از 5G استفاده کنند، تاخیر در انتقال داده به هوش مصنوعی مبتنی بر ابر، در تصمیم‌گیری برای دور زدن و یا توقف در زمان واقعی را مشکل ایجاد می کند و ممکن است باعث تصادف شود.

پوشش

حتی پس از گذشت یک دهه از 4G، هنوز مناطق دورافتاده و روستایی در سراسر جهان وجود دارند که پوشش 4G ضعیفی دارند. 5G به تازگی شروع شده است و بنابراین پوشش آن اساساً در خارج از تعداد معدودی از شهرهای بزرگ وجود ندارد. 5G چندین سال طول می کشد تا به سطحی از پوشش مشابه 4G برسد و پیاده سازی های متفاوتی (5G با باند بالا، متوسط و پایین) خواهد داشت که هر کدام سرعت و پهنای باند خاص خود را دارند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، فناوری اینترنت نسل 5 در ایران به طور گسترده پوشش داده نشده است و تنها برخی از شهرها و مراکز هستند که از این تکنولوژی بهره می برند.

پهنای باند

انتظار می رود که 5G پهنای باند یا ظرفیت بسیار بیشتری نسبت به 4G داشته باشد. این تا حدی به این دلیل است که 5G استفاده بسیار کارآمدتری از طیف موجود خواهد کرد. اینترنت نسل چهارم از یک برش باریک از طیف موجود از 600 مگاهرتز تا 2.5 گیگاهرتز استفاده می کند، اما اینترنت نسل پنجم به سه باند مختلف تقسیم می شود. هر باند محدوده فرکانس و سرعت خاص خود را دارد و کاربردها و موارد استفاده متفاوتی برای مصرف کنندگان، مشاغل و صنایع خواهد داشت. این بدان معناست که ظرفیت بسیار بالاتری در 5G وجود دارد.

آیا خرید گوشی های 5G در حال حاضر در ایران ارزش دارد؟

برای ما که افراد عادی هستیم و می خواهیم گوشی بخریم، آیا خرید گوشی 5G ارزش دارد یا نه پول بیشتری صرف نکنیم و همان گوشی 4G بخریم؟ ما نمی خواهیم وارد جزئیات و آمار و ارقام شویم و همانطور که در بالا گفتیم اینها از نظر فنی خیلی با هم متفاوت هستند.

دو مورد مهم سرعت و تاخیر در انتقال داده می تواند برای کاربران عادی هم مهم است. اینترنت فایو جی در دو بخش استریم کردن ویدئو و گیمینگ انلاین بسیار حائز اهمیت است. اگر زیاد وبگردی می کنید و از یوتیوب و سایت های دیگر ویدئو استریم می کنید، و اهل بازی آنلاین هستید، اینترنت 5G خیلی تجربه متفاوتی را به شما می دهد و طبیعتاً سرعت بالا آن نیز معلوم هست که به چه در می خورد.

محتواهایی که در اینترنت می بینید خیلی با سرعت بیشتری برای شما پخش می شود. اگر همین الان هم با سرعت پخش ویدئوها در اینترنت مشکلی ندارید، در جریان باشید که اگر اینترنت 5G را داشته باشید، با همین سرعت، خیلی کیفیت بیشتری را به شما می دهد. مثلا اگر با اینترنت 4G می توان ویدئو 1080 را بدون قطعی و تاخیر دید، با اینترنت 5G می توان ویدئو را بدون تاخیر و قطعی و با کیفیت 4K ببینید. این سرعت بالا طبیعتاً روی دانلود محتوا هم تاثیر می گذارد.

بالاخره گوشی 5G بخریم یا 4G؟

خرید گوشی‌ 5G یا گوشی 4G

خرید گوشی‌ 5G یا گوشی 4G

اگر گوشی که می خواهید بخرید فقط نسخه 5G دارد، پس همان گوشی را بخرید. اما اگر موبایلی که می خواهید بخرید، هم در نسخه 4G و هم فایو جی عرضه می شود، و دو دل می شوید که کدام را بخرید، و طبیعتاً 5G گران تر است، پول بیشتر ندید، هزینه الکی نکنید و فایو جی را نخرید.

در بازار موبایلی هستند مثل آیفون اپل یا پرچمداران جدید سامسونگ که پردازنده ای که دارند اینترنت 5G را ساپورت می کنند، خب، حرفی نیست، آن را بخرید. اما یک سری گوشی های میان رده هم هستند که با دو تا کانفیگ عرضه می شوند، یعنی با پردازنده ای که 5G را ساپورت نمی کند و پردازشگری که این فناوری جدید را پشتیبانی می کند. و معمولاً نسخه فایو جی گران تر است. در این شرایط ما همان نسخه 4G را پیشنهاد می کنیم.

در چه شرایطی نسخه 5G را پیشنهاد می کنیم. در مواقعی که بقیه ویژگی های ورژن 5G از 4G بهتر باشد. بیایید این بحث را کمی بیشتر باز کنیم. در برخی از گوشی های میان رده، تفاوت فور جی و فایو جی فقط به این دو مقوله ختم نمی شوند. یعنی بعضی وقت ها کمپانی ها برای اینکه بتوانند از تراشه بهتری برای ساپورت 5G استفاده کنند، از برخی ویژگی ها کم می کنند.

مقایشه گوشی‌ A13 5G با گوشی A13 4G

مقایشه گوشی‌ A13 5G با گوشی A13 4G

برای مثال سامسونگ در گوشی A13 64GB نسخه 5 جی خود از نمایشگر PLS LCD 90 هرتزی 6.5 اینچی با رزولوشن 720 × 1600 پیکسل با تراکم حدود270 پیکسل استفاده می کند اما در نسخه 4G آن از همان صفحه نمایش اما با اندازه 6.5 اینچی با رزولوشن و تراکم بالاتر (1080 × 2408 با تراکم 400 پیکسل در هر اینچ) با گوریلا گلس 5 استفاده می کند. همین ویژگی باعث می شود که قیمت تمام شده این گوشی کاهش و یا افزایش یابد. البته برخی از گوشی ها نیز بجز اینکه در اینترنت 5G و یا 4G تفاوت دارند، در هیچ بخش دیگری اختلاف ندارند (مثل S20 FE سامسونگ).

اما چرا در این دو حالت، خرید گوشی به خاطر 5G بودنشان منطقی نیست. زیرا، واقعیت این است که تا اینترنت 5G در ایران خیلی راه درازی داریم که به دست ما برسد، آن هم با کیفیت خوب. به این نیز توجه داشته باشید، تا اینترنت فایو جی داخل ایران بیاید و فراگیر شود، در بهترین حالت حداقل 2 سال طول می کشد شاید هم بیشتر.

آیا شما تا آن موقع گوشی تان را عوض نمی کنید، گوشی تان خراب نمی شود، باتری آن آسیب نمی بیند، مدل جدید که بازار بیاید، چشمتان را نمی گیرد. حتماً این کار می کنید و گوشی جدید خواهید خرید. پس تا آن زمان چرا می خواهید پول اضافی بابت خرید گوشی 5G هزینه کنید.

تازه هزینه استفاده از 5G را هم فراموش نکنید. شما فکر کنید هر محتوایی که می بینید می خواهید با کیفیت 1080 یا 4K مشاهده کنید. چه هزینه ای مصرف می شود؟! پس تا اینترنت فایو جی بیاید، دکل های آن در سطح شهر نصب شوند و کمپانی ها با هم توافق کنند و روی بسته های ایننترنت قیمت گذاری کنند، خیلی راه درازی است.

مسئله آنتن دهی هم داریم، کلی هم طول می کشد تا به همه شهرها برسد و پوشش 5G داشته را باشیم، واقعا طول می کشد. بازهم می گوییم، نه اینکه الان اینترنت فایو جی را در ایران نداریم، داریم ولی استفاده فراگیر و عمومی نیست. حتی در پیشرفته ترین کشورهای دنیا استفاده از اینترنت 5G محدود است و هنوز گسترده نشده است.

در نتیجه، به نظر ما، خرید گوشی فقط به دلیل 5G بودن منطقی نیست. مگر اینکه بخواهید یک گوشی پرچمدار بخرید که در آن صورت گزینه انتخاب مطرح نیست. نظر شما چیست، فکر می کنید اینترنت 5G کی فراگیر می شود و کی به دست همه ما می رسد. ممنون که تا انتهای این مطلب با ما بودید.

بلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


کوک موبایل در رسانه ملی