ترفند شبکه های اجتماعی

آموزش کامل لایو اینستاگرام

آموزش کامل لایو اینستاگرام

در اینستاگرام قابلیتی وجود دارد که می توان بصورت زنده، ویدئویی از خود بگیرید و در همان لحظه ی گرفتن ویدئو با دوستان خود به اشتراک بگذارید. این قابلیت در بخش استوری اینستاگرام قرار دارد و برای استفاده از آن باید به قسمت استوری بروید. در حالت گرفتن ویدئو در حالت لایو ، می توان با فالوورهای خود به صورت زنده در ارتباط بود و سوالات آنها را در همان لحظه جواب داد. در حال حاضر، کاربران زیادی ار این قابلیت استفاده می کنند و با پخش زنده ویدئویی از خود، لحظات خود را با دوستان خود به اشتراک می گذارند و به یکی از ابزارهای ضبط و پخش ویدئو ، جذاب و دوست داشتنی بین کاربران تبدیل شده است.

این قابلیت اینستاگرام بین سلبریتی ها و کاربران بسیار محبوب است. برای مثال بعضی از شخصیت های معروف زمانی را برای صحبت کردن به صورت زنده، برای فالوورهای خود تعیین می کنند و در آن زمان به سوالات آنها پاسخ می دهند. یکی دیگر از ویژگی های لایو، این است که مدت زمان آن استوری بیشتر است و کارایی بالایی برای استفاده در تبلیغات و بازاریابی می تواند، داشته باشد.

در این مقاله با ما همراه باشید تا توضیحات کاملی در مورد این قابلیت پر طرفدار، در اختیار شما قرار دهیم.

کاربرد های Live اینستاگرام

برای استفاده و به کار بردن این قابلیت، راه های زیادی پیش روی شماست و نحوه ی استفاده از آن به کسب و کار شما بستگی دارد. برای مثال در هنگام معرفی محصول جدید خود، می توانید ویدئویی تهیه نموده و به صورت زنده با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. گاهی بعضی از مدیران صفحات کسب و کار از پشت صحنه ی فعالیت کارکنان خود لایو می گذارند. یکی از شبکه های تلویزیونی در صفحه ی خود در اینستاگرام قبل از شروع برنامه های خود، از پشت صحنه ی آن برنامه لایو می گذارد، این باعث می شود رابطه خوب با مخاطبان خود داشته باشد.

نحوه ی به اشتراک گذاری Live در اینستاگرام

1) آیکن دوربین را در بالای صفحه خود لمس کنید و یا انگشت خود را بر روی صفحه ی اینستاگرامتان به سمت راست بکشید، حالا بخش استوری برای شما نمایان می شود. یکی دیگر از راه های ورود به بخش استوری لمس علامت + بر روی عکس پروفایل تان در صفحه ی شماست.

2) حالا در بخش استوری در پایین صفحه، گزینه ی Live را انتخاب نمایید و بعد از آن بر روی  Start live Video بزنید. در صورتی که به این بخش وارد شده اید و این گزینه را نمی بینید، این قابلیت در نسخه اینستاگرام شما فعال نیست.

افرادی که جزء بینندگان لاویو شما هستند، در بالای صفحه مشخص است و در پایین صفحه نیز کامنت افراد، مشاهده می شود. اگر نظرتان را می خواهید به صورت کامنت اعلام کنید، گزینه ی کامنت را لمس کنید و متن مورد نظر خود را تایپ کنید. در حالتی که مایلیدکامنت تان در بالای صفحه دیده شود، انگشت خود را بر روی کامنت نگه داشته و آن را در بالای صفحه pin (برچسب) کنید تا در معرض دید فالوورهایتان قرار گیرد.

اگر بر روی آیکنی که در کنار کلمه ی لایو قرار دارد بزنید، می توانید همه ی افرادی که بصورت آنلاین شما را می بینند، را مشاهده نمایید. برای دیدن لایو شما، اصلا نیازی به خبر دادن به کاربران و یا دوستانتان نیست، زیرا اینستاگرام لحظه ای که شما شروع به ضبط ویدئو به صورت Live هستید، برای فالوورهایتان بطور خودکار، پیام ارسال می کند.

در صورتی که مایل به دریافت پیام و نظر از طرف فالوورهایتان نیستید باید بر روی آیکن چرخ دنده  و یا سه نقطه که مربوط به تنظیمات است، بزنید و سپس Turn Off Commenting را انتخاب نمایید. فقط وقتی بر روی این قسمت بزنید، برای کامنت های شما هم در لایو اعمال می شود.

3) در حالتی که ضبط شما به پایان رسید، گزینه ی End که در بالا و سمت راست صفحه قرار دارد را انتخاب نمایید. در مرحله بعد، اتمام لایو استوری را تایید کنید. اگر می خواهید لایو خود را در گوشی خود ذخیره نمایید می توانید بر روی گزینه ی save بزنید و آن را گوشی خود ذخیره نمایید.

چگونگی مشاهده ی لایو ویدئو (Live Stories) دیگران

1) هر کاربری که در اینستاگرام، جزء دنبال شوندگان شماست، اگر شروع به ضبط ویدئو به صورت لایو کند، در بالای صفحه ی خود عکس پروفایل او را در میان دایره ی قرمز رنگی که در زیر آن کلمه ی Live درج شده است، می بینید و جزء اولین دایره ها از سمت چپ می باشد، و همیشه قبل از استوری ها در فیلد بالا قرار می گیرد. حالا برای دیدن لایو فقط باید بر روی آن دایره ی قرمز رنگ بزنید.

2) اگر در حال دیدن لایو، خواستید نظر خود را بیان کنید بر روی گزینه ی Comment در پایین صفحه بزنید و نظر خود را تایپ و ارسال کنید و اگر مایل به لایک کردن ویدئو بودید، بر روی قلب کنار گزینه ی کامنت بزنید. فقط نکته ی قابل توجه در اینجا، این است که وقتی شما کامنتی قرار می دهید و یا لایک می کنید و همچنین ورورد و خروج شما توسط همه ی تماشا کنندگان لایو، قابل مشاهده است. در صورتی که کاربری کامنت نامناسبی گذاشت، بر روی کامنت او بزنید و با انتخاب گزینه ی Report Comment، گزارش کامنت او را بدهید.

ترفند افزایش فالوور در اینستاگرام را مطالعه کنید.

وقتی کاربری بخش کامنت را در لایو اینستاگرام خود غیرفعال کرده است، شما می توانید ویدئو را در قسمت دایرکت فرستاده و نظر خود را در آنجا بنویسید. (Sending a message in direct)

نحوه ی غیر فعال کردن  اطلاع‌ رسانی لایو اینستاگرام فالور‌های خود

در صورتی که مایل به اطلاع رسانی لایو فالوورهایتان نیستید، به صفحه ی خود بروید و به بخش تنظیمات رفته و به قسمت Push Notifications Settings  وارد شوید و گزینه ی Live Video را بر روی Off قرار دهید.

چگونگی ایجاد لایو دو نفره در اینستاگرام

از دیگر امکانات اینستاگرام، اشتراک گذاری لایو به صورت دو نفره می باشد، که به آن اصطلاحاً  (live video with a friend) گفته می شود. برای استفاده از این قابلیت دو مسیر پیش روی شماست:

  • می‌توانید از دوستان خود، دعوت کنید که به لایو اینستاگرام شما اضافه شوند.
  • یا اگر دوست شما در حال پخش ویدئویی به صورت زنده می باشد، به لایو ویدئوی او ملحق شوید

دعوت به لایو ویدئو با مراحل زیر صورت می گیرد:

1) آیکن دوربین را در بالای صفحه خود لمس کنید و یا انگشت خود را بر روی صفحه ی اینستاگرامتان به سمت راست بکشید، حالا بخش استوری برای شما نمایان می شود. یکی دیگر از راه های ورود به بخش استوری لمس علامت + بر روی عکس پروفایل تان در صفحه ی شماست.

2) حالا در بخش استوری در پایین صفحه، گزینه ی Live را انتخاب نمایید و بعد از آن بر روی  Start live Video بزنید.

3) بر روی آیکن که شکلک دو نفر است بزنید.

  • نام شخصی را که مایل به ضبط لایو استوری دو‌نفره با او هستید را انتخاب نمایید. توجه داشته‌ باشید که فقط می‌توانید از کسانی که در‌حال تماشای لایو استوری شما هستند دعوت کنید.

5) در صورت پذیرفته شدن درخواست شما، لایو ویدئو شما و کسی که از او دعوت کرده ‌بودید در یک صفحه مشترک و تقسیم شده (Split-screen) به نمایش در می‌آید. ولی اگر درخواست شما رد شود پیام آن برای شما می آید.

6) هر لحظه ای که تمایل به ادمه لایو ویدئو با شخص مقابل تان را نداشتید، می‌توانید شخصی را که به لایو اینستاگرام دعوت کرده‌ بودید با لمس گزینه X در گوشه سمت راست صفحه لایو مشترکتان، حذف نمایید.

جهت درخواست و ملحق شدن به لایو دوستان خود مراحل زیر را طی کنید:

  • در صورت مشاهده ی گزینه ی درخواست (Request) را در لایو اینستاگرام فرد مورد نظر، بر روی آن بزنید.
  • ارسال درخواست. (Send Request)

در صورت پذیرفته شدن خواست شما، برای پیوستن به لایو ویدیو مورد نظر به شما اطلاع‌رسانی می شود.

نحوه ی دایرکت کردن لایو اینستاگرام برای دیگران

هر کاربری می تواند لایو ویدئو ی خود و لایو ویدئو هایی را که مشاهده می کند را در دایرکت برای دوستان خود ارسال نماید.

برای این کار مراحل زیر را طی کنید:

  1. آیکون Send که در گوشه راست و پایین صفحه پخش لایو اینستاگرام قرار دارد را انتخاب نمایید.
  2. سپس نام کسی که می‌خواهید لایو اینستاگرام را برایش دایرکت کنید از لیست خود پیدا کرده و انتخاب نمایید.
  3. اگر مایل به اشتراک گذاری لایو ویدیو برای فقط یک نفر در دایرکت هستید، گزینه ی Send Separately و اگر می‌خواهید در یکی از گروه‌هایی که در دایرکت ایسنتاگرام دارید ارسالش کنید، گزینه Send to a Group را انتخاب کنید.

وقتی فردی را برای دیدن لایو ویدئو در دایرکت انتخاب کنید، شروع و پایان لایو به او اطلاع رسانی می شود.

اگر لایو ویدئویی از یک صفحه ی عمومی منتشر شود، می توان آن را برای دوستان خود در دایرکت ارسال کنید.

چگونگی دانلود لایو اینستاگرام

اینستاگرام امکان دانلود لایو را ندارد و نمی توان آن را ذخیره کرد تا بتوانیم آن را مجدداً ببینیم. فقط از روش برنامه هایی که از صفحه ی گوشی عکس می گیرند، می توان این کار را انجام داد. نحوه عملکرد این برنامه ها مانند اسکرین شات گوشی ست که از صفحه ی گوشی عکس می گیرد. این قابلیت در گوشی های اندروید وجود دارد و فقط کافی ست برنامه ی آن را داشته باشیم ولی در گوشی های اپل به دلیل امنیت بالای این گوشی ها، امکان پذیر نیست. این افراد باید گوشی آیفون و یا آی پد خود را به مک بوک متصل نمایند تا بتوانند لایو اینستاگرام را ذخیره نمایند.

برنامه ای که می توانیم به شما جهت این کار معرفی نماییم، برنامه ی Az Screen Recorder می باشد. این برنامه فقط برای گوشی های اندروید کاربرد دارد.

بازپخش لایو اینستاگرام

اگر کاربری امکان بازپخش را در ویدئو لایو خود فعال کند، افرادی که ویدئوی او را ندیده اند، تا 24 ساعت بعد از پخش ویدئو لایو، می توانند آن را مشاهده کنند. همچنین تمام کامنت ها در زیر آن قابل مشاهده می باشد. حتی امکان هایلایت کردن آن نیز وجو دارد تا همیشه در صفحه ی شما ماندگار شود و هر کاربری به صفحه ی شما وارد شد بتواند بعداً آن را ببیند.

در حالتی که می خواهید تا 24 ساعت امکان بازپخش، لایو ویدئوی شما وجود داشته باشد، باید در انتهای ویدئو، بر روی Share بزنید. وقتی تعداد تماشاگران را آنالیز می کنید در حالت بالا، شامل همه ی افرادی که به صورت آنلاین ویدئو را دیده اند و افرادی که بازپخش آن را مشاهده کرده اند، می شود.

چگونگی مشاهده کردن لایو ایسنتاگرام بعد از تمام شدن پخش زنده

همانطور که در بالاتر گفتیم اگر کاربری که لایو ویدئو را ضبط کرده است، امکان بازپخش آن را فعال کرده باشد، بعد از گذشت پخش زنده، برای دیگران به صورت دایره ی قرمز رنگی که علامت Play مشخص شده است، قابل مشاهده می باشد. وقتی در حال مشاهده ی بازپخش ویدئو باشید می توانید آن را به جلو و عقب ببرید. و هر قسمتی از ویدئو را که دوست ندارید، رد کنید. اگر کاربری که بازپخش ویدیو لایو او را می بینید، چند لایو اینستاگرام به اشتراک گذاشته است، شما می‌توانید با لمس فلش ‌هایی که در بالای صفحه لایو اینستاگرام قرار دارد، لایو ویدئو‌ها را عوض کنید و از ویدئو لایوی که مایل به مشاهده ی آن نیستید، با لمس فلش رد شوید.

تاپ لایو  (Top Live)

بعضی از لایو ویدئوهای اینستاگرام، به صور عمومی پخش می شوند. اگر در بخش Explorer وارد شوید، در بالای صفحه، گزینه ی Top Live را می بینید. اگر آن را لمس کنید، به بخش ویدئوهای زنده ای که توسط صفحات عمومی گذاشته شده اند، خواهید رفت. اگر دوست دارید ویدئو های بیشتری را ببینید، صفحه ی خود را به سمت چپ یا راست بکشید.

نحوه ی مشاهده ی لایو اینستاگرام در کامپیوتر

درحال حاضر از طریق نسخه تحت وب اینستاگرام قادر به مشاهده استوری‌های اینستاگرام نخواهیم بود. بنابراین نمی‌توان در حالت عادی لایو اینستاگرام را با کامپیوتر دید اما راه حلی برای دیدن لایو ویدیو اینستاگرام وجود دارد.

برای این کار نسخه توسعه‌یافته گوگل‌کروم را به صورت رایگان نصب کرده و به سایت اینستاگرام (Instagram.com) بروید و استوری و ویدئو لایو مورد نظر خود را مشاهده کنید.

چرا با وجود به روز بودن اینستاگرام، قابلیت لایو ویدئو را در بعضی از گوشی ها نیست؟

قابلیت لایو اینستاگرام بر روی گوشی ‌های قدیمی یا با نسخه‌ های قدیمی اندرویدی فعال نبوده و اگر بر روی گوشی شما سیستم عامل OS و یا گوشی ‌های بلک‌بری و یا ویندوز نصب باشد، برای دیدن لایو ویدئو و استوری های اینستاگرام با مشکل موجه خواهید شد. بعضی از کاربرانی که سیستم عامل iOS دارند، بیان می کنند، که برای دیدن لایو ویدئو ها در برخی مواقع باید حتماً از فیلتر شکن استفاده کنند و گرنه برای آنها قابل مشاهده نمی باشد.

اگر در حال مشاهده لایو ویدئو، پخش زنده ی شما قطع و وصل می شود و یا کیفیت ندارد، به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت شماست.

حرف آخر

در حال حاضر بسیاری از کاربرانی که به دنبال جذب فالوور به هر روشی هستند، دست به دامن لایو شده اند و بازار این قابلیت بین این افراد بسیار داغ است و متاسفانه با دلقک بازی سعی به جذب فالوور دارند. سعی کنید از این ابزار در مسیر درست استفاده کنید. برای مثال اگر در همایشی مهم هستید از آن استفاده کنید تا بقیه ی کاربران نیز از آن همایش استفاده کنند. همین طور روش های زیادی برای استفاده از آنها در کسب و کار وجود دارد. از بازاریابی ویدئویی استفاده کرده و کسب و کار خود را رونق بخشید. اگر در حال پخش ویدئویی مفید و ارزشمند هستید و کامنت لایو شما فعال است، اگر پیامی بی ادبانه دریافت کردید اهمیت ندهید، و به کار خود با پشتکار ادامه دهید، همیشه افراد از این قبیل در همه جا وجود دارد. تمام سعی خود را در پخش ویدئوی زنده ای بی عیب و نقص داشته باشید زیرا کاربران شما را به صورت آنلاین مشاهده می کنند و این مورد جایی برای خطا برای شما باقی نمی گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


کوک موبایل در رسانه ملی