آموزش تعمیرات اپل

آموزش تعویض باتری آیفون 6 پلاس

آموزش تعویض باتری آیفون 6 پلاس

عناوین این مقاله

آموزش تعویض باتری آیفون 6 پلاس یکی از شایع ترین عملیات تعویض در گوشی های آیفون است. گوشی آیفون 6 پلاس مجهز به باتری لیتیوم پلیمری با ظرفیت 2915 میلی آمپر ساعت است که از کیفیت و ماندگاری نسبتاً بالایی برخوردار است. باتری گوشی آیفون 6 Plus اپل از نوع غیر قابل تعویض توسط کاربر بوده و برای تعویض آن باید به یکی از مراکز تعمیر مجاز مراجعه کنید.

در صورتی که باتری گوشی آیفون 6 Plus شما مشکل شارژدهی پیدا کرده و شارژ آن زود به زود شارژ خالی می شود، اگر اخیراً باتری گوشی آیفون 6 پلاس شما شارژ نگه نمی دارد و بلافاصله بعد از شارژ کردن خاموش می شود به احتمال زیاد مشکل از باتری است که باید تعویض شود.

از این دستورالعمل برای تعویض باتری گوشی آیفون 6 پلاس خود با یک باتری جدید استفاده کنید. در صورتی که باتری گوشی آیفون تان، باد کرده است، لطفاً نکات ایمنی را رعایت کنید و اقدامات احتیاطی را پیش بگیرید.

در این راهنما نحوه جدا کردن مجموعه پنل جلو آموزش داده شده است؛ شرح این مراحل تنها به این خاطر است که حواستان به کابل های صفحه نمایش باشد. در صورتی که مطمئنید هنگام جدا کردن باتری از روی گوشی به صحفه نمایش آسیب وارد نخواهید کرد از این مراحل عبور کنید و مستقیماً به سراغ مراحل برداشتن باتری بروید.

برای بهینه سازی عملکرد باتری جدید گوشی آیفون 6 پلاس خود، پس از اتمام عملیات آن را کالیبره کنید. برای این منظور، ابتدا باتری دستگاه را به طور کامل (100 درصد) شارژ کنید و حداقل به مدت 2 ساعت شارژر را از گوشی جدا نکنید. سپس از گوشی استفاده کنید تا زمانی که گوشی به خاطر کم شدن شارژ باتری خاموش شود. سپس دوباره باتری گوشی را فول شارژ کنید.

همچنین از این دستورالعمل می توانید برای تعویض براکت کانکتور باتری استفاده کنید.

اگر حین عملیات تعمیرات موبایل و تعویض باتری با مشکل برخوردید، با کارشناسان تعمیر ما در کوک موبایل تماس بگیرید و مشاوره های لازم را به صورت رایگان دریافت نمایید. همچنین می توانید برای کسب اطلاع از دوره های آموزشی ما به لینک آموزش تعمیرات موبایل ما مراجعه نمایید.

مدت زمان انجام کار: 1 ساعت و 30 دقیقه

سختی کار: متوسط

ابزار و وسایل مورد نیاز:

 1. پیچ گوشتی t1 مخصوص باز کردن پیچ های آیفون
 2. آی اسکلک یا قاب کش (iSclack)
 3. کاپ مکش
 4. ابزار قاب باز کن
 5. پنس
 6. آی اُپنر
 7. کارت پلاستیکی
 8. پیچ گوشتی چند سر Y000 مخصوص باز کردن پیچ های آیفون

قطعات و مواد مصرفی مورد نیاز:

 1. باتری گوشی آیفون 6 Plus جهت تعویض
 2. نوار چسب باتری آیفون گوشی آیفون 6 Plus
 3. براکت کانکتور باتری گوشی آیفون 6 Plus/6s Plus/7 Plus

مرحله 1: پیچ های لبه پایین آیفون را باز کنید: آموزش تعویض باتری آیفون 6 پلاس

قبل از اینکه شروع کنید، شارژ باتری آیفون خود را به زیر 25% خالی کنید. باتری لیتیوم پلیمری فول شارژ اگر به اشتباه و به صورت اتفاقی با اشیاء نوک تیز مثل پیچ گوشتی ها و یا پنس برخورد کند می تواند منجر به انفجار و یا خطرات بالقوه شود. قبل از باز کردن گوشی، ابتدا آن را خاموش کنید. در لبه پایین و در دو طرف سوکت شارژ گوشی های آیفون دو پیچ t1 بلند 3.6 میلیمتری قرار دارد، با پیچ گوشتی مخصوص، آنها را باز کنید. جای این پیچ ها در تصویر با دایره های قرمز رنگ مشخص شده است.

مرحله 2: ابزار قاب کش و یا iSclack را روی گوشی نصب کنید

دو مرحله بعدی نحوه استفاده از iSclack (قاب کش) را شرح می دهد. قاب باز کن وسیله ای است که اکثر تعمیرکاران برای باز کردن قاب گوشی آیفون 6 پلاس از آن استفاده می کنند. اگر شما از این وسیله استفاده نمی کنید و یا تمایلی به استفاده از آن ندارید، دو مرحله بعدی را کنار بگذارید و از روش دیگری که در ادامه شرح خواهیم داد استفاده کنید. اگر در وسط آی اسکلک، قطعه عمق سنج پلاستیکی متصل شده، آن را بردارید. در گوشی های بزرگتر، مثل گوشی آیفون 6 پلاس به این قطعه نیازی نیست. دستگیره های قاب کش را به هم نزدیک کنید تا دهانه های کاپ مکش از یکدیگر باز شوند. کاپ های قاب کش iSclack را در نزدیکی لبه پایین آیفون قرار دهید، یکی از کاپ ها را روی پنل جلو کمی بالاتر از دکمه هوم و دیگری را روی پنل عقب نصب کنید. هر دو کاپ مکش را فشار دهید تا محکم به پنل جلو و عقب بچسبند.

اگر گلس جلو و یا قاب پشت دچار شکستگی شدید است، یک لایه چسب پهن روی پنل بیندازید و سپس کاپ ها را روی سطح چسب شده قرار دهید. معمولاً در جعبه ابزار iSclack، چسب پهن گذاشته شده است

مرحله 3: شکاف کوچکی در لبه قاب ایجاد کنید

گوشی خود را محکم نگه دارید و دستگیره های قاب کش را کمی فشار داده به هم نزدیک کنید تا صفحه نمایش از قاب عقب به آرامی جدا شود. در این مرحله سعی نکنید صفحه را به طور کامل جدا کنید، همین که شکاف کوچکی در لبه پایین ایجاد شود کافی است. پس اگر برای باز کردن قاب پشت گوشی از قاب کش استفاده کرده اید باید از دو مرحله بعدی عبور کنید.

مرحله 4: کاپ مکش دستی را به لبه پایین گوشی متصل کنید

در صورتی که از قاب کش و یا آی اسکلک استفاده نمی کنید، برای جدا کردن صفحه نمایش از کاپ مکش دستی استفاده کنید.. کاپ مکش را روی گوشی چپ پایین صفحه نمایش (بالای دکمه هوم) بچسبانید. اطمینان حاصل کنید که قسمتی از کاپ مکش با دکمه هوم همپوشانی نشده و روی دکمه هوم قرار نگرفته است. چرا که مانع از چسبیدن کامل کاپ مکش و ایجاد خلاء بین کاپ مکش و گلس جلو می شود. در صورتی که صفحه نمایش دچار شکستگی و ترک خوردگی شدید شده است، روی آن را با نوار چسب پهن بپوشانید تا صفحه نمایش راحت تر جدا شود. همچنین می توانید از چسب های قطره ای قوی استفاده کنید و به کاپ مکش و صفحه نمایش شکسته بزنید.

مرحله 5: لبه زیرین را شل کنید

با یک دست گوشی را گرفته و با دست دیگر کاپ مکش را محکم گرفته و به آرامی به بالا بکشید تا مجموعه پنل از قاب پشت جدا شود. کمی وقت بگذارید و با حوصلع عمل کنید. هنگام کشیدن دسته کاپ، نیروی ثابت و یکنواختی اعمال کنید تا بین پنل جلو و قاب پشت، شکاف کوچکی ایجاد شود. صفحه نمایش گوشی آیفون 6 پلاس نسبت با اکثر گوشی ها محکم تر و سفت تر است. اکنون که شکاف کوچکی بین چنل جلو و درب پشت گوشی آیفون 6 پلاس ایجاد شد، ابزار قاب باز کن پلاستیکی را در شکاف ایجاد شده قرار دهید و همینطور که کاپ مکش دستی را به سمت بالا می کشید قاب باز کن را به آرامی اهرم کنید تا پنل بیشتر جدا شود. در محل اتصال پنل جلو به قاب پشت گوشی آیفون 6 پلاس چندین گیره قرار دارد که برای آزاد کردن آنها به هر دو ابزار قاب باز کن و کاپ مکش نیاز می باشد.

مرحله 6: کاپ مکش دستی را از روی گوشی بردارید

برای جدا کردن کاپ مکش از روی پنل جلو، زبانه کوچک کاپ را با انگشت به یک طرف هل دهید. کاپ مکش را به آرامی گرفته و از روی پنل جلو بردارید.

مرحله 7: قاب آیفون را به صورت 90 درجه باز کنید

مجموعه صفحه نمایش را از لبه بالا گوشی به آرامی به سمت بالا بکشید تا گیره های نگهدارنده آن به قاب پشت جدا شوند. گوشی را روی میز کار قرار دهید و با دست پنل جلو را گرفته به صورت کتابی و در زاویه 90 درجه باز کنید. صفحه نمایش را به طور کامل از قاب پشتی جدا نکنید چرا که هنوز این دو پنل بوسیله چندین کابل منعطف به لاجیک برد و به یکدیگر متصل هستند. صفحه نمایش را بلند کنید به یک جسم محکم مثلاً خود جعبه گوشی تکیه دهید و مطابق با تصویر سوم با یک کش ببندید.

مرحله 8: به گیره های اتصال پنل جلو و قاب گوشی دقت کنید (مخصوص بستن گوشی)

در لبه فوقانی پنل جلو گوشی آیفون 6 پلاس چندین گیره قرار دارد که از انجا به قاب پشت متصل می گردد. این گیره ها حالت لولایی دارند، هنگام بستن پنل روی قاب پشت اجازه دهید که پنل به صورت کتابی روی قاب بالا و پایین شود. در هنگام بستن گوشی، گیره های را درست زیر لبه فوقانی قاب پشت گوشی تراز کنید. سپس پنل جلو را به سمت بالا بکشید و زائده های آن را به گیره های قاب پشت وصل کرده، سپس پنل جلو را پایین بیاورید تا نمایشگر جا بیفتد.

مرحله 9: پیچ های نگهدارنده براکت کانکتور باتری را باز کنید

هر دو پیچ نگهدارنده براکت کانکتور باتری به برد اصلی را باز کنید: با استفاده از پیچ گوشتی چهارسو، پیچ 2.3 میلی متری را باز کنید. جای این پیچ در تصویر مربوطه با دایره قرمز رنگ نشان داده شده است. پیچ 3.1 میلی متری را باز کنید. جای این پیچ ها در تصویر مربوطه با دایره نارنجی رنگ نشان داده شده است. در سراسر عملیات تعمیر، هر پیچی را که باز می کنید آن را در الگوی پیچ ها قرار دهید و هر پیچ را طوری به ترتیب در الگو قرار دهید که هنگام بستن پیچ ها اشتباه نکنید و هر کدام را در جای خود ببندید. بستن پیچ ها در جای اشتباه می تواند باعث آسیب همیشگی به آیفون شود.

مرحله 10: براکت کانکتور باتری را بردارید

با استفاده از پنس سر کج، لبه براکت یا محافظ فلزی کانکتور باتری را گرفته از جای خود بردارید.

مرحله 11: کانکتور باتری را اهرم کنید و از سوکتش روی برد آزاد کنید

ناخن و یا نوک تخت اسپاتول را زیر کانکتور باتری قرار دهید و به آرامی به سمت بالا اهرم کنید و از سوکتش روی برد خارج کنید. حین اهرم کردن مراقب باشید که تنها کانکتور باتری را اهرم کنید و به سوکت روی برد اصلی آسیب وارد نکنید. فشار وارد کردن به سوکت ممکن است منجر به خرابی و شکستگی پایه آن گردد.

مرحله 12: پیچ های نگهدارنده براکت کابل پنل جلو را باز کنید

هر 5 پیچ براکت بالا گوشه راست پنل را باز کنید. با پیچ گوشتی چهارسو، هر سه پیچ 1.2 میلی متری را باز کنید. جای این پیچ در تصویر با دایره قرمز رنگ مشخص شده است. با پیچ گوشتی چهارسو، پیچ 1.5 میلی متری را باز کنید. جای این پیچ در تصویر با دایره نارنجی رنگ مشخص شده است. با پیچ گوشتی چهارسو، پیچ 2.9 میلی متری را باز کنید. جای این پیچ در تصویر با دایره نارنجی رنگ مشخص شده است. هنگام بستن پیچ ها مراقب باشید که پیچ های بلند را در جاهایی که با دایره قرمز رنگ مشخص شده است قرار ندهید و نپیچید. انجام این کار منجر به آسیب غیر قابل جبران به برد می شود.

مرحله 13: براکت کابل صفحه نمایش را بردارید

با استفاده از پنس سر کج، لبه براکت کابل صفحه نمایش را گرفته با دقت و به آرامی از جای خود بردارید.

مرحله 14: کانکتور کابل دوربین جلو و بلندگوی مکالمه را باز کنید

در حالیکه با یک دست پنل جلو گوشی را محکم نگه داشته اید، ناخن و یا نوک ابزار قاب باز کن پلاستیکی را زیر کانکتور کابل سنسور و اسپیکر مکالمه قرار دهید و به آرامی به سمت بالا اهرم کنید و کانکتور را از روی سوکتش خارج کنید. در ادامه و چهار مرحله بعدی، مراقب باشید که تنها کانکتورهای کابل را اهرم کنید و نوک ابزار قاب باز کن را زیر سوکت آنها روی برد اصلی قرار ندهید و به برد صدمه نزنید.

مرحله 15: کانکتور کابل دکمه هوم را جدا کنید

نوک ابزار قاب باز کن پلاستیکی را زیر کانکتور کابل دکمه هوم قرار دهید و به آرامی به سمت بالا اهرم کنید تا از سوکتش از روی برد اصلی جدا شود.

مرحله 16: کانکتور کابل صفحه نمایش را جدا کنید

نوک ابزار قاب باز کن پلاستیکی را زیر کانکتور کابل صفحه نمایش قرار دهید و به آرامی به سمت بالا اهرم کنید تا از سوکتش از روی برد اصلی جدا شود. قبل از جدا کردن و یا اتصال مجدد کانکتور کابل صفحه نمایش اطمینان حاصل کنید که کابل باتری قطع می باشد. هنگام نصب مجدد گوشی، ممکن است کابل صفحه نمایش از کانکتور مربوطه جدا شود. در این حالت با روشن کردن صفحه نمایش ممکن است خطوط سفید روی آن ظاهر شود و یا صفحه نمایش کلاً سیاه شود. اگر این اتفاق افتاد، به سادگی کابل را مجدداً جا زده و گوشی را پاور سیکل کنید. یعنی کانکتور باتری را از سوکتش از روی برد جدا کرده و مجدداً وصل کنید.

مرحله 17: کانکتور کابل دیجیتایزر را جدا کنید

نوک ابزار قاب باز کن پلاستیکی را زیر کانکتور کابل دیجیتایزر قرار دهید و به آرامی و مستقیم به سمت بالا اهرم کنید تا از سوکتش از روی برد اصلی جدا شود. در این مرحله، اطمینان حاصل کنید که قبل از جدا کردن و اتصال مجدد این کابل، کانکتور باتری را جدا کرده اید. هنگام نصب مجدد این کانکتور، هرکز به وسط کانکتور فشار وارد نکنید. ابتدا کانکتور را روی سوکتش تراز کرده قرار دهید. سپس انگشت خود را روی یک طرف کانکتور فشار دهید و بعد سمت دیگر کانکتور را فشار دهید تا به طور کامل روی سوکتش قرار گیرد. در صورتی که به قسمت وسط کانکتور فشار وارد شود ممکن است خم شود و باعث آسیب به دیجیتایزر شود.

مرحله 18: صفحه نمایش را از روی قاب گوشی بردارید

لبه های صفحه نمایش را با دست گرفته و مجموعه پنل جلو را بردارید. هنگام نصب مجدد به چسب های آب بندی اطراف لبه های صفحه نمایش دقت کنید. اگر لازم باشد چسب های قدیمی را برداشته و به دور لبه های صفحه نمایش، چسب جدید اضافه کنید.

مرحله 19: لبه چسب های نگهدارنده باتری را باز کنید

همانطور که در تصویر مشخص است، قسمت تحتانی باتری با سه قطعه چسب در جای خود قرار گرفته است. با استفاده از پنس سر صاف، لبه چسب های نگهدارنده باتری در قسمت تحتانی باتری را یکی یکی گرفته و برگردانید. مراقب باشید که با نوک پنس یا ناخن به باتری ضربه نزنید و باتری را سوراخ نکنید. حتی الامکان از ناخن ها و یا پنس های غیر نوک تیز استفاده کنید. مراقب باشید که نوک پنس به باتری برخورد شدید نداشته باشد. پوسته باتری نازک است و در صورت برخورد شدید سوراخ شده مواد شیمیایی آن به بیرون درز می کند. این حالت خطرناک است و پتانسیل ایجاد انفجار و آتش سوزی را به همراه دارد. پس خیلی مراقب باشید.

مرحله 20: زبانه چسب های نگهدارنده باتری را بکشید

زبانه اولین چسب باتری را با دو انگشت خود بگیرید و با نیروی یکنواخت آن را به سمت لبه زیرین گوشی بکشید. و سپس کار را با کشیدن دو زبانه چسب دیگر ادامه دهید. کشیدن چسب را با نیروی یکنواخت ادامه دهید و سعی کنید زاویه کشش را هم حفظ کنید. حین کشیدن چسب بهتر از زاویه کشیدن 60 درجه یا کمتر را حفظ کنید. کشیدن چسب را همینطور ادامه دهید تا کاملاً از زیر باتری جدا شده و پاره شود.

مرحله 21: چسب های نگهداری باتری را به طور کامل جدا کنید

به آرامی دومین زبانه چسب نگهدارنده باتری را گرفته و به شیوه قبلی به سمت پایین گوشی بکشید و به طور کامل از زیر باتری جدا کنید. سعی کنید نوارهای چسب زیر باتری را صاف کنید و تای آن را باز کنید. نوار چسب های لوله شده و تا شده به یکدیگر می چسبند و بجای اینکه به خوبی و راحت کشیده شوند، پاره می شوند. علاوه بر این، وقتی که زبانه چسب ها را گرفته و می کشید به باتری فشار وارد نکنید. فشار وارد کردن روی باتری می تواند باعث زخم شدن و پاره شدن چسب ها شود. چسب ها را به صورت مستقیم و در جهت خود بکشید. هنگام کشیدن زبانه چسب ها فشار یکنواختی را اعمال کنید تا چسب بین باتری و قاب عقب پاره و جدا نشود. برای اینکه چسب ها پاره نشوند حین کشیدن کمترین زاویه را به چسب ها بدهید و همانطور که گفتم کشیدن به صورت مستقیم باشد. همچنین مراقب باشید که حین کشیدن، چسب ها به لبه های قطعات دیگر برخورد نکند.

مرحله 22: آخرین چسب نگهدارنده باتری را نیز جدا کنید

سومین و آخرین زبانه پسب باتری را با دست گرفته و مطابق با روش قبل از لبه پایین باتری گوشی آیفون 6 پلاس جدا کنید. زبانه چسب را به آرامی به سمت بالا و با زاویه تقریباً 60 درجه بکشید و از زیر باتری جدا کنید. زبانه چسب را بکشید تا چسب به طور کامل از بین باتری و قاب گوشی خارج شود. برای اینکه چسب راحت تر جدا شود و پاره نشود، با یک دست باتری را بگیرید و با دست دیگر زبانه چسب را به سمت خود بکشید. این کار را ادامه دهید تا چسب به طور کامل از زیر باتری خارج شود. در صورتی که هر زبانه چسب با موفقیت از زیر باتری برداشته شدند، از دو مرحله بعدی عبور کنید. اگر نوار چسب و یا هر قسمتی از آن پاره شده و نتوانستید آن را به طور کامل از زیر باتری جدا کنید، کار را با مرحله زیر ادامه دهید.

مرحله 23: باتری را حرارت دهید تا چسب زیر آن شل شود

اگر هر یک از نوار چسب ها پاره شد و باتری به قاب پشت چسبیده، جدا نمی شود، آی­اُپنر را گرم کرده و یا از سشوار مو استفاده کنید و قاب عقب گوشی و قسمت پشت باتری را حرارت دهید تا چسب ها شل شوند. گوشی آیفون را حرارت دهید تا قاب عقب گرم شود. مراقب باشید گرم شدن قاب طوری نباشد که پوست دست را بسوزاند. توجه داشته باشید که داغ شدن بیش از حد ممکن باتری را مشتعل کند.

مرحله 24: باتری را در جای خود شل کنید

گوشی آیفون را در دست خود بچرخانید، یک کاردک پلاستیکی بردارید و به شیوه ‌ای که در عکس دوم نشان داده شده است به زیر باتری فرو ببرید تا باقی مانده چسب های نگهدارنده زیر باتری به طور کامل از بین بروند و به راحتی قادر به جداسازی باتری شوید. این کار را با دقت و صبر و حوصله انجام دهید تا چسب ها جدا شده و باتری بدون آسیب باقی بماند. اگر برای برداشتن باتری از ابزارهای اهرم استفاده می کنید خیلی احتیاط کند تا به کابل های منعطف و یا سیم پیچ شارژ بی سیم که مستقیماً زیر باتری قرار دارند، آسیب وارد نشود. برای جدا کردن چسب زیر باتری همچنین می توانید از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان را دور انگشت دو دست و یا پنس پیچیده و از یک طرف زیر باتری قرار دهید و به آرامی بکشید تا چسب ها جدا شوند.

مرحله 25: باتری را بردارید

لبه باتری را با انگشت گرفته و باتری را از روی آیفون بردارید.

اگر باتری جدید که می خواهید روی گوشی بیندازید دارای محافظ پلاستیکی است، قبل از نصب محافظ را بردارید.

قبل از اینکه باتری جدید را محکم در جای خود بچسبانید، به طور موقت کانکتور باتری را به سوکت برد اصلی وصل کنید. بااین کار اطمینان حاصل می شود که باتری به درستی در جای خود قرار گرفته است.

باتری را بچسبانید، کانکتور را قطع کنید، و گوشی خود را ببندید.

اگر باتری جدید دارای نوار چسب های از پیش نصب شده نمی باشد، به دستورالعمل راهنمای تعویض نوار چسب باتری مراجعه کنید.

بعد از نصب گوشی و سرهم بندی قطعات آن، عمل ری استارت اجباری را انجام دهید، این کار می تواند از چندین مشکل جلوگیری کند و کار عیب یابی را بهتر کند.

قطعات تعویضی جدید خود را با قطعات اصلی مقایسه کنید چک کنید قطعه ای از قلم نیفتاده باشد، قبل از نصب جای چسب های قدیمی را تمیز کنید و سپس از چسب جدید استفاده کنید.

برای نصب و اتصال قطعات گوشی آیفون، مراحل بالا را از آخر به اول (برعکس) انجام دهید.

متن این مقاله آموزشی از صفحه رسمی ifixit برای تعمیر گوشی آیفون 6 پلاس گرفته شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *