ترفند, ترفند آیفون

True Tone آیفون XS: روشی برای خلاصی از نور زرد

True Tone یکی از قابلیت های کاربردی آیفون های جدید است که می توان آن را با استفاده از روشن و خاموش کردن یک تاگل فعال کرد. این قابلیت اولین بار بر روی دستگاه iPad Pro 9.7  که در سال 2016 روانه بازار گردید، معرفی شد. پس از این مدل، از این قابلیت روی برخی دیگر از آیفونهای جدید استفاده شد و True Tone کم کم به یکی از قابلیت های اساسی گوشی های هوشمند پرچمدار تبدیل شد.

برای آشنایی لازم است بگوییم که قابلیت True Tone اگر روی دستگاه هوشمند روشن شود، سنسورهایی برای شناسایی میزان نور محیطی که درون آن قرار گرفته اید، فعال می شوند.  پس از فعال شدن سنسورهای مذکور، صفحه نمایش میان نور و نقاط سفید روی ال سی دی یک سری تنظیمات انجام می دهد و این درصد را به اصطلاح کالیبره می کند تا آنچه کاربر می بیند، تجربه طبیعی تری از تماشای نور و رنگ باشد.

True Tone قابلیتی بسیار مفید و کاربردی است. استفاده از این قابلیت روی دو گوشی iPhone 8 , iPhone 8 Plus شِمایی بسیار جالب از نور و رنگ را مقابل دیدگان کاربر قرار داد. قرار گرفتن دوباره این ویژگی روی گوشی های پرچمدار سال 2018 اپل یعنی iPhone XS, Xs Max, XR باعث شد که صفحه نمایش های این گوشی ها یک سر و گردن بالاتر از رقبای خود بایستند.  کارکرد True Tone بر روی گوشی های نسل XS بیشتر شبیه به قابلیت Night Shift است که باعث می شود گوشی قبل از خاموش شدن رنگ ها را کمی گرم تر از حالت عادی نشان دهد. از همه این حرفها که بگذریم، قابلیت True Tone بر روی iPhone XR بیشترین و بهترین جلوه ممکن را دارد و آیفون های تن آر را می توان بهترین نماینده True Tone در تمام ادوار حیات اپل دانست.

True Tone با گوشی ما چه می کند؟

قابلیت True Tone واقعا چه تمایزی ایجاد می کند؟ همانطور که همه می دانیم گوشی های iPhone X، iPhone XS و iPhone XS Max اولین گوشی هایی از شرکت اپل هستند که صفحه نمایش OLED دارند و اپل با ارائه این گوشی ها نقش ال سی دی را روی گوشی های خود کم رنگ تر از قبل کرده است.  اپل پنل های صفحه نمایش های OLED خود را از دو شرکت سامسونگ و نیز Diamond PenTile matrix OLED تهیه می کند. از طرفی دیگر iPhone XR از فناوری رتینا بر روی صفحه نمایش خود استفاده می کند که گونه ای خاص از ال سی دی ها است.

ماتریس-رنگی-Typical-RGB-LCD

ماتریس-رنگی-Typical-RGB-LCD

خوب حالا تمایزی که قابلیت True Tone ایجاد می کند چیست؟ در صفحات نمایش ال سی دی قدیمی، هر پیکسل مجزا از سه تا زیر پیکسل کوچک تر ساخته شده است. حتماً حدس می زنید که این پسکل ها RGB هستند؟ R برای رنگ قرمز، G برای رنگ قرمز و B هم برای نمایش رنگ آبی. هر پیکسل رنگ هدفی که سیستم عامل به او دستور می دهد را با ترکیب درصدهایی خاص از این سه پیکسل می سازد و پس از ترکیب رنگ ایجاد شده با نور، آنها را در قالب یک بردار سه تایی نمایش می دهد.

پنل های Diamond PenTile OLED این سه پیکسل متعارف RGB را ندارند و به جای آن هر رنگ را با نمایش و پوششی از زیرپیکسل هایی که به صورت الماس و لوزی شکل هستند و در به صورت قطری پراکنده شده اند نمایش می دهد.  خوب در مورد فناوری جدید مورد استفاده اپل در ساخت صفحه نمایش ها با ترتیب رنگی به صورت (RGBG (red-green-blue-green طرف هستیم. با این اوصاف در این پنل های جدید با طیف وسیعتری از رنگ های ایجاد شده توسط زیرپیکسل های سبزرنگ مواجه هستیم.

ماتریس-رنگی-Diamond-PenTile-OLED

ماتریس-رنگی-Diamond-PenTile-OLED

قابلیت True Tone باعث می شود که نقاط سفید رنگ روی صفحه نمایش به خوبی از نقاط رنگی مجزا شود و این تمایز میان نقاط سفید و رنگی خیلی بهتر از مدل های قدیمی تر آیفون ها اتفاق می افتد. قابلیت True Tone به صورت پویا و داینامیک رنگ ها را کالیبره می کند. این قابلیت از مدت ها قبل تر روی گوشی های سامسونگ استفاده می شده است ولی نمایش رنگ ها به صورت سردتر از مدل های آیفون بوده است. این نمایش سردتر رنگ ها باعث می شده است که رنگ ها به سمت سبز تمایل پیدا کنند و همین مساله باعث بروز مشکل در نمایش رنگ ها روی Note 5  سامسونگ شده بود.

 در ادامه روشی برای ایجاد تنظیمات مرتبط با فعال کردن قابلیت True Tone روی گوشی های iPhone X ، iPhone XS و iPhone XS Max را آموزش خواهیم داد. با ما همراه بمانید.

فعالسازی قابلیت True Tone روی گوشی های جدید آیفون

برای این منظور می بایست به بخش Setting گوشی رفته و از آنجا فیلترینگ رنگها و قابلیت True Tone را روشن کنیم. برای این منظور گام های زیر را طی نمایید:

  • گام اول: مطمئن شوید که قابلیت True Tone روی گوشی شما روشن و فعال شده باشد. برای این منظور به آدرس Settings → Display بروید و یا انگشت خود را بر روی آیکون روشنایی روی مرکز کنترل گوشی گذاشته و کمی آن را فشار دهید. پس از رفتن به بخش تنظیمات روشنایی گوشی، مطمئن شوید که گزینه True Tone روشن و فعال باشد.
روشن-کردن-قابلیت-True-Tone

روشن-کردن-قابلیت-True-Tone

  • گام دوم: حال به آدرس Settings → General → Accessibility → Display Accommodations → Color Filters بروید.  این منو برای کسانی که ضعف کوررنگی دارند منویی مهم است. حال صفحه را کاملا به پایین اسکرول کنید تا به گزینه Color Tint برسید. دستکاری این گزینه به شما امکان می دهد که رنگ های صفحه نمایش را فیلتر کنید و شدت و چگالی رنگ ها را به گونه ای تنظیم کنید که با چشمان شما سازگاری بیشتری داشته باشد.
تنظیمات-منوی-Color-filter

تنظیمات-منوی-Color-filter

 مقدار گزینه  Intensity برای افراد با دید عادی می بایست روی عدد 0 قرار بگیرد. پس از قرار دادن مقدار  Intensity روی عدد 0 می توانید تنظیمات مرتبط با رنگ ها را درست تر و دقیق تر انجام دهید.

می توانید حین انجام تنظیمات رنگ گوشی، با استفاده از یک مانیتور که نزدیکتان دارید، از صحت تنظیماتی که انجام می دهید، مطمئن شوید. برای این منظور می بایست صفحه ای با رنگ سفید را بر روی مانیتور تست باز کرده و نور سفید گوشی را با نور سفید مانیتور مقایسه کنید و با کشیدن اسلایدر Hue به سمت راست و یا چپ میزان سفیدی صفحه نمایش گوشی و مانیتور تست را همسان کنید.

 بخش هیجان انگیز کار در اسکرین شات زیر نمایش داده شده است، بهترین حد از نور و رنگ بر روی هر دو گوشی iPhone XS و iPhone XS Max در شکلهای زیر نمایش داده شده است. اگر اندازه کمیت Hue را بر روی مقدار نشان داده شده در تصویر قرار دهید، می توانید بهترین ترکیب نور و رنگ را بر روی گوشی خود مشاهده کنید.

تنظیمات-درست-HUE-روی-گوشی-های-iPhone-XS-,-XS-Max

تنظیمات-درست-HUE-روی-گوشی-های-iPhone-XS-,-XS-Max

حالا اگر قابلیت True Tone را بر روی گوشی خود غیرفعال کنید، با صفحه نمایشی که سرشار از نورآبی و سرما است مواجه خواهید شد! در هر صورت می توانید هر زمانی که اراده کردید قابلیت True Tone را غیرفعال کرده و نور و رنگ را مطابق با خواسته خود و همانطوری که دوست دارید، تنظیم و فیلتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کوک موبایل در رسانه ملی