ترفند اندروید

مخفی کردن اطلاعات گوشی اندروید و iOS

چگونه برنامه ها، عکس ها و فایل ها را در گوشی های اندرویدی مخفی کنیم

ترفند مخفی كردن اطلاعات گوشی سامسونگ، شیائومی و آیفون به روش ساده و راحت را اینجا یاد بگیرید.

همه ما شاید یک سری اطلاعات در گوشی خود داشته باشیم که لازم باشد هر کسی آنها را نبیند و لازم باشد به طریقی مخفی شان کنیم.

مخفی کردن اطلاعات، برنامه ها، عکس و فیلم و خلاصه هر آنچه که در گوشی سامسونگ، شیائومی و آیفون هست براحتی و بدون نصب اپلیکیشن امکان پذیر است. در این مقاله از کوک موبایل به شما ترفند مخفی کردن اطلاعات گوشی سامسونگ، شیائومی و آیفون از طریق قابلیت هایی داخلی خود گوشی و همچنین برنامه شخص ثالث را آموزش خواهیم داد.

در این مقاله قرار است در گوشی های مختلف به شما آموزش دهیم که چطور می توانید یکی سری از اطلاعات، چه عکس، چه فایل و چه اپ و هر چیز دیگری را مخفی کنید، طوری که کسی نتواند آنها را ببیند و یا اگر خواست ببیند حداقل دم دست و جلوی چشم نباشد.

دلایل زیادی وجود دارد که می‌خواهید برنامه‌ها، عکس‌ها و سایر فایل‌ها را در گوشی اندروید خود پنهان کنید. شاید تعدادی عکس داشته باشید که ترجیح می دهید کسی به جز خودتان آنها را نبیند، حتی زمانی که مادر، پدر، یکی از اعضای خانواده یا دوست نزدیک، از شما می خواهد گوشی تان را به او بدهید. شاید اسناد خصوصی داشته باشید که حاوی اطلاعات حساس هستند.

شاید شما برنامه هایی روی گوشی داشته باشید که برای کودکان شما مناسب نیستند. صرف نظر از دلایل شما، امروز به شما یاد خواهیم داد که چگونه برنامه، عکس و فایل های شخصی خود را خصوصی نگه دارید.

خب، حالا چگونه برنامه ها و هر آنچه که داریم را در گوشی سامسونگ خود مخفی نگه داریم؟

مخفی کردن اطلاعات گوشی سامسونگ

برای مخفی کردن اطلاعات گوشی سامسونگ نه به اپلیکیشن خاصی نیاز است و نه ترفند آن آنقدر سخت و پیچیده است که بخواهید از خیر آن بگذرید. خود سامسونگ این امکان را فراهم کرده است و شما می توانید از این قابلیت براحتی استفاده کنید و اطلاعات گوشی خود را پنهان کنید.

بیایید روش مخفی کردن اطلاعات گوشی سامسونگ با استفاده از Secure folder را دقیق تر بررسی کنیم.

نحوه تنظیم secure folder

مخفی كردن اطلاعات گوشی سامسونگ با secure folder

مخفی کردن اطلاعات گوشی سامسونگ با secure folder

کافی است وارد setting شوید.

بخش security and privacy گزینه biometric را انتخاب کنید.

در این بخش گزینه secure folder دیده می شود که برای مخفی کردن اطلاعات گوشی سامسونگ به کار می آید.

برای راه اندازی این پوشه امن باید اول از همه شرایط آن را بپذیرید. اینجا پسورد سامسونگ اکانت را باید وارد کنید. پسورد را که وارد کردید، پوشه امن را می سازد، یک سری آموزش ها را به شما نشان می دهد و اکنون خیلی راحت می توانید فایل ها را انتقال دهید.

وقتی پوشه ساخته شد شما می توانید برای آن پسورد، الگو، پین یا اثرانگشت بگذارید. بعد از اتمام کار روی next بزنید و الگو را وارد کنید و وارد پوشه امن شوید.

در محیط این برنامه می توانید برنامه ها، عکس، ویدئو و هر آنچه را که می خواهید پنهان کنید را اضافه کنید.

روی علامت به اضافه (+) بزنید. یک پنجره برای شما باز می شود که می توانید برنامه ها را از گوگل پلی و یا گلکسی استور دانلود کنید و یا اینکه برنامه هایی که فعلا روی گوشی خود دارید را اضافه کنید. مثلاً می توانید، واتس اپ، تلگرام، اینستاگرام و یا برنامه های پیامرسان دیگر که نمی خواهید چت و پیام هایتان دیده شوند را اضافه کنید و از فضای اصلی گوشی خود پاک می کنید.

چگونه از secure folder یا پوشه امن استفاده کنیم؟

بعد از اینکه فولدر امن خود را ایجاد و رمز گذاری کردید، بک بزنید و از محیط برنامه خارج شوید. از این پس برای استفاده از این پوشه کافی است وارد صفحه اصلی گوشی خود و اپلیکیشن ها شوید و آیکن secure folder را پیدا کنید. روی آن ضربه بزنید و وارد پوشه شوید.

اکنون همه برنامه هایی که اضافه کرده اید را می بینید. نکته ای که اینجا هست این است که وقتی این پوشه را انتخاب می کنید، همه برنامه ها را می بینید و می توانید به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنید.

پس این چه پوشه امن شد.

نکته اینجاست.

شما موقعی که می خواهید از secure folder استفاده کنید. اگر گوشی دست خودتان باشد، سامسونگ می فهمد که شما در حال استفاده هستید و قاعدتاً نمی گذارد برنامه بسته شود. اگر خواستید گوشی را به فرد دیگری بدهید. داستان فرق می کند.

در بالا محیط برنامه پوشه امن، روی سه نقطه ضربه بزنید.

گزینه Lock and exit را بزنید تا برنامه قفل و خروج زده شود. اکنون اگر کسی بخواهد وارد پوشه امن شود، حتی خودتان، به پسورد یا الگو نیاز دارد.

در ادامه چند نکته در مورد استفاده از این برنامه به شما می گوییم تا بتوانیم از این قابلیت بهتر استفاده کنید.

نکته اول، روی همین سه نقطه بزنید و روی گزینه customise بزنید. از اینجا می توانید نام اپف رنگ پس زمینه و عکس آیکن را به سلیقه خود عوض کنید. در آخر روی گزینه apply بزنید تا تغییرات اعمال شود.

نکته بعدی، در setting پوشه امن که وارد شوید. یک گزینه به نام Add Secure Folder to Apps screen وجود دارد. کنار آن دکمه کشویی است. با ضربه روی این دکمه و غیر فعال کردن آن، آیکن پوشه امن از روی صفحه اصلی مخفی می شود. برای برگرداندن و در واقع ظاهر کردن پوشه، باید دوباره به setting گوشی بروید و از بخش بیومتریک، پوشه امن را فعال کنید.

در قسمت تنظیمات secure folder  گزینه های جالبی وجود دارند. گزینه اول، Lock type است. از آنجا می توانید نوع قفل و رمزگذاری را روی برنامه اعمال کنید (پین، الگو و اثرانگشت).

گزینه بعدی make pattern visible هست که با فعلا کردن آن، می توانید رد کشیدن الگو برای باز کردن قفل برنامه را ببینید. گزینه بعدی autolock هست. می توانید آن را روی حالت و زمان های مختلف تنظیم کنیم که به صورت خودکار قفل شود.

خوبی این اپلیکیشن این است که اگر برنامه ای را به ان اضافه کنید و سپس از صفحه اصلی گوشی خود حذف نصب کنید، برنامه هنوز داخل اپلیکیشن پوشه امن است و از آنجا حذف نمی شود.

نحوه اضافه کردن فایل به پوشه امن در گوشی سامسونگ

نحوه مخفی کردن تصاویر و فایل ها در گوشی های سامسونگ

نحوه مخفی کردن تصاویر و فایل ها در گوشی های سامسونگ

  • وارد برنامه secure folder شوید.
  • روی سه نقطه ضربه بزنید.
  • گزینه add files را انتخاب کنید.
نحوه استفاده از Samsung Secure Folder

نحوه استفاده از Samsung Secure Folder

از میان گزینه های پیش رو، می توانید تصاویر، ویدئوها، صدا، اسناد و فایل های شخصی را انتخاب کنید. هر کدام را که خواستید مخفی کنید، انتخاب کنید و روی گزینه Done بزنید.

پنجره ای باز می شود و از شما می پرسد که می خواهید فایل را به طول کامل انتقال دهید و یا اینکه کپی کنید. گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید.

اکنون فایل مورد نظر شما به پوشه اضافه می شود.

این از مخفی کردن اطلاعات گوشی سامسونگ از طریق Folder Security، قابلیتی که خود سامسونگ در اختیار شما قرار می دهد.

حالا به سراغ مخفی کردن اطلاعات گوشی شیائومی می رویم.

مخفی کردن اطلاعات گوشی شیائومی

مخفی کردن اطلاعات گوشی شیائومی و رفتن به گزینه special features یا ویژگی های خاص

مخفی کردن اطلاعات گوشی شیائومی و رفتن به گزینه special features یا ویژگی های خاص

بیایید به سراغ مخفی کردن اطلاعات گوشی شیائومی برویم. در برند شیائومی داستان به طور کامل فرق می کند. سامسونگ یک فولدر امن به شما می دهد اما شیائومی کلاً یک فضای دوم و یک محیط دیگر به شما می دهد. با توجه به اینکه محیط عوض می شود، نمی توان از آن اسکرین شات گرفت.

پیشتر در مقاله ای به عنوان چگونه فضای دوم گوشی شیائومی را فعال کنیم؟ این قابلیت را به طور کامل شرح داده ایم. برای اینکه با این محیط بیشتر آشنا شوید توصیه می کنیم حتماً این مقاله را بخوانید.

اما اگر بخواهیم یادآوری کنیم و به طور خلاصه ورود به فضای دوم شیائومی را شرح دهیم، با ادامه متن همراه شوید.

در گوشی شیائومی وارد تنظیمات گوشی شوید.

به پایین اسکرول کنید و روی گزینه Special features ضربه بزنید.

گزینه second space را انتخاب کنید.

اکنون یک سری تنظیمات از جمله اعمال پسورد و غیره را انجام دهید و مراحل را دنبال کنید تا به فضای دوم برسید. در این فضا همه امکاناتی که در فضای اصلی گوشی خود دارید، اینجا هم وجود دارد.

چطور می توانیم به فضای دوم گوشی دسترسی پیدا کنیم؟!

گوشی که قفل باشد. برای باز کردن آن با اثر انگشت، می توانید یک انگشت را برای فضای اصلی گوشی و انگشت دیگر خود را برای  فضای دوم تنظیم کنید. این موضوع برای قفل کردن گوشی با استفاده از پین و الگو نیز صدق می کند. هر کدام را که وارد کنید وارد همان فضا می شود.

محیط فضای دوم گوشی شیائومی برای مخفی کردن اطلاعات گوشی شیائومی

محیط فضای دوم گوشی شیائومی برای مخفی کردن اطلاعات گوشی شیائومی

برای انتقال اطلاعات از فضای اصلی به فضای دوم و برعکس می توانید از فایل منیجر گوشی خود استفاده کنید.

چطوری؟!

وقتی در فضای دوم گوشی شیائومی هستید، وارد تنظیمات شوید. به پایین اسکرول کنید و روی گزینه special features ضربه بزنید و گزینه فضای دوم گوشی را انتخاب کنید. اینجا یک سری تنظیمات می بینید.

اول از همه تنظیماتی وجود دارد که مربوط به امنیت و پسورد است. سعی کنید، اثر انگشت، پسورد و بیومتریک آن را فعال کنید و امنیت فضای دوم گوشی خود را بالا ببرید.

اما برای اینکه هیچ ردپا و اثری از فضای دوم گوشی خود بجای نگذارید. چون اگر واتساپ شما روی فضای دوم گوشی باشد و برای آن نوتیف بیاید، هم در صفحه لاک فضای اصلی و هم در نوتیفیکیشن بار در فضای دوم گوشی ارسال می شود.

پس چه باید کرد.

تیک هر سه گزینه shortcut in the setting، home screen shortcut و هم show notifications from second space را غیر فعال کنید.  با این کار شما خیلی راحت می توانید اطلاعات خود را بدون اینکه هیچ ردپایی از شما بجا بماند، مخفی کنید.

امکانات دیگری هم دارد که با کار کردن با آن بیشتر با آن آشنا می شوید.

پس برای مخفی کردن اطلاعات گوشی شیائومی می توانید از این ترفند استفاده کنید.

در ایفون و iOS چیزی برای مخفی کردن اطلاعات گوشی وجود دارد. بیایید این سیستم عامل را نیز بررسی کنیم.

مخفی کردن اطلاعات گوشی آیفون

بیایید به سراغ گوشی آیفون برویم که خودش دنیای دیگری است. مخفی کردن برنامه ها در آیفون و مک قبلاً در یک مقاله جداگانه بررسی شده است. اما در اینجا فقط مخفی کردن عکس ها را به شما آموزش می دهیم.

در گوشی آیفون وارد برنامه Photo شوید. در پایین سمت چپ، یک آیکن مربع با فلش رو به بالا دیده می شود. روی این گزینه ضربه بزنید و گزینه hide را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.

حالا گزینه Hide Photo ظاهر می شود. آن را انتخاب کنید. منو دیگری دیده می شود که در پایین آن یک گزینه به نام hidden دیده می شود. در این قسمت می توانید عکس های مخفی گوشی آیفون را ببینید.

برای مخفی کردن اطلاعات گوشی در iOS همچنین می توانید از فضای ابری استفاده کنید. یعنی داده ها را از روی گوشی حذف کنید و روی فضای ابری ذخیره کنید. این جوری هم اطلاعات را دارید و هم اینکه روی گوشی شما دیده نمی شوند.

مخفی كردن اطلاعات گوشی سامسونگ با اپلیکیشن شخص ثالث

ساده ترین راه برای مخفي كردن برنامه ها در اندروید استفاده از لانچر شخص ثالث است. اپلیکیشن مورد علاقه ما Nova Launcher است. پس از نصب این لانچر، به Nova Settings > App drawer > Hide apps بروید. برنامه هایی را که می خواهید پنهان کنید انتخاب کنید و به صفحه اصلی بازگردید.

برخی از سازندگان برای پنهان کردن برنامه ها و سایر فایل ها روش های خاص را ارائه می دهند. علاوه بر این، می‌توانید برنامه را غیرفعال کنید یا از یک برنامه شخص ثالث مانند لانچر GalleryVault یا AppLock استفاده کنید.

صرف نظر از اینکه گوشی شما از کدام برند است، می توانید به راحتی مخفي كردن برنامه ها در اندروید در هر گوشی را با دو روش زیر انجام دهید. روش اول برای پنهان کردن برنامه های از پیش نصب شده است که هرگز استفاده نمی کنید و یا تمایلی به استفاده از آنها ندارید.

روش دوم نیز مخفی کردن برنامه هایی است که استفاده می کنید اما می خواهید مطمئن شوید که هیچ کس جز شما نمی تواند آن را ببیند.

از طرف دیگر، روش دوم بسیار محدودتر است. این فقط با برنامه های سیستمی کار می کند، برنامه های از پیش نصب شده ای هستند که نمی توانید آنها را حذف کنید، اما به کار کمتری نیاز دارد و ظاهر گوشی اندرویدی شما را مانند روش اول تغییر نمی دهد.

مخفی کردن برنامه ها با استفاده از لانچر

گوشی موبایل با صفحه روشن روی میز و نحوه مخفي كردن برنامه ها در اندروید با Nova Launcher

مخفی کردن برنامه ها با استفاده از لانچر

بسیاری از لانچرهای اندروید به شما این امکان را می دهند که برنامه ها را تنها با چند ضربه مخفی کنید. ما استفاده از Nova Launcher را توصیه می کنیم زیرا دارای ویژگی های زیادی است و بسیار سریع است.

تنها مشکل این است که برای دریافت گزینه مخفی کردن برنامه ها، باید به نسخه Prime برنامه ارتقا دهید. اگر به سفارشی‌سازی علاقه دارید و می‌خواهید تجربه‌ای مانند استوک را در گوشی هوشمند خود تجربه کنید، ارزش پرداخت 4.99 دلار برای دریافت برنامه را دارد.

Nova Launcher و Nova Launcher Prime را از پلی استور دانلود و نصب کنید، سپس آن را به عنوان راه‌انداز پیش‌فرض روی گوشی خود تنظیم کنید. پس از انجام این کار، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید تا برنامه های خود را پنهان کنید.

نگران نباشید؛ شما همچنان می توانید از برنامه ها حتی زمانی که مخفی هستند استفاده کنید. فقط کشوی برنامه را باز کنید، نام برنامه را در کادر جستجوی بالا تایپ کنید و زمانی که ظاهر شد آن را اجرا کنید.

نحوه مخفي كردن برنامه ها در اندروید با Nova Launcher:

1- برنامه Nova Launcher را دانلود کنید .

2- برای دسترسی به ویژگی های اضافی مانند توانایی مخفی کردن برنامه ها، Nova Launcher Prime را دانلود کنید.

3- برنامه Nova Launcher را باز کنید. همچنین باید آن را به عنوان لانچر پیش فرض خود تنظیم کنید.

4- پس از ورود به Nova Launcher، برنامه تنظیمات Nova را باز کنید .

5- گزینه کشوی برنامه (app drawer) را انتخاب کنید .

6- به Hide apps بروید .

7- کادر کنار برنامه‌هایی را که می‌خواهید پنهان کنید را تیک بزنید.

8- دکمه برگشت را بزنید. برنامه های شما مخفی خواهند شد.

نحوه مخفی کردن برنامه ها در Nova Launcher

نحوه مخفی کردن برنامه ها در Nova Launcher

به خاطر داشته باشید که قابلیت مخفی کردن برنامه ها تنها یکی از ویژگی های متعدد ارائه شده توسط Nova Launcher است. لانچر ظاهر و احساس رابط کاربری اندروید شما را تغییر می دهد، به این معنی که برای همه مناسب نیست.

مخفی کردن عکس و فایل ها در گوشی اندروید با استفاده از برنامه Files App

درست مانند روش مخفی کردن برنامه‌ها، ما دو روش برای مخفی کردن عکس‌ها و فایل‌ها به شما نشان می‌دهیم که می‌توانید در هر گوشی از آنها استفاده کنید. هر دو کار را انجام می دهند اما به روش های بسیار متفاوت. این دو روش به شما بستگی دارد که کدام برنامه را از گوگل پلی دانلود کنید.

نحوه مخفی کردن فایل ها در برنامه Files:

1- برنامه Files را اجرا کنید .

2- پوشه ایمن را انتخاب کنید .

3- یک پین یا الگو ایجاد کنید .

4- به دنبال فایلی باشید که می خواهید مخفی کنید.

5- فایل را انتخاب کنید.

6- روی دکمه منوی سه نقطه ضربه بزنید .

7- انتقال به پوشه امن را انتخاب کنید .

8- پین یا الگوی خود را وارد کرده و Next را بزنید .

نحوه مخفی کردن فایل ها در برنامه Files

نحوه مخفی کردن فایل ها در برنامه Files

استفاده از برنامه GalleryVault

مخفی کردن عکس و فیلم با استفاده از GalleryVault

مخفی کردن عکس و فیلم با استفاده از GalleryVault

همانطور که از نامش می توانید متوجه شوید، این برنامه به عنوان یک کیف برای تصاویر و سایر فایل های شما عمل می کند. می‌توانید فایل‌ها را از گالری و سایر برنامه‌ها به Gallery Vault منتقل کنید، جایی که می‌توانید با یک کد پین یا اثر انگشت به آنها دسترسی داشته باشید. این یک برنامه رایگان است، اما دارای تبلیغاتی است که می تواند آزار دهنده باشد.

نحوه مخفی کردن فایل ها در برنامه Gallery Vault:

1- برنامه Gallery Vault را دانلود کنید.

2- برنامه را اجرا کنید و حساب خود را راه اندازی کنید.

3- دکمه + را در گوشه سمت راست پایین فشار دهید .

4- نوع فایلی را که می خواهید به کیف اضافه کنید انتخاب کنید.

5- فایل هایی را که می خواهید آپلود کنید انتخاب کنید.

6- گزینه افزودن (add) را بزنید .

7- پوشه ای را که می خواهید فایل ها در آن قرار گیرند انتخاب کنید.

8- گزینه افزودن به پوشه (add to folder) را انتخاب کنید .

توجه: GalleryVault اجازه اسکرین‌شات را نمی‌دهد، بنابراین ما نمی‌توانیم این فرآیند را به صورت بصری به شما نشان دهیم. چرا که خصوصی است!

استفاده از برنامه AppLock

برنامه AppLock برای مخفی کردن فایل ها و تصاویر

برنامه AppLock برای مخفی کردن فایل ها و تصاویر

اگر نمی خواهید تصاویر و فایل های دیگر را از مکانی به مکان دیگر منتقل کنید، اپلیکیشن AppLock انتخاب بهتری برای شماست. این امکان را به شما می دهد تا هر برنامه ای را در گوشی خود قفل کنید و با اثر انگشت خود به آن دسترسی داشته باشید.

به عنوان مثال، می‌توانید برنامه‌های گالری و Google Photos را قفل کنید، بنابراین حتی اگر شخصی تلفن شما را زیر و رو کند، نمی‌تواند عکس‌ها و فایل‌هایی را که در گوشی شما دارید ببیند.

نحوه استفاده از AppLock

نحوه استفاده از AppLock

نحوه استفاده از AppLock

1- برنامه AppLock را دانلود و تنظیم کنید.

2- به پایین بروید و روی برنامه هایی که می خواهید مخفی کنید ضربه بزنید. همه مجوزهای لازم را تایید کنید.

3- وارد تب Protect شوید .

4- گزینه استفاده از اثر انگشت (Use fingerprint) را فعال کنید. همچنین می توانید سایر تنظیمات امنیتی را ویرایش کنید.

دفعه بعد که سعی می کنید به برنامه های محافظت شده دسترسی پیدا کنید، از شما خواسته می شود هویت خود را تأیید کنید.

سخن پایانی

بسیاری از گوشی ها دارای ویژگی داخلی هستند که به شما امکان می دهد برنامه ها را مخفی کنید. در اینجا دستورالعمل‌های مربوط به سامسونگ را به شما نشان می‌دهیم.

به یاد داشته باشید که هر گوشی از برندهای ذکر شده از برنامه های پنهان کردن پشتیبانی نمی کند. اگر دستگاه اندروید قدیمی‌تری دارید که نسخه قدیمی‌تری دارد، این ویژگی ممکن است در دسترس نباشد.

همچنین ممکن است مسیر دسترسی به این ویژگی بر اساس نسخه گوشی و سیستم عامل شما کمی متفاوت باشد.

در این مقاله، مخفی کردن اطلاعات گوشی سامسونگ، شیائومی و آیفون را شرح دادیم. روش های بالا را امتحان کنید، اگر روش دیگری بلد هستید و یا تجربه مخفی کردن برنامه و عکس و فایل های شخصی خود با اپلیکشن دیگری را دارید، لطفا در بخش دیدگاه برای ما ارسال کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *