شرکت تکنولوژی هوآوی یک شرکت چندملیتی شبکه و تجهیزات مخابراتی و خدمات اینترنت چینی است که مقر اصلی آن در شهر گوانگجو در کشور چین، واقع شده است. این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده تجهیزات مخابراتی در جهان است، که درسال ۲۰۱۲ موفق شد حتی از شرکت اریکسون (Ericsson) نیز پیشی بگیرد و طرفداران بیشتری برای خود جذب کند.
شرکت هوآوی در سال ۱۹۸۷ توسط Ren Zheingfei که از مهندسین باسابقه در ارتش آزادی بخش خلق چین بودند، تاسیس گردید. در زمان تاسیس شرکت، فعالیت عمده و اصلی آن بیشتر در زمینه تولید گوشی تلفن، متمرکز بود، اما پس از آن شرکت فعالیت‌های دیگر خود را که شامل: شبکه‌های ساختمان ارتباطات از راه دور، ارائه خدمات و تجهیزات و مشاوره به دیگر شرکت‌ها در داخل و خارج از کشور چین و تولید دستگاه‌های ارتباطی برای بازار مصرف بود را، گسترش داد. براساس آمار گرفته شده در سپتامبر سال ۲۰۱۵، شرکت هوآوی دارای بیش از ۱۷۰۰۰۰ نفر پرسنل است که در حدود ۷۶۰۰۰ نفر از آنها در واحد تحقیق و توسعه شرکت، مشغول به کار هستند. همچنین شرکت هوآوی در کشورهای چین، ایالات متحده، کانادا، انگلستان، پاکستان، فرانسه، بلژیک، آلمان، کلمبیا، ایرلند، سوئد، هند، روسیه و ترکیه و … دارای ۲۱ بنیاد تحقیق و توسعه، جهت پیشبرد بهتر فعالیت‌های شرکت است.
در سال ۲۰۱۴ شرکت هوآوی با سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در بازارهای جهانی، موفق شد در بیش از ۱۴۰ کشور جهان خدمات و محصولات خود را ثبت کرده و به فروش برساند، و به عنوان پنجمین شرکت مطرح دنیا در بین ۵۰ شرکت بزرگ اپراتورهای مخابراتی جهان، انتخاب شود.
ریشه‌یابی نام شرکت
کلمه هوآوی در واقع ترجمه رسمی نام شرکت به زبان چینی است. اما در معنای اصلی کلمه، به معنی ” گل” است. به همین دلیل آرم شرکت نیز به همین شکل است. از دیگر معانی این کلمه، پر زرق و برق و یا باشکوه نیز هست.
تاریخچه
سال‌های اولیه و آغاز به کار شرکت
در طی سال ۱۹۸۰، دولت چین برای مدرنیزه کردن زیرساخت‌های مخابراتی توسعه نیافته کشور، بسیار تلاش کرد و حاصل این تلاش، تعویض سوییچ تلفن‌ها بود. که بدین منظور در اواخر سال ۱۹۸۰ چندین گروه تحقیقاتی چینی در جهت توسعه و کسب تکنولوژی آن و از طریق سرمایه‌گذاری مشترک با چند کشور خارجی در جهت پیشبرد آن بسیار تلاش کردند.
در سال ۱۹۸۷ آقای Ren Zhengfei که معاون مدیر اسبق ارتش آزادی مردمی بود، این شرکت را در شهر گوانگجو تاسیس کرد. او بیشتر تمایل داشت تا به جای تکیه بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک جهت تضمین انتقال تکنولوژی از شرکت‌های خارجی، با تحقیق و توسعه محلی و متمرکز برای تولید سوییچ تلفن، برخلاف عملکرد دیگر شرکت‌های خارجی مشابه عمل کند و در زمانی که تمام تکنولوژی مخابراتی چین از خارج از کشور وارد می‌شد، آقای رن امیدوار به تاسیس یک شرکت داخلی بود که بتواند با شرکت‌های خارجی همتای خود به رقابت بپردازد.
اولین موفقیت بزرگ شرکت در سال ۱۹۹۳، زمانی که سوییچ کنترل تلفن‌های سری C08 و C را راه‌اندازی کرد، بوقوع پیوست. این سوییچ قوی‌ترین نوع موجود در آن زمان، در کشور چین بود. استفاده از این محصول ابتدا در شهرهای کوچک و مناطق روستایی رشد و توسعه یافت و سپس توانست به بازار اصلی راه یابد.
در سال ۱۹۹۴، شرکت هوآوی توانست یک قرارداد کلیدی برای ساخت اولین شبکه ملی مخابرات را برای ارتش آزادی خلق چین به دست بیاورد. شعار اصلی شرکت این بود ” که یک کارمند شاید برای کسب و کارکلی ما کوچک باشد، اما برای داشتن روابط همیشه بزرگ است.”
یکی دیگر از نقاط عطف مهم این شرکت در سال ۱۹۹۶ بود، که دولت در پکن طی یک بیانیه به طور واضح به حمایت از تولیدکنندگان داخلی پرداخت و قانون محدود کردن ارتباطات از راه دور و دسترسی به محصولات رقبای خارجی را، تصویب نمود. در واقع کار شرکت هوآوی با حمایت دولت و ارتش به عنوان یک مبارزه ملی، رشد و توسعه یافت و کار دفاتر بخش تحقیق و توسعه شرکت نیز ارتقا پیدا کرد.
محصولات و خدمات شرکت
به طور کلی کار و خدمات شرکت هوآوی به سه بخش تقسیم شده است:
شبکه‌های حامل مخابراتی، بخش ساخت شبکه‌های مخابراتی و واحد خدمات.
بخش بازرگانی، ارائه تجهیزات، نرم‌افزار و خدمات به مشتریان مانند بخش‌های دولتی و غیره.
دستگاه‌های تولیدکننده لوازم ارتباطی الکترونیک.
در ژانویه سال ۲۰۱۱، شرکت هوآوی کار خود را در زمینه ارائه زیرساخت‌های شبکه، تلفن‌های ثابت و بی‌سیم، پایگاه داده‌ها و راه‌کارهای محاسباتی برای مشتریان ارتباطات از راه دور جهانی، گسترش داد. این کار با هدف افزایش درآمد شرکت به چهار میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ و پانزده میلیارد دلار طی سه تا پنج سال آینده، انجام گرفت.
در سال ۲۰۱۶ شرکت هوآوی در بخش بازرگانی و کسب وکار خود، یک شعار جدید برای پیشرفت‌های آینده شرکت ارائه داد. “پیشبرد فناوری‌های جدید اطلاعاتی و ارتباطات، پل ارتباطی بهتری با تمام دنیا می‌سازد.”
شبکه‌های مخابراتی
شرکت هوآوی انواع فناوری‌های شبکه و راه‌کارهایی برای کمک به اپراتورهای مخابراتی جهت گسترش پهنای باند شبکه‌های تلفن همراه را، ارائه می‌دهد. این راه‌حل‌ها برای شبکه‌های اصلی هوآوی شامل ارائه دسترسی آسان‌تر به سرویس‌ها برای تلفن‌های همراه و ثابت، به علاوه نسل جدیدتر یعنی ورود به شبکه در موقعیت خانه و توافق استفاده از اینترنت چند رسانه‌ای در محل قرارگیری سیستم‌ها در یک سیستم عامل واحد، است. همچنین این شرکت، خدماتی مانند زیرساخت‌های تلفن همراه، دسترسی به اینترنت پر سرعت و دیگر خدمات ارتباطی را نیز ارائه می‌دهد.
خدمات جهانی
شرکت هوآوی تعدادی خدمات جهانی مانند اپراتورهای مخابراتی به همراه تجهیزاتی برای ساخت و اجرای شبکه و همچنین خدمات مشاوره و مهندسی به منظور بهبود بازه عملیاتی را نیز ارائه می‌دهد. دیگر خدمات شرکت در این زمینه عبارتند از: خدمات یکپارچه‌سازی شبکه مانند شبکه‌های تلفن همراه و ثابت، خدمات ضمانت، جهت بالا بردن ایمنی شبکه و خدمات مشاوره، جهت صلاحیت و یادگیری.
در سال ۲۰۱۰، شرکت هوآوی برنده ۴۷ جایزه در زمینه‌های مدیریت خدمات و عقد قرارداد برای کمک به بهبود عملکرد شبکه و بهره‌وری برای مشتریان و همچنین کاهش هزینه‌های شبکه و بخش تعمیر و نگه‌داری، گردید. در سال ۲۰۱۰ درآمد شرکت هوآوی در بخش خدمات جهانی در حدود ۶/۲۸% و به میزان ۴۸۲ میلیارد دلار افزایش یافت.