برنامه و بازی

آموزش آیفون – برنامه ی FaceTime

ایجاد تماس و پاسخ به آنها با استفاده از برنامه ی FaceTime آیفون

کاربران آیفون ها و آیپدها می توانند با استفاده از برنامه ی FaceTime آیفون، با مخاطبانی که آنها نیز از دستگاه های iOS استفاده می کنند، تماس های ویدیویی و یا صوتی برقرار کنند. مانند هر برنامه ی تماس تصویری، FaceTime به شما این امکان را می دهد که با استفاده از دوربین سلفی گوشی، با مخاطب خود به صورت چهره به چهره صحبت کرده و یا برای به اشتراک گذاشتن آنچه که در اطرافتان در حال اتفاق افتادن است، از دوربین عقب و اصلی گوشی بهره ببرید. برای عکس گرفتن از یک لحظه خاص در مکالمه تصویری تان با FaceTime، می توانید عکس لایوی را با استفاده از قابلیت FaceTime Live Photo بگیرید. عکس لایو فیس تایم در واقع یک تصویر ثابت را دریافت کرده و شروع به ضبط ویدئویی کوتاه از لحظه دریافت تصویر مورد نظر می کند.

facetime-live-photo فعالسازی

facetime-live-photo فعالسازی

توجه: قابلیت FaceTime آیفون،  در تمامی مناطق جهان موجود نمی باشد.

تصویر بالا نمایشی از صفحه FaceTime است که در آن تماسی در حال انجام است. زمان انجام مکالمه تصویری با استفاده از فیس تایم، تصویر شما در مستطیلی کوچک و در سمت راست و بالای تصویر ظاهر شده و تصویر مخاطبی که در حال مکالمه با او هستید، صفحه را پر می کند. در انتهای صفحه نیز می توان، دکمه های Take Picture، End Call، و غیره را دید. با فشردن دکمه ی End Call می توانید به تماس پایان داده و با فشردن دکمه ی the Take Picture button می توانید از هر لحظه ی دلخواه در مکالمه و چت تصویری تان عکس ثابت و یا عکس متحرک بیندازید.

برنامه ی فیس تایم حین مکالمه

برنامه ی فیس تایم حین مکالمه

هر یک از کاربران دستگاه های اپل می توانند تماس های FaceTime را با استفاده از یک اتصال Wi-Fi و شناسه اپل(Apple ID)، ایجاد و دریافت کنند (اگر اولین باری است که می خواهید از فیس تایم برای برقرار تماس استفاده کنید، می بایست با استفاده از اپل آی دی تان وارد شده و اگر اپل آی دی ندارید می بایست یک حساب جدید اپل ایجاد کنید). شما همچنین می توانید تماس های FaceTime را از طریق اتصال گوشی به دیتای تلفن همراه انجام دهید. دقت کنید که استفاده از دیتای موبایل برای برقراری تماس های صوتی و تصویری فیس تایم، می تواند منجر به مصرف بسته ی اینترنتی شما شود. برای غیر فعال کردن دسترسی فیس تایم به دیتای موبایل، به آدرسSettings > Cellular بروید.

استفاده فیس تایم از دیتای موبایل

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدیریت استفاده و تنظیمات دیتای تلفن همراه، پست “مدیریت مصرف حجم اینترنت بر روی گوشی های تلفن همراه” را ببینید.

  • انجام تنظیمات FaceTime

برای تنظیم برنامه ی FaceTime و استفاده از آن در گام اول می بایست مطمئن شوید که گزینه ی  FaceTime که در آدرس Settings > FaceTime قرار گرفته است، روشن و فعال است. برای راه اندازی اولیه فیس تایم نیاز دارید که یک شماره تلفن، شناسه اپل (Apple ID) و یا آدرس ایمیلی را به عنوان شناسه تماس خود  و یا همان caller ID تان مشخص کنید.

انجام تنظیمات FaceTime

انجام تنظیمات FaceTime

  • ایجاد تماس با استفاده از برنامه ی FaceTime آیفون

برای ایجاد یک تماس صوتی و یا تصویری با استفاده از فیس تایم می بایست در گام اول بر روی گزینه ی FaceTime ضربه زده و در ادامه بر روی نام یا شماره ای که می خواهید با آن تماسرا برقرار کنید ضربه بزنید. دقت کنید که می توانید نام مخاطب خود را در قسمت ورودی و در بالای صفحه و در فیلد مرتبط با آن تایپ کنید. حال می بایست برای برقراری تماس تصویری بر روی دکمه the FaceTime button ضربه بزنید. چنانچه می خواهید تماس صوتی برقرار کنید می بایست بر روی دکمه the FaceTime Audio button ضربه بزنید.همچنین می توانید با تپ کردن بر روی دکمه the Add button  برنامه ی Contacts را باز کنید و تماس خود را با استفاده از پیدا کردن مخاطب موردنظرتان در این برنامه برقرار کنید.

 استفاده از سیری برای ایجاد تماس صوتی و تصویری با استفاده از برنامه ی FaceTime آیفون

کاربران آیفون ها و آیپدها می توانند با استفاده از دستور دادن به دستیار صوتی اپل یعنی Siri به دنبال مخاطبی خاص گشته و تماس صوتی و یا تصویری را با استفاده از برنامه فیس تایم با او برقرار سازند. برای این منظور می بایست جملاتی مانند جملات زیر را به سیری بگویید:

“Make a FaceTime call.”

 استفاده از تاچ سه بعدی برای برقراری تماس سریع و یا ارسال پیامک به تماس های اخیر

برای این منظور می بایست در وهله ی اول بر روی نام یکی از مخاطبانتان در لیست تماس برنامه ی FaceTime تپ کرده و در ادامه از منوی کوئیک اکشنی که نمایش داده می شود گزینه ی تماس و یا ارسال پیامک را انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لمس سه بعدی بر روی پست  آموزش تاچ سه بعدی در آیفون ضربه بزنید.

گرفتن عکس لایو از فیس تایم (FaceTime Live)

برای ذخیره لحظه ای خاص از تماسی که با استفاده از فیس تایم برقرار شده است، بر روی دکمه the Take Picture button ضربه بزنید. البته قبل از اینکه بخواهید عکس لایو از مکالمه ی فیس تایم خود بگیرید می بایست مطمئن شوید که گزینه ی FaceTime Live Photos که در آدرس Settings > FaceTime قرار دارد، فعال و روشن است). در عکس لایو دوربین گوشی صدا و تصویر را درست قبل و بعد از گرفتن عکس، ضبط و ذخیره می کند؛ بنابراین می توانید در فرصتی دیگر تصویرهای تکمیلی از یک عکس را دیده و صداهای اطراف را نیز موقع گرفتن عکس بشنوید. چنانچه در برنامه ی Photos و در زبانه ی All Photos گزینه ی iCloud Photo Library را فعال کرده باشید،  عکس های لایوی که با استفاده از برنامه ی فیس تایم گرفته می شوند، به آلبوم Camera Roll در برنامه ی Photos اضافه خواهند شد و از آن جا قابل مشاهده خواهند بود.

گرفتن عکس لایو از فیس تایم (FaceTime Live)

گرفتن عکس لایو از فیس تایم (FaceTime Live)

  • پیغام گذاشتن بر روی برنامه ی FaceTime آیفون

اگر پس از برقراری تماس مشاهده کردید که مخاطب به تماستان پاسخ نمیدهد، می توانید بر روی گزینه ی Leave a Message ضربه بزنید تا پیغامی را برای مخاطب خود بگذارید. شما همچنین می توانید تماس را لغو کرده و  یا درخواست تماس مجدد دهید.

  • ایجاد تماس مجدد در برنامه ی FaceTime

برای تماس مجدد با استفاده از فیس تایم، بر روی FaceTime ضربه بزنید تا گزارش تماس هایتان را روی صفحه ببینید. برای جستجوی سریعتر میان پیام ها، بر روی Audio و یا Video ضربه بزنید و سپس یک نام یا شماره تلفن را برای تماس مجدد تپ کنید. برای باز کردن نام یا شماره تلفن یکی از مخاطبانتان در برنامه ی Contacts، بر روی دکمه the Info button تپ کنید.

  • گزینه های پاسخ به یک تماس در برنامه ی FaceTime

زمانی که یک تماس در برنامه ی FaceTime وارد گوشی می شود، می توانید به آن تماس پاسخ دهید و یا از میان گزینه های موجود، گزینه ی دیگری را انتخاب کنید.

برنامه ی فیس تایم حین مکالمه

برنامه ی فیس تایم حین مکالمه

در تصویر بالا می توانید، صفحه تماس ورودی فیس تایم را ببینید. در ردیف بالا و از چپ به راست، دکمه های یادآوری و ارسال پیامک قرار دارند. در ردیف پایین و از چپ به راست، دکمه های رد تماس و پاسخ به تماس هستند.

  • استفاده از فیس تایم در نمای افقی

در صورت فعال بودن مکالمه فیس تایمتان روی گوشی، می توانید با چرخاندن گوشی در جهت افقی، نمای گوشی را افقی کنید. از طرفی دیگر می توانید با قفل کردن چرخش صفحه نمایش، نمای گوشی را در حالت افقی نگه دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این قابلیت آیفون، پست ” چرخش صفحه نمایش آیفون” را ببینید.

مدیریت تماس ها در برنامه ی FaceTime

استفاده از قابلیت های چند کاره در طول تماس فیس تایم:  برای استفاده از قابلیت های چندکاره در طول تماس فیس تایم، ابتدا بایستی به صفحه اصلی بروید، سپس بر روی یکی از نمادهای برنامه های موجود در هوم آیفون ضربه بزنید. جالب است بدانید که حین استفاده از فیس تایم،  می توانید با دوستان خود صحبت کنید؛  اما قادر نخواهید بود یکدیگر را ببینید. برای بازگشت به صفحه ی نمایش تصاویر مکالمه از فیس تایم، نوار سبزی را که بالای صفحه نمایش نشان داده می شود،  لمس کنید.

  • برقراری تماس های صوتی چندگانه با استفاده از برنامه ی FaceTime

اگر در خلال تماس صوتی با استفاده از برنامه ی FaceTime هستید و تماس دیگری وارد گوشی می شود – فارغ از اینکه تماس دوم یک تماس تلفنی است و یا یک تماس صوتیFaceTime – می توانید تماس دریافتی را لغو کرده و پس از پایان دادن به تماس ورودی، مکالمه قبلی را ادامه دهید. از طرفی دیگر می توانید با ورود تماس فیس تایم جدید،  تماس اول را در انتظار نگه دارید و پس از هولد کردن تماس اول و پذیرش تماس جدید، مکالمه جدیدی را آغاز نمایید.

  • بلاک کردن تماس گیرندگان ناخواسته

برای بلاک کردن مخاطبی خاص، به Settings > FaceTime > Blocked > Add New بروید. پس از بلاک کردن یک مخاطب در فیس تایم، دیگر تماس صوتی، تماس FaceTime یا پیام های متنی ارسال شده از طرف وی را بر روی دستگاه iOS خود، دریافت نخواهید کرد. تماس ها را مسدود کرده و پیام های خود را بر روی iPhone، iPad یا iPod Touch مسدود یا فیلتر کنید.

بلاک کردن مخاطبان در فیس تایم

بلاک کردن مخاطبان در فیس تایم

  • حذف یک تماس از گزارش تماس های برنامه ی FaceTime

برای مشاهده تاریخچه تماسهایتان، روی برنامه ی FaceTime تپ کنید و یکی از تماس های نمایش داده شده در این قسمت را تپ کرده و آن را به سمت چپ بکشانید، حال اگر روی عبارت Delete تپ کنید، تماس از تاریخچه ی تماس های حذف خواهد شد.

پاک کردن یک تماس از فیس تایم

پاک کردن یک تماس از فیس تایم


کوک موبایل در رسانه ملی