ترفند آیفون, ترفند اندروید

5 علت کندی موبایل و راه های جلوگیری از آن

پنج علت کندی موبایل و راه های جلوگیری از آن

اگر جزء آن دسته از کاربرانی هستید که گوشی موبایل تان را برای بیشتر از 2 سال نگه می دارید. و از طرفی جزء کسانی هستید که معمولاً گوشی های میان رده و متوسط می خرید. حداقل یکبار تجربه کرده اید که موبایل تان بعد از مدتی افت سرعت پیدا می کند. یه مقداری کند می شود و کمی هم سرعتش پایین تر می آید. اگر می خواهید بدانید که علت آن چیست و راه های جلوگیری از آن کدامند. اگر می خواهید سرعت موبایل خود را بالاتر ببرید و جلوی کندی آن را بگیرید. با کوک موبایل همراه باشید تا 5 دلیل کندی سرعت گوشی و راهکارهای اثر بخش برای جلوگیری از آن را برای شما توضیح دهیم. ما به شما نکاتی را خواهیم گفت تا با رعایت کردن آنها کاری کنید که در آینده کندی سراغ گوشیتان نیاید. توصیه می کنم با دقت به نکات زیر توجه کنید. با کوک موبایل همراه باشید.

باتری، اولین دلیل کندی موبایل

باتری اولین دلیل کندی موبایل

باتری اولین دلیل کندی موبایل

دلیل اول باتری است. خیلی از ما فکر می کنیم که کندی موبایل حتماً باید یک دلیل عجیب و غریب، مثل ایرادات پردازشی و از این جور چیزها، داشته باشد. اما اصلا از این خبرها نیست. حالا چرا باتری. باتری یک جنس و قطعه مصرفی در موبایل هاست که بعد از یک مدت معمولاً بعد از یک تا دو سال، عمر مفید آن تمام می شود و ضعیف می شود. وقتی باتری کم کم ضعیف شد، هنگام شارژ کردن بخش زیادی از انرژی خود را به حرارت تبدیل می کند و انرژی را هدر می دهد. وقتی حرارت بالا می رود، روی عملکرد پردازنده تاثیر می گذارد و عملکرد گوشی مقداری مختل و ضعیف می شود. همین باعث می شود که سرعت گوشی پایین تر بیاید و کند شود. پس در درجه اول باید خیلی به باتری و سلامت آن دقت کنید.

حالا راهکارش چی هست؟ در مقاله روش های افزایش طول عمر باتری گوشی های اندرویدی به شرح مفصل این موضوع پرد اخته ایم. نکات آن مقاله در مورد گوشی های آیفون نیز صدق می کند. پس محتوای آن را با دقت بخوانید چرا که به شما کمک می کند که عمر مفید باتری گوشی خود را بالاتر ببرید. ولی در درجه دوم بالاخره این عمر مفید بعد از 2 تا 3 سال تمام می شود. الان چه باید کرد. توصیه می کنیم به یک مرکز تعمیر موبایل معتبر بروید و با خرید یک باتری موبایل اورجینال روی گوشی خود بیندازید و باتری خراب خود را عوض کنید. اگر می خواهید گوشی تان درست کار کند باتری موبایل خود را بعد از یک مدتی تعویض کنید.

تعداد زیاد اپلیکیشن ها، دومین علت کندی گوشی موبایل

تعداد زیاد اپلیکیشن ها

تعداد زیاد اپلیکیشن ها دومین علت کندی گوشی موبایل

علت بعدی، تعداد اپلیکیشن هاست. وقتی یک مدت طولانی گوشی موبایل دارید مثلا 2 یا 3 سال به بالاتر، تعداد برنامه های نصب شده روی گوشی شما مدام زیاد و زیادتر می شود. مثلاً اول 2 تا اپلیکیشن نصب می کنید، و کم کم تعداد آنها را به 10 تا، 30 تا افزایش خواهید داد. خیلی ها هستند که بالای 50 تا اپ روی گوشی خود دارند. تک تک این اپ ها که روی گوشی دارید، فضای آزاد رم را مصرف می کنند و به پردازنده فشار می آورند. برنامه های در پس زمینه چون یک سری پروسه ها و یک سری پردازش هایی دارند، خیلی از فضاهای رم را مصرف می کنند. سر همین موضوع، سرعت گوشی شما پایین تر می آید.

راهکارش چی هست. خیلی واضح است. اپلیکیشن هایی که نیاز ندارید را به طور کامل از روی گوشی تان پاک کنید. چون که هم می توانند مصرف باتری تان را بالاتر ببرند و هم مصرف اینترنت و سرعت موبایل تان را پایین می آورند. پس اگر به آنها نیازی ندارید، همین الان برنامه های اضافی را از داخل گوشی تان پاک کنید.

پر شدن حافظه، سومین علت کندی گوشی

پر شدن حافظه

پر شدن حافظه سومین علت کندی گوشی

پر شدن حافظه گوشی خیلی رایج است و همه ما می دانیم که وقتی که حافظه پر می شود، سرعت گوشی پایین تر می آید. حافظه داخلی گوشی را یک اتاق در نظر بگیرید. تصور کنید داخل این اتاق پر از وسیله است. مثل یک انباری که داخل آن پر از وسیله است. وقتی بخواهید به انباری بروید و یک ابزار را بردارید، تا به آن شئی برسید، باید از موانع زیادی رد شوید و مدام به این و آن وسیله برخورد می کنید، در ضمن فضای کافی برای کار کردن ندارید. اما یک اتاق بزرگ که خالی است را تصور کنید. می توانید براحتی داخل آن بچرخید و قرار نیست که به موانع بخورید و در واقع هر کاری که می خواهید می کند. داستان فضای داخلی یا همان internal storage هم دقیقاً همین است. وقتی که خالی باشد، استخراج اطلاعات و پردازش به راحتی انجام می شود اما اگر پر باشد، دیگر این کار خیلی روان انجام نمی شود. پس پر بودن حافظه باعث می شود که سرعت گوشی شما پایین تر می آید. حافظه هر چقدر خالی تر باشد، ارتباط مستقیمی با سرعت پردازش دارد. سر همین باید حافظه داخلی گوشی تان را تا سر حد ممکن خالی نگه دارید. حالا چجوری؟!.

در درجه اول اطلاعاتی که نیاز ندارید، مثل موزیک هایی که نمی خواهید، عکس هایی که نمی خواهید، را روی یک فضای ابری و گوگل درایو بریزید. از آن طرف می توانید آنها را به یک فلش، هارد اکسترنال و چیزهای از این قبیل منتقل کنید و در هارد کامپیوترتان نگه دارید. بگذارید فضای حافظه داخلی گوشی تان مقداری خالی تر شود. همچنین، اپ ها و برنامه هایی که نیاز ندارید را قطعا خالی کنید. اگر گوشی موبایل تان حافظه کمی دارد و قصد خرید گوشی جدید دارید. می توانید یکی از گوشی های سامسونگ، گوشی های شیائومی و یا گوشی اپل ما را خریداری کنید.

بدافزارها، چهارمین دلیل کندی موبایل

بدافزارها چهارمین دلیل کندی موبایل

بدافزارها چهارمین دلیل کندی موبایل

علت چهارم که یک نکته خیلی قدیمی هست و بارها به آن اشاره کرده ایم و باز هم می گوییم. داستان بدافزارهاست. تا جایی که می توانید نباید اجازه دهید بدافزار یا malwares وارد گوشی تان شود. چون با وارد شدن این بدافزارها، از یک طرف امنیت گوشی تان به خطر می افتد و از طرفی ممکن است خیلی کارها در گوشی شما انجام شود که تحت اختیار شما نیست. علاوه بر این می تواند مصرف باتری و مصرف اینترنت گوشی شما را بالا ببرد و از همه مهمتر سرعت گوشی تان را پایین می آورد.

پس باید چیکار کرد. ساده ترین راه این است که اجازه ندهید بد افزار وارد گوشی تان شود. چطوری؟ راه حلش چیست؟ اول اینکه برای دانلود و نصب برنامه های مورد نیاز خود باید از سورس های مطمئن استفاده کنید. یعنی اینکه برای نصب اپ ها از پلی استور استفاده کنید. حالا در آیفون اپل خیلی دستتان باز نیست. برای اندرویدی ها باید به سراغ منابع معتبر بروید. در درجه دوم باید چه کار کرد؟. در هر سایت و هر اپلیکیشنی می روید، هر دسترسی که خواست به آن ندهید. هر چیز که روی صفحه شما ظاهر می شود، سریع روی دکمه اوکی نزنید و به آن دسترسی ندهید. چون احتمال ورود بد افزار به گوشی تان را بالاتر می برد. پایین آوردن سرعت گوشی تنها یکی از عواقب ورود بدافزار به گوشی استهست و هزاران عواقب دیگر دارد. پس اصلا نباید اجازه دهید بد افزار به گوشی شما نزدیک شود.

سخت افزار ضعیف در گوشی، پنجمین علت کندی سرعت

سخت افزار ضعیف در گوشی پنجمین علت کندی سرعت

سخت افزار ضعیف در گوشی پنجمین علت کندی سرعت

نکته پنجم و نکته آخر که در بیشتر مواقع صدق می کند و در برخی مواقع درست نیست. بیشتر برای آن دسته از کاربرانی است که گوشی موبایل شان از نظر پردازشی ضعیفتر است. وقتی اپلیکیشنی را در گوشی تان به روز می کنید و اپدیت جدید برای آن می آید. اگر در اجرای آن برنامه، مشکل داشته باشید، حاکی از ضعف در سخت افزاری موبایل شماست. اینستاگرام الان با اینستاگرام سه سال پیش یکی نیست. چرا؟!. چون یک سری آپشن ها و یک سری قابلیت ها به آن اضافه شده است که نیاز هست که گوشی تان یه مقدار قوی تر باشد و از نظر پردازشی عملکرد بهتری داشته باشد تا بتواند برنامه را روان اجرا کند. سر همین موضوع، آپدیت یک سری اپلیکیشن ها ممکن است باعث شود که سرعت پردازش و سرعت روان اجرا کردن در گوشی را پایین تر بیاورد.

چاره چیست؟. در درجه اول، اگر گوشی تان از نظر سخت افزاری خیلی ضعیف است. در یک سری برنامه ها مثل اینستا و یک سری اپ ها، به جای نسخه معمولی و پرو، نسخه لایت آن را دانلود و نصب کنید. نسخه لایت همان اپلیکشن هست، اما یک سری قابلیت ها را ندارد، و در ضمن محدودیت هایی دارد. ولی خب در عوض سبک تر هست و راحت تر اجرا می شود. در درجه دوم، اگر خیلی از اپ ها را نمی خواهید، از روی گوشی تان پاک کنید.

تعمیرات تخصصی و رفع مشکل کند شدن موبایل

در بالا 5 علت اصلی کند شدن سرعت گوشی را گفتیم که به عملکرد نرمال یک گوشی ربط دارند. اما موضوع مهمتری که در مورد سرعت کارکرد گوشی مطرح است، طول عمر مفیدی است که قطعات داخلی هر گوشی می تواند داشته باشد. در بسیاری از موارد کند شدن گوشی ناشی از استهلاک و خرابی قطعات سخت افزاری داخلی موبایل است. به عنوان مثال روشن نشدن گوشی یا بالا نیامدن آن ممکن است به ایراد و وجود مشکلات در برد گوشی مرتبط باشد. از اینرو با مراجعه به مراکز تعمیرات موبایل و انجام تعمیر و تعویض قطعات مختلف دستگاه تا حد بسیار زیادی می توانید مشکل کندی موبایل خود را برطرف کنید.

خوب همین الان در قسمت نظرات برای مان بنویسید که آیا شما هم مشکل کمبود و کندی سرعت دارید یا خیر. اگر داشته اید، آیا توانسته اید آن را برطرف کنید. از چه ترفندهای مختلفی استفاده کرده اید و یا نه هنوز هم درگیرش هستید؟ بنویسید که نکات بالا به درد شما خورده است یا خیر. در صورتی که شما راه کاری بهتری دارید آن را برایمان ارسال کنید تا ما و بقیه هم از آنها استفاده کنیم. از اینکه نظرتان را برای ما ارسال می کنید و ما را حمایت می کنید بسیار سپاسگزاریم.

سوالات متداول در مورد 5 علت کندی سرعت موبایل و جلوگیری از آن

1- چرا سرعت موبایل من کند است؟

اگر اخیراً متوجه شدید که سرعت گوشی شما کند شده است، چند دلیل برای آن وجود دارد. در این مقاله به 5 دلیل عمده کندی سرعت موبایل اشاره کرده ایم.

2- چگونه می توانم سرعت گوشی ام را بالا ببرم؟

برای بالا بردن سرعت گوشی خود، راه کارهای بالا را امتحان کنید. علاوه بر این فضای حافظه گوشی را خالی کنید. برنامه های بلااستفاده را حذف نصب کنید. برنامه های تقویت کننده رم را حذف کنید. سیستم گوشی خود را بروزرسانی کنید.

3- آیا پر بودن حافظه می تواند روی سرعت گوشی تاثیر بگذارد؟

بله، اگر اخیرا متوجه شدید که سرعت گوشی شما کند شده است، تا آنجاکه می توانید عکس ها، فیلم ها و اسنادی که به دردتان نمی خورد را از حافظه گوشی پاک کنید و تا حد ممکن حافظه را خالی کنید.

4- برای بالا بردن سرعت گوشی اندروید از طریق آپدیت برنامه ها چه کنم؟

در گوشی های اندروید آپدیت بودن اپ های نصب شده روی گوشی خود را از طریق رفتن به گوگل پلی چک کنید. در سمت راست بالا روی آیکن پروفایل ضربه بزنید. روی مدیریت برنامه و دستگاه ضربه بزنید. در بخش به روزرسانی های موجود، تمام برنامه ها و یا برنامه خاصی را انتخاب کنید و آن را چک کنید.

5- آیا با بستن برنامه هایی که نمی خواهیم سرعت گوشی بالا می رود؟

بله، می توانید از طریق اپ تنظیمات گوشی خود، گزینه فورس استاپ را انتخاب کنید و از اجرای برنامه هایی را که نمی خواهید، جلوگیری کنید.

6- آیا کندی سرعت موبایل می تواند از برنامه های خراب باشد؟

بله، بدافزارها و برنامه های خراب می توانند تا حد زیادی روی سرعت گوشی شما تاثیر بگذارند. با ریستارت کردن گوشی از طریق حالت safe mode می توانید بفهمید که خرابی کدام برنامه باعث بروز ایراد در گوشی شما شده است.

7- آیا سرعت اینترنت با کندی موبایل رابطه دارد؟

دلایل کندی موبایل دراجرای برنامه ها با کندی سرعت اینترنت گوشی دو مقوله جداگانه هستند، اما می توانند تا حدودی به یکدیگر ربط داشته باشند.

8- آیا با سافت ریست کردن می توان مشکل کندی سرعت را حل کرد؟

ریست کردن معمولی گوشی تنها در برخی مواقع مشکل کندی سرعت گوشی را برطرف می کند. می توان گفت این کار شانسی و امتحان کردن آن ضرر ندارد.

9- چرا سرعت گوشی من به طور ناگهانی کند شد؟

کندی سرعت گوشی امری ناشناخته است و دلایل مختلفی دارد. فرسوده شدن عمر گوشی و قطعات داخلی، یکی از مهمترین دلایل کندی موبایل است. بهتر است با خرید گوشی موبایل جدید، خود را از شر کندی خلاص کنید.

10- آیا داغ شدن باتری می تواند باعث کندی سرعت موبایل شود؟

بله، همانطور که در اولین علت کندی موبایل در همین مقاله صحبت کردیم، گرم شدن باتری تا حد زیادی روی عملکرد سرعت موبایل تاثیر می گذارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *