آموزش مقدماتی آیفون

۵۷۲
0

در این پست قصد داریم آموزش مقدماتی از برخی از اساسی ترین کارکردهای آیفون را به شما عزیزان آموزش دهیم. این کارکردها شامل مواردی چون:

 • فعال کردن و باز کردن آیفون
 • صفحه اصلی (Home Screen)
 • باز کردن App
 • ژست های استفاده از آیفون
 • تاچ سه بعدی و یا همان ۳D Touch
 • صفحه قفل آیفون
می باشد. با کوک موبایل همراه باشید.

فعال کردن و باز کردن آیفون

فعال کردن آیفون X (اصطلاحا Wake Up)

برای فعال کردن آیفون X و آماده شدن گوشی برای اجرای فرامین، تنها بایستی روی صفحه نمایش آن ضربه بزنید و یا iPhone را  کمی از سطح زین بالاتر ببرید. زمانی که آیفون را بیدار می کنید، صفحه قفل روی گوشی ظاهر می شود و از آنجا، میتوانید اعلانها (نوتیفیکیشن ها) و فعالیت های اپلیکیشن های اخیرا استفاده شده روی گوشی، عکسها و موارد دیگر را بررسی کنید.

در تصویر زیر می توانید آیفونی را مشاهده کنید که روی سطح صاف قرار گرفته است و در تصویر سمت راست می بینید که کاربر با یک انگشت روی صفحه نمایش ضربه زده است و گوشی را اصطلاحا بیدار و آماده ی فعالیت کرده است. در سمت راست هم تصویری دیگر را مشاهده می کنید که در آن کاربر برای فعال کردن آیفون، آن را از روی زمین بلند کرده است.

فعال و بیدار کردن آیفون

فعال و بیدار کردن آیفون

نکته: برای فعال کردن آیفون توسط تپ کردن روی آن و یا بلند کردن گوشی از روی زمین به مسیر Settings > Display & Brightness بروید.

باز کردن آیفون X (اصطلاحا آنلاک کردن)

 برای قفل گشایی آیفون X،  تنها می بایست انگشت خود را  از پایین صفحه قفل گوشی به سمت وسط صفحه نمایش گوشی بکشید و سپس پس کد را (گذرواژه ای که آن را برای ورود به گوشی خود انتخاب کرده اید) وارد کنید. همچنین می توانید با استفاده از قابلیت جدید در آیفون X یعنی Face ID  قفل  گوشی را به راحتی و تنها با نگاه کردن به آن باز کنید.

آنلاک کردن آیفون X

آنلاک کردن آیفون X

اگر تا کنون کد گذرواژه ای برای آیفون خود ایجاد نکرده اید و یا تنظیمات Face ID را هنگام تنظیمات اولیه iPhone انجام نداده اید، به مسیر زیر بروید:

Settings > Face ID & Passcode

قفل کردن آیفون X

برای قفل کردن گوشی تنها لازم است که دکمه سمت راست گوشی را که Side نام دارد، فشار دهید تا آیفون قفل شود. به صورت پیش فرض هم اگر صفحه را برای یک دقیقه یا بیشتر لمس نکنید، صفحه نمایش گوشی خاموش و گوشی قفل می شود.

قفل کردن آیفون X

قفل کردن آیفون X

 باز کردن مدل های مختلف آیفون با استفاده از دکمه Home گوشی

باز کردن آیفون با استفاده از بالا بردن آیفون (در مدل های پشتیبانی شده که در زیر لیست شده است) و یا با استفاده از فشردن دکمه جانبی سمت راست گوشی یا همان دکمه Sleep / Wake  گوشی اتفاق می افتد.

هنگامی که آیفون را به اصطلاح بیدار کنید، صفحه قفل روش گوشی ظاهر می شود و از همین جاست که میتوانید اعلانها و فعالیت ها روی برنامه های اخیر استفاده شده، عکسها و موارد دیگر را بررسی کنید.

لیست گوشی هایی که با بلند کردن آنها از روی زمین گوشی آماده ی کار و اصطلاحاً بیدار می شود:

iPhone X، iPhone 8، iPhone 8 Plus، iPhone 7، iPhone 7 Plus، iPhone 6s، iPhone 6s Plus، iPhone SE

 

نکته: برای فعال کردن آیفون توسط تپ کردن روی آن و یا بلند کردن گوشی از روی زمین به مسیر Settings > Display & Brightness بروید.

فعال کردن آیفون با بلند کردن آن از روی زمین

فعال کردن آیفون با بلند کردن آن از روی زمین

باز کردن آیفون(آنلاک) آیفون های مدل قدیمی تر

برای قفل گشایی گوشی تنها لازم است که دکمه Home را فشار دهید و پس از ظاهر شدن صفحه قفل روی گوشی، رمز عبور را وارد کنید. شما همچنین می توانید با قرار دادن انگشت خود بر روی سنسور Touch ID،  قفل iPhone را باز کنید. اگر تا کنون کد گذرواژه ای برای ورود به آیفون خود ایجاد نکرده اید و یا تنظیمات Touch ID را هنگام تنظیمات اولیه iPhone انجام نداده اید، به مسیر زیر بروید:

Settings > Touch ID & Passcode

تاچ آی دی و پسورد

تاچ آی دی و پسورد

نکته: اگر دوست دارید به جای آن که تاچ آی دی را بفشارید تا گوشی آنلاک شود، تنها آن را لمس کنید باید به مسیر زیر رفته و گزینه ی Rest Finger to Open  را فعال کنید:

Settings > General > Accessibility > Home Button

قفل کردن آیفون های مدل قدیمی تر

برای قفل کردن گوشی تنها لازم است که دکمه جانبی (Side)  و یا دکمه Sleep/Wake (بسته به مدل گوشی) را فشار دهید.  اگر صفحه را به مدت یک دقیقه یا بیشتر لمس نکنید، آیفون به طور خودکار قفل می شود.

صفحه اصلی (Home Screen)

صفحه اصلی و یا هوم، جایی است که تمام برنامه های موجود در آیفون را نمایش می دهد. صفحه ی هوم آیفون، شامل چندین صفحه است که در صورت ضرورت و زمانی که برای نمایش برنامه های دیگر نیاز به فضای بیشتری دارید، اضافه می شوند.

نحوه ی رفتن به هوم

در مورد رفتن به صفحه ی هوم گوشی، دو مدل ژست استفاده می شود که بسته به مدل گوشی متفاوت است. می توانید این ژست ها را در جدول زیر مشاهده کنید.

ژست

مدل آیفون و توضیحات

آیفون X:  هر جای گوشی که باشید، با کشیدن صفحه نمایش از سمت پایین به بالا می توانید به هوم بروید.

مدل های قدیمی تر از آیفون X: هر زمانی که اراده کردید، برای بازگشت به صفحه اصلی(هوم) دکمه Home را فشار دهید.

باز کردن App

برای اجرا و باز کردن هر برنامه تنها کافی است که روی آیکون و نماد برنامه را تپ کنید.


برای آن که بتوانید برنامه های دیگری که روی صفحه هوم گوشی هستند را ببینید، تنها باید صفحه نمایش گوشی را از سمت راست به سمت چپ بکشید تا میان صفحات اضافه شده به هوم، جا به جا شوید.

برخی از برنامه ها ممکن است بر روی آیکونشان که در صفحه اصلی گوشی نمایش داده می شود،  نشانه و یا اعلانی داشته باشند تا کاربر بداند که چه نوتیفیکیشن های جدید از برنامه موجود است. برای مثال اگر پیامک جدیدی وارد گوشی شده باشد، بر روی آیکون پیامک در هوم گوشی، تعداد پیامک های جدید به رنگ قرمز نمایش داده می شود. همچنین اگر مشکلی در رابطه با هر برنامه روی گوشی وجود داشته باشد، مثل پیامی که نمی تواند ارسال شود، علامت تعجبی بر روی آیکون برنامه در صفحه هوم گوشی نشان ظاهر می شود.

در مورد فولدر برنامه ها که کاربر روی صفحه هوم گوشی می سازد، تعداد اعداد نمایش داده شده روی پوشه،  تعداد کل اعلان ها برای همه برنامه های وجود  در داخل فولدر را نمایش می دهد.

ژست های استفاده از آیفون

با استفاده از چند حرکت ساده که با استفاده از انگشت هایتان روی صفحه نمایش آیفون اجرا می کنید، می توانید کلیه ی برنامه ها و فعالیت های آیفون را کنترل کنید.

ژست های استفاده از آیفون

این ژست ها و حرکات شامل ضربه زدن ساده روی صفحه نمایش، ضربه زدن محکم بر روی صفحه نمایش و کشیدن یک نقطه از صفحه به دو جهت، کشیدن صفحه در یک جهت است. هر کدام از این ژست ها را می توانید برای انجام کاری خاص روی آیفون خود به انجام برسانید.

ژست استفاده در مشاهده ی آیتم های لیستی

ژست استفاده در مشاهده ی آیتم های لیستی

در یک برنامه و اپ باز و در حال اجرا، لیست نمایشی در برنامه را به سمت بالا یا پایین بکشید تا آیتم های بیشتری را ببینید. برای آن که سریعتر بتوانید به ابتدا و یا انتهای لیست بروید، میتوانید لیست نمایش داده شده را سوییپ کنید (به جهت دلخواه بکشید). برخی از لیست ها دارای نمایش الفبایی برای جهش به آیتم های منطبق دارند. می توانید با تپ کردن روی حروف نمایش داده شده به آیتم های منطبق، بپرید.

برای دیدن محتویات بیشتر از یک عکس، نقشه یا صفحه وب بایستی آن را در هر جهت دلخواهی که دوست دارید، بکشید.

برای آن که به سرعت به بالای صفحه بروید، بایستی  نوار وضعیتی را که در بالای صفحه نمایش داده می شود لمس کنید.

بزرگنمایی و کوچک نمایی

برای آن که بتوانید روی تصاویری که در یک برنامه نمایش داده می شود، زوم کنید و یا آن را از زوم خارج کنید باید از ژست “پینچ” استفاده کنید، به این ترتیب که دو انگشت خود را روی تصویر گذاشته و برای بزرگنمایی دو انگشت را از هم دور کنید و برای خارج شدن تصویر از حالت زوم، دو انگشت را به هم نزدیک کنید.

ژست مورد استفاده در بزرگنمایی و کوچک نمایی

ژست مورد استفاده در بزرگنمایی و کوچک نمایی

نکته: شما همچنین می توانید برای بزرگنمایی  یک عکس یا صفحه وب، روی آن دو بار ضربه بزنید و برای خارج شدن از زوم، دوباره روی آن دوبار تپ کنید. درمورد نقشه ها، برای بزرگنمایی و کوچک نمایی بایستی دوبار روی نقشه ضربه بزنید و انشگتتان را روی نقشه نگه دارید، حال اگر می خواهید روی نقشه زوم کنید انگشت را به سمت بالا بکشید و اگر می خواهید نقشه را از حالت زوم خارج کنید، انگشت خود را به سمت پایین تصویر بکشید.

3D تاچ

3D Touch مسیری دیگر را برای ارتباط با آیفون پیش روی شما قرار می دهد. در مدل هایی از آیفون و آیپدها که از این قابلیت پشتیبانی می کنند، می توانید صفحه نمایش را با روشی خاص و  برای دیدن پیش نمایش ها، دسترسی به میانبرهای مفید و موارد دیگر تپ کنید.

تاچ سه بعدی آیفون

تاچ سه بعدی آیفون

می توانید 3D Touch را در صفحه اصلی و هوم آیفون استفاده کنید – برای این منظور آیکون یکی از  برنامه های روی هوم گوشی را فشار دهید تا منوعی Quick Actions را ببینید. به عنوان مثال، آیکون دوربین را که در هوم گوشی است، تپ کنید و سپس گزینه ی  Take Selfie را انتخاب کنید.  Quick Actions در کنترل سنتر آیفون ها هم عمل می کنند. برای فهم این موضوع روی فلش گوشی تپ کرده و با استفاده از نشانگر اسلایدری که نمایش داده می شود، میزان نور خروجی از فلش ال ای دی گوشی را تنظیم کنید.

3D تاچ و دسترسی های بیشتر

3D تاچ و دسترسی های بیشتر

در صفحه قفل گوشی، روی یک اعلان و نوتیفیکیشن برای پاسخ  دادن به آن تپ کنید. با تپ کردن روی آیکون ایمیل و سپس تپ کردن روی یک پیام در لیست صندوق ورودی ایمیل،  محتویات پیام را ببینید. حال برای مشاهده لیستی از اقدامات موجود برای هر پیام، پیام را به سمت چپ اسلاید کنید.شما می توانید با وارد کردن کمی فشار بیشتر به هنگام تپ کردن روی پیام،  آن پیام را باز کنید. در برنامه ی “Photos”، برای مشاهده ی یک عکس روی آن تپ کنید و سپس برای جست و جوی بیشتر در مورد آن و یا کپی کردن آن تصویر، روی  آن ضربه بزنید و با وارد کردن فشار کمی عمیق تر دسترسی ها را در مورد این عکس مشاهده کنید.  در مقالات بعدی راهنمای کاملی از نحوه ی کار با 3D تاچ آیفون ارائه خواهد شد.

3D تاچ و دسترسی های بیشتر

3D تاچ و دسترسی های بیشتر

شما  می توانید کیفیت خطوط نگارش شده در برخی از برنامه ها را با استفاده از 3D Touch، به راحتی و به سرعت تغییر دهید. به عنوان مثال، وقتی که در برنامه ی Notes  در حال نگارش هستید، با تپ کردن و فشار وارد کردن به یک خط  می توانید آن خط را تیره تر از بقیه خطوط کنید و به اصطلاح این خط را بولد کنید . شما همچنین می توانید با استفاده از 3D Touch، صفحه کلید آیفونتان را به یک صفحه لمسی تبدیل کنید و هنگام تایپ متن مورد نظر را از بین گزینه های نمایشی انتخاب کنید.

تغییر حساسیت لمسی 3D تاچ

برای تغییر میزان حساسیت تاچ در 3D تاچ، باید به مسیر زیر بروید و از این جا میزان فشار لازم برای عمل کردن تاچ سه بعدی را تنظیم کنید.

Settings > General > Accessibility > 3D Touch 

تاچ سه بعدی

تاچ سه بعدی

در این بخش می توانید برای تغییر میزان حساسیت تاچ سه بعدی ، یکی از سه گزینه ی Low = کم، Medium = متوسط،  Firm= محکم  را انتخاب کنید.

جا به جایی بین برنامه ها

شما می توانید در حالی که در حال کار با یک اپلیکیشن هستید، میان آن اپ و اپ های دیگر جا به جا شوید و از تمامی آنها به صورت همزمان استفاده کنید.

مشاهده برنامه های باز و در حال اجرا

ژست

مدل آیفون و توضیحات

آیفون X:  بر روی لبه پایین صفحه نمایش تپ کنید و پس از کمی مکث، منتظر باشید که آیفون برنامه های در حال اجرا را نشان دهد.

مدل های قدیمی تر از آیفون X: با دو بار تپ کردن و فشردن دکمه ی هوم آیفون، قابلیت Switcher آیفون فعال می شود  و می توانید بین برنامه های باز و در حال اجرا روی سیستم عامل جا به جا شوید.

در میانبر Switcher، آیکون کلیه ی برنامه های باز و در حال اجرا روی سیستم عامل بالای صفحه نمایش ظاهر می شوند . برای دیدن کلیات بیشتری از برنامه ی در حال اجرا، صفحه را به سمت راست بکشید و برای تغییر برنامه ی اصلی به برنامه ای دیگر تنها لازم است که روی برنامه ی دلخواهتان تپ کنید.

نکته: برای سوئیچ  سریع بین برنامه های در حال اجرا روی گوشی آیفون X،   صفحه را به سرعت از سمت پایین به سمت راست گوشی بکشید.

بستن برنامه ی در حال اجرا

چنانچه برنامه ای روی گوشی به درستی کار نکند، می توانید آن برنامه را مجبور کنید که بسته شود و سپس سعی کنید آن برنامه را دوباره اجرا کنید. برای بستن برنامه، میانبر Switcher را با دوبار تپ کردن روی دکمه ی هوم آیفون و یا کشیدن صفحه از پایین به راست باز کنید، برای پیدا کردن برنامه ای خاص که می خواهید آن را ببندید، صفحه ی برنامه را به سمت راست بکشید و سپس:

 • روی آیفون X: برنامه را لمس کرده و انگشتتان را روی آن نگهدارید و سپس انگشت خود را  به سمت بالا بکشید.
 • روی مدل های دیگر: برنامه را به سمت بالا بکشید.
صفحه قفل آیفون

صفحه قفل که زمان و تاریخ و نوتیفیکیشن ها اخیر را نشان می دهد، زمانی ظاهر می شود که آیفون را اصطلاحا بیدار و یا آن را روشن می کنید.

صفحه قفل آیفون

صفحه قفل آیفون

حتی وقتی که آیفون قفل است، می توانید از طریق صفحه ی قفل، به قابلیت هایی بیشتر از آن چه در خط بالا ذکر شد، دسترسی پیدا کنید. این قابلیت ها شامل موارد زیر می باشد:

 • باز کردن دوربین گوشی: برای این منظور در صفحه ی قفل آیفون بر روی گوشه ی سمت چپ صفحه نمایش تپ کنید.
 • باز کردن مرکز کنترل : برای این منظور مطابق با دستورالعمل زیر عمل کنید:
  • بر روی آیفون X:  صفحه را از لبه سمت راست آن به سمت پایین بکشید.
  • مدل های دیگر: صفحه نمایش را بر روی صفحه ی قفل، از لبه پایین آن به سمت بالا بکشید.
 • نمایش نوتیفیکیشن های جدیدتر: صفحه نمایش را از مرکز  آن به سمت بالا بکشانید.
 • مشاهده “نمای امروز”: صفحه نمایش را به سمت راست بکشید.
 • تنظیم آنچه که می خواهید از صفحه قفل به آنها دسترسی داشته باشید!

برای تنظیم و شخصی سازی آن چه که دوست دارید، از طریق صفحه ی قفل به آنها دسترسی داشته باشید از طریق مسیر زیر اقدام کنید:

Settings > Face ID & Passcode (در مورد آیفون ایکس)

Settings > Touch ID & Passcode (دیگر مدل های آیفون)

نکته: شما می توانید نحوه ی دسترسی از صفحه ی قفل به “نمای امروز”، نوتیفیکیشن های اخیر، مرکز کنترل و … را تغییر دهید.

 • پیش نمایش اعلان ها در صفحه قفل

به مسیر Settings > Notifications > Show Previews بروید، سپس روی عبارت Always ضربه بزنید. پیش نمایش اعلان ها شامل نمایش مختصری از متن پیام ها، خطوطی از ایمیل، و جزئیاتی در مورد تقویم ها است. شما در این بخش حتی می توانید مقداری از محتوا را که علاقه دارید در پیش نمایش نوتیفیکیشن های صفحه ی قفل نمایش داده شود، تعیین کنید.

پیش نمایش های در صفحه ی قفل آیفون

پیش نمایش ها در صفحه ی قفل آیفون