راهنمای تعمیرات اپل

آموزش تعویض باتری گوشی آیفون 6s

آموزش تعویض باتری گوشی آیفون 6s

تعویض باتری گوشی iPhone 6s جزء رایج ترین عملیات تعویض در گوشی های آیفون است. باتری تمام دستگاه های موبایل از عمر مشخصی برخوردار هستند و پس از یکی دو سال استفاده، عمر مفید آنها از بین می رود. در صورتی که باتری گوشی آیفون 6s شما زود به زود شارژ خالی می کند و شارژدهی مثل قبل را ندارد، در صورتی که باتری شارژ نگه نمی دارد و بلافاصله بعد از شارژ کردن، گوشی آیفون شما خاموش می شود مشکل از باتری است که باید تعویض شود.

از این دستورالعمل برای تعویض باتری گوشی آیفون 6 اس خود با یک باتری جدید استفاده کنید. در صورتی که باتری گوشی آیفون تان، باد کرده است، لطفاً نکات ایمنی را رعایت کنید و اقدامات احتیاطی را پیش بگیرید.

در این راهنما نحوه جدا کردن مجموعه پنل جلو آموزش داده شده است؛ شرح این مراحل تنها به این خاطر است که حواستان به کابل های صفحه نمایش باشد. در صورتی که مطمئنید هنگام جدا کردن باتری از روی گوشی به صحفه نمایش آسیب وارد نخواهید کرد از این مراحل عبور کنید و مستقیماً به سراغ مراحل برداشتن باتری بروید.

برای بهینه سازی عملکرد باتری جدید گوشی آیفون 6 اس خود، پس از اتمام عملیات آن را کالیبره کنید. برای این منظور، ابتدا باتری دستگاه را به طور کامل (100 درصد) شارژ کنید و حداقل به مدت 2 ساعت شارژر را از گوشی جدا نکنید. سپس از گوشی استفاده کنید تا زمانی که گوشی به خاطر کم شدن شارژ باتری خاموش شود. سپس دوباره باتری گوشی را فول شارژ کنید.

همچنین از این دستورالعمل می توانید برای تعویض براکت کانکتور باتری استفاده کنید.

اگر حین عملیات تعویض باتری با مشکل برخوردید، با کارشناسان تعمیر ما در کوک موبایل تماس بگیرید و مشاوره های لازم را به صورت رایگان دریافت نمایید.

مدت زمان انجام کار: 1 ساعت

سختی کار: متوسط

ابزار و وسایل مورد نیاز:

 1. پیچ گوشتی t1 مخصوص باز کردن پیچ های آیفون
 2. پیچ گوشتی چند سر Y000 مخصوص باز کردن پیچ های آیفون
 3. کاپ مکش
 4. اسپاتول
 5. پنس
 6. آی اُپنر
 7. کارت پلاستیکی

قطعات و مواد مصرفی مورد نیاز:

 1. باتری گوشی آیفون 6/6s/7 جهت تعویض
 2. براکت کانکتور باتری گوشی آیفون 6s
 3. نوار چسب باتری آیفون گوشی آیفون 6s

مرحله 1- پیچ های لبه پایین آیفون را باز کنید.

 • قبل از اینکه شروع کنید، شارژ باتری آیفون خود را به زیر 25% خالی کنید. باتری لیتیوم پلیمری فول شارژ اگر به اشتباه و به صورت اتفاقی با اشیاء نوک تیز مثل پیچ گوشتی ها و یا پنس برخورد کند می تواند منجر به انفجار و یا خطرات بالقوه شود.
 • قبل از باز کردن گوشی، ابتدا آن را خاموش کنید.
 • در لبه پایین و در دو طرف سوکت شارژ گوشی های آیفون دو پیچ t1 بلند 3.4 میلیمتری قرار دارد، با پیچ گوشتی مخصوص، آنها را باز کنید. جای این پیچ ها در تصویر با دایره قرمز رنگ مشخص شده است.

مرحله 2- لبه های پایین گوشی آیفون 6 اس را حرارت دهید.

 • با استفاده از آی اُپنر، سشوار مو و یا صفحه داغ، حرارت ملایمی به لبه پایین گوشی بدهید. آی اُپنر را از قبل در مایکرویو قرار داده سپس آن را به مدت یک دقیقه روی لبه پایین صفحه نمایش گوشی قرار دهید.
 • حرارت دهی باعث شل کردن چسب های نگه دارنده صفحه نمایش به قاب میانی گوشی می شود و در نهایت جداسازی ان راحت صورت می گیرد.

مرحله 3- کاپ مکش دستی را به لبه پایین گوشی متصل کنید

 • برای جدا کردن صفحه نمایش از کاپ مکش دستی استفاده کنید. با باز کردن صفحه نمایش گوشی آیفون 6 اس، نوار چسب اطراف صفحه نمایش جدا می شود. اگر ترجیح شما بر این است که نوار چسب را تعویض کنید، قبل از شروع عملیات اطمینان داشته باشید که نوار چسب جدید به اندازه کافی در اختیار دارد. البته امکان نصب صفحه نمایش بدون تعویض نوار چسب نیز وجود دارد به طوریکه متوجه عملکرد آن نخواهید شد.
 • کاپ مکش را روی گوشی چپ پایین صفحه نمایش (بالای دکمه هوم) بچسبانید.
 • اطمینان حاصل کنید که قسمتی از کاپ مکش با دکمه هوم همپوشانی نشده و روی دکمه هوم قرار نگرفته است. چرا که مانع از چسبیدن کامل کاپ مکش و ایجاد خلاء بین کاپ مکش و گلس جلو می شود.
 • در صورتی که صفحه نمایش دچار شکستگی و ترک خوردگی شدید شده است، روی آن را با نوار چسب پهن بپوشانید تا صفحه نمایش راحت تر جدا شود. همچنین می توانید از چسب های قطره ای قوی استفاده کنید و به کاپ مکش و صفحه نمایش شکسته بزنید.

مرحله 4- لبه زیرین را شل کنید.

 • دسته کاپ مکش را محکم گرفته و به آرامی به بالا بکشید، هنگام کشیدن دسته کاپ، نیروی ثابت و یکنواختی اعمال کنید تا بین پنل جلو و قاب پشت، شکاف کوچکی ایجاد شود.
 • در صورتی که کاپ مکش را محکم بکشید ممکن است به صفحه نمایش صدمه وارد کنید. فشار کم اعمال کنید تا فقط شکاف کوچکی بین صفحه نمایش و قاب پشت ایجاد شود.
 • چسب آب بندی نگهدارنده صفحه نمایش بسیار محکم و قوی است؛ برای جدا کردن چسب ها و ایجاد شکاف اولیه به نیروی قابل توجهی نیاز است. اگر برای باز کردن شکاف با مشکل مواجه شدید و چسب به قدری محکم است که نمی توانید پنل ها را از هم جدا کنید، ابتدا لبه ها را کمی حرارت داده و سپس به آرامی کاپ مکش را بالا و پایین کنید تا چسب آب بندی شل شده و شکاف ایجاد شود و بتوانید نوک کاردک را لای آن قرار دهید.

مرحله 5- چسب لبه پایین آیفون را جدا کنید.

 • بهترین قسمت برای وارد کردن اسپاتول و اهرم کردن صفحه نمایش، بریدگی در پنل جلو، درست بالای جک هدفون است. جای این بریدگی در تصویر اول با کادر قرمز رنگ مشخص شده است.
 • همانطور که کاپ مکش را به سمت بالا می کشید، اسپاتول سر تخت را وارد بریدگی بالای جک هدفون قرار دهید.

مرحله 6- نوک اسپاتول تخت را 90 درجه بچرخانید.

اسپاتول سر تخت که در بریدگی بالای جک هدفون قرار دارد را تا 90 درجه بچرخانید تا شکاف بین پنل جلو و قاب پشت باز تر شود.

مرحله 7- سمت چپ قاب گوشی آیفون را شل کنید.

نوک اسپاتول را در امتداد لبه چپ تا بالای گوشی بکشید، این قسمت از صفحه نمایش را قاب پشت جدا کنید.

مرحله 8- لبه پایین گوشی آیفون را شل کنید.

نوک تخت اسپاتول را در لبه پایین گوشی آیفون 6 اس قرار داده و در امتداد لبه پایین به سمت راست بکشید و کمی اهرم کنید تا لبه پایین نیز شل شود.

مرحله 9- سمت راست قاب گوشی را شل کنید.

 • نوک تخت اسپاتول را از سمت راست قاب گوشی از لبه پایین آیفون وارد کنید و به سمت گوشه بالا بکشید و چسب های سمت راست را نیز به طور کامل جدا کنید.
 • نوک اسپاتول را خیلی به داخل گوشی فرو نکنید چرا که ممکن است به قطعات داخلی و یا کابل های منعطف در زیر آن آسیب وارد کند. نوک اسپاتول باید تنها چند میلی متر و یا به اندازه لبه صفحه نمایش فرو برده شود.

مرحله 10- بررسی کنید ببینید چسب هر سه لبه آیفون شل شده اند.

 • ابزار قاب باز کن پلاستیکی را مطابق با تصویر روی قاب پشت قرار دهید و قاب را نگه دارید. به آرامی کاپ مکش را به سمت بالا بکشید تا لبه پایین صفحه نمایش بلند شود.
 • در این مرحله صفحه نمایش را به طور کامل جدا نکنید و سعی کنید به کابل های متصل به صفحه نمایش در لبه بالای گوشی صدمه وارد نکنید.
 • هنگام بلند کردن صفحه نمایش مراقب باشید صفحه نمایش با زاویه بیش از 10 درجه بالا نیاید چرا که ممکن است کابل های منعطف در امتداد سمت راست گوشی که صفحه نمایش را به برد متصل می کند کشیده شوند و آسیب ببینند.

مرحله 11-کاپ مکش دستی را از روی گوشی بردارید.

برای جدا کردن کاپ مکش از روی پنل جلو، زبانه کوچک کاپ را با انگشت به یک طرف هل دهید و سپس به آرامی کاپ مکش را بردارید.

مرحله 12- قاب آیفون را به صورت 90 درجه باز کنید.

 • مجموعه صفحه نمایش را از لبه بالا گوشی به آرامی به سمت بالا بکشید تا گیره های نگهدارنده آن به قاب پشت جدا شوند.
 • گوشی را روی میز کار قرار دهید و با دست پنل جلو را گرفته به صورت کتابی و در زاویه 90 درجه باز کنید.
 • صفحه نمایش را به طور کامل از قاب پشتی جدا نکنید چرا که هنوز این دو پنل بوسیله چندین کابل منعطف به لاجیک برد و به یکدیگر متصل هستند.
 • صفحه نمایش را بلند کنید به یک جسم محکم مثلاً خود جعبه گوشی تکیه دهید و مطابق با تصویر سوم با یک کش ببندید.

مرحل 13- پیچ های نگهدارنده براکت کانکتور باتری را باز کنید.

 • هر دو پیچ نگهدارنده براکت کانکتور باتری به برد اصلی را باز کنید:
 • با استفاده از پیچ گوشتی چهارسو، پیچ 2.9 میلی متری را باز کنید. جای این پیچ ها در تصویر مربوطه با دایره قرمز رنگ نشان داده شده است.
 • پیچ 2.2 میلی متری را باز کنید. جای این پیچ ها در تصویر مربوطه با دایره نارنجی رنگ نشان داده شده است.
 • در سراسر عملیات تعمیر، هر پیچی را که باز می کنید آن را در الگوی پیچ ها قرار دهید و هر پیچ را طوری به ترتیب در الگو قرار دهید که هنگام بستن پیچ ها اشتباه نکنید و هر کدام را در جای خود ببندید. بستن پیچ ها در جای اشتباه می تواند باعث آسیب همیشگی به آیفون شود.

مرحله 14- براکت کانکتور باتری را بردارید.

با استفاده از پنس سر کج، لبه براکت یا محافظ فلزی کانکتور باتری را گرفته از جای خود بردارید.

مرحله 15- کانکتور باتری را اهرم کنید و از سوکتش روی برد آزاد کنید.

ناخن و یا نوک تخت اسپاتول را زیر کانکتور باتری قرار دهید و به آرامی به سمت بالا اهرم کنید و از سوکتش روی برد خارج کنید.

مرحله 16- کانکتور باتری را کنار بزنید.

کانکتور را کمی به سمت بیرون از برد خم کنید تا در حین تعمیر از اتصال ناگهانی آن با این سوکت جلوگیری شود و به گوشی برق نرساند

مرحله 17- پیچ های براکت گوشه سمت راست و بالای پنل جلو را باز کنید.

 • هر 4 پیچ براکت بالا گوشه راست پنل را باز کنید.
 • با پیچ گوشتی چهارسو، هر سه پیچ 1.2 میلی متری را باز کنید. جای این پیچ در تصویر با دایره قرمز رنگ مشخص شده است.
 • با پیچ گوشتی چهارسو، پیچ 2.8 میلی متری را باز کنید. جای این پیچ در تصویر با دایره نارنجی رنگ مشخص شده است.

مرحله 18 – براکت کابل صفحه نمایش را بردارید.

با استفاده از پنس سر کج، لبه براکت کابل صفحه نمایش را گرفته با دقت و به آرامی از جای خود بردارید.

مرحله 19- کانکتور کابل سنسور و دوربین جلو را باز کنید.

 • نوک ابزار قاب باز کن پلاستیکی را زیر کانکتور کابل سنسور و دوربین جلو قرار دهید و به آرامی به سمت بالا اهرم کنید و کانکتور را از روی سوکتش خارج کنید.
 • مراقب باشید فقط کانکتور را اهرم و جدا کنید و به سوکت آن روی برد صدمه وارد نکنید.

مرحله 20-کانکتور کابل دیجیتایزر را جدا کنید.

 • نوک ابزار قاب باز کن پلاستیکی را زیر کانکتور کابل دیجیتایزر قرار دهید و مستقیم به سمت بالا اهرم کنید تا از سوکتش از روی برد اصلی جدا شود.
 • هنگام نصب مجدد این کانکتور، هرکز به وسط کانکتور فشار وارد نکنید. ابتدا کانکتور را روی سوکتش تراز کرده قرار دهید. سپس انگشت خود را روی یک طرف کانکتور فشار دهید و بعد سمت دیگر کانکتور را فشار دهید تا به طور کامل روی سوکتش قرار گیرد. در صورتی که به قسمت وسط کانکتور فشار وارد شود ممکن است خم شود و باعث آسیب به دیجیتایزر شود.

مرحله 21- کانکتور کابل صفحه نمایش را جدا کنید.

 • نوک ابزار قاب باز کن پلاستیکی را زیر کانکتورهای کابل دکمه هوم و یا سنسور اثرانگشت قرار دهید و به آرامی و مستقیم به سمت بالا اهرم کنید تا از سوکتش از روی برد اصلی جدا شود.
 • در این مرحله، اطمینان حاصل کنید که قبل از جدا کردن و اتصال مجدد این کابل، کانکتور باتری را جدا کرده اید.

مرحله 22- صفحه نمایش را از روی قاب گوشی بردارید.

 • لبه های صفحه نمایش را با دست گرفته و مجموعه پنل جلو را بردارید.
 • هنگام نصب مجدد به چسب های آب بندی اطراف لبه های صفحه نمایش دقت کنید. اگر لازم باشد چسب های قدیمی را برداشته و به دور لبه های صفحه نمایش، چسب جدید اضافه کنید.

مرحله 23 – لبه چسب های نگهدارنده باتری را باز کنید.

 • همانطور که در تصویر مشخص است، قسمت تحتانی باتری با دو قطعه چسب در جای خود قرار گرفته است. با استفاده از پنس سر کج، لبه چسب های نگهدارنده باتری در قسمت تحتانی باتری را یکی یکی گرفته و برگردانید. مراقب باشید که با نوک پنس یا ناخن به باتری ضربه نزنید و باتری را سوراخ نکنید.
 • حتی الامکان از ناخن ها و یا پنس های غیر نوک تیز استفاده کنید. مراقب باشید که نوک پنس به باتری برخورد شدید نداشته باشد. پوسته باتری نازک است و در صورت برخورد شدید سوراخ شده مواد شیمیایی آن به بیرون درز می کند. این حالت خطرناک است و پتانسیل ایجاد انفجار و آتش سوزی را به همراه دارد. پس خیلی مراقب باشید.

مرحله 24- زبانه چسب های نگهدارنده باتری را بکشید.

 • زبانه اولین چسب باتری را با دو انگشت خود بگیرید و با نیروی یکنواخت آن را به سمت لبه زیرین گوشی بکشید. و سپس کار را با کشیدن دو زبانه چسب دیگر ادامه دهید.
 • کشیدن چسب را با نیروی یکنواخت ادامه دهید و سعی کنید زاویه کشش را هم حفظ کنید. حین کشیدن چسب بهتر از زاویه کشیدن 60 درجه یا کمتر را حفظ کنید.
 • کشیدن چسب را همینطور ادامه دهید تا کاملاً از زیر باتری جدا شده و پاره شود.

مرحله 25- چسب های نگهداری باتری را به طور کامل جدا کنید.

 • به آرامی زبانه های چسب نگهدارنده باتری را گرفته و به شیوه قبلی به سمت پایین گوشی بکشید و به طور کامل از زیر باتری جدا کنید.
 • سعی کنید نوارهای چسب زیر باتری را صاف کنید و تای آن را باز کنید. نوار چسب های لوله شده و تا شده به یکدیگر می چسبند و بجای اینکه به خوبی و راحت کشیده شوند، پاره می شوند.
 • علاوه بر این، وقتی که زبانه چسب ها را گرفته و می کشید به باتری فشار وارد نکنید. فشار وارد کردن روی باتری می تواند باعث زخم شدن و پاره شدن چسب ها شود.
 • چسب ها را به صورت مستقیم و در جهت خود بکشید. هنگام کشیدن زبانه چسب ها فشار یکنواختی را اعمال کنید تا چسب بین باتری و قاب عقب پاره و جدا نشود. برای اینکه چسب ها پاره نشوند حین کشیدن کمترین زاویه را به چسب ها بدهید و همانطور که گفتم کشیدن به صورت مستقیم باشد. همچنین مراقب باشید که حین کشیدن، چسب ها به لبه های قطعات دیگر برخورد نکند.

مرحله 26 – باتری را حرارت دهید تا چسب زیر آن شل شود

 • اگر هر یک از نوار چسب ها پاره شد و باتری به قاب پشت چسبیده، جدا نمی شود، آی اُپنر را گرم کرده و یا از سشوار مو استفاده کنید و قاب عقب گوشی و قسمت پشت باتری را حرارت دهید تا چسب ها شل شوند.
 • گوشی آیفون را حرارت دهید تا قاب عقب گرم شود. مراقب باشید گرم شدن قاب طوری نباشد که پوست دست را بسوزاند. توجه داشته باشید که داغ شدن بیش از حد ممکن باتری را مشتعل کند.
 • یک کاردک پلاستیکی بردارید و به شیوه‌ای که در عکس دوم نشان داده شده است به زیر باتری فرو ببرید تا باقی مانده چسب های نگهدارنده زیر باتری به طور کامل از بین بروند و به راحتی قادر به جداسازی باتری شوید.
 • این کار را با دقت و صبر و حوصله انجام دهید تا چسب ها جدا شده و باتری بدون آسیب باقی بماند.
 • اگر برای برداشتن باتری از ابزارهای اهرم استفاده می کنید خیلی احتیاط کند تا به کابل های منعطف و یا سیم پیچ شارژ بی سیم که مستقیماً زیر باتری قرار دارند، آسیب وارد نشود.
 • برای جدا کردن چسب زیر باتری همچنین می توانید از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان را دور انگشت دو دست و یا پنس پیچیده و از یک طرف زیر باتری قرار دهید و به آرامی بکشید تا چسب ها جدا شوند.

مرحله 27- باتری را بردارید.

 • لبه باتری را با انگشت گرفته و باتری را از روی آیفون بردارید.
 • اگر باتری جدید که می خواهید روی گوشی بیندازید دارای محافظ پلاستیکی است، قبل از نصب محافظ را بردارید.
 • اگر باتری جدید دارای نوار چسب های از پیش نصب شده نمی باشد، به دستورالعمل راهنمای تعویض نوار چسب باتری مراجعه کنید.
 • بعد از نصب گوشی و سرهم بندی قطعات آن، عمل ری استارت اجباری را انجام دهید، این کار می تواند از چندین مشکل جلوگیری کند و کار عیب یابی را بهتر کند.

قطعات تعویضی جدید خود را با قطعات اصلی مقایسه کنید چک کنید قطعه ای از قلم نیفتاده باشد، قبل از نصب جای چسب های قدیمی را تمیز کنید و سپس از چسب جدید استفاده کنید.

برای نصب و اتصال قطعات، مراحل بالا را از آخر به اول (برعکس) انجام دهید.

برای دفع زباله های الکترونیکی و قطعات معیوب از دستورالعمل مربوطه (R2) یا مشابه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =