ترفند

كيفيت موبایل و روش جلوگيري سرقت از طريق سيم كارت

موبايل با كيفيت

تست موبايل: در سال 2012 پرفسور گرت فلوولد 9 موبايل را در دانمارك آزمايش كرد. در حالي كه بريتانيا براي بررسي گوشي از آزمون CTIA براي بررسي در سال 2016 اقدام كردند.

OFCOM  نيز دست به آزمايش موبايل زد و برند گوشي را ناديده گرفت تا بتواند تفاوت گوشي­ ها را بسنجد. آنها از هر برند سه دستگاه را برگزيدند. گزينش موبايل­ها بر اساس قابليت­هاي مناسب و باند فركانس انجام گرفت و لزوما برندها در انجام تست­ها جايگاه خاصي نداشتند. با اينحال ofcom طي آزمايشات به اين دست پيدا كرد كه موبايل­هاي غير از اسمارت­ فون­ها نسبت به اسمارت فون­ها برتري دارند و بعضي از موبايل­ هاي هوشمند از عملكرد بهتري برخوردارند. در تمام دوره­هاي زماني مي­توان يك نوكياي ارزان قيمت براي برقراري تماس صوتي خريداري  كرد. در سال 2017 comreg (كمسيون تنظيم مقررات ارتباطات) 71 موبايل را كه در بازار ايرلند موجود بود، مورد بررسي و آزمايش قرار داد. هدف آزمايش قدرت سيگنال براي برقراري يا دريافت تماس و تمامي فرايند تبادل اطلاعات بود.

موبايل

موبايل

طبق تحقيقات و آزمايش­هاي COMREG، موبايل­ها از نظر انتفال فعال (TRP) مورد تأييد قرار گرفتند اما از نظر پذيرش يا دريافت (TIS) مورد قبول نبود. در حالي كه طبق آزمون  CTIA بايد آزمايش انتقال فعال (TRP) و پذيرش (TIS) همزمان صورت بگيرد. چرا كه اجزاي داخلي موبايل (پردازنده، حافظه و غيره) باعث ايجاد نويز الكتريكي شده و بر پذيرش سينگال اثر گذاشته و اين يك ضعف محسوب مي­شود.

اگر بتوان يك جدول از برندهاي محبوب دنيا آماده كرد تا طبق آن بتوان يك موبايل مناسب پيدا كرد اين كار بيهوده است و بايد تمام جنبه­هاي يك موبايل مناسب در نظر گرفته شود.

ناگفته نماند كه اسمارت فونها مي­توانند دو سيمكارت را فعال داشته باشند و همزمان دو شبكه مختلف را مديريت كنند.

اما بعضي ديگر از اسمارت فون­ها توانايي اجراي همزمان دو شبكه را ندارند و در حالت تك سيمكارت اجرا مي­شوند.

تغييرات نسخه اورجينال:

در اكثر موارد اين ذهنيت وجود دارد كه تمام مدل­هاي يك موبايل و برند مخصوص عملكرد مشابه دارند. اما در حقيقت آنها متفاوت هستند.

ممكن است بعضي مدل­ها شبيه به هم باشند اما در حقيقت متفاوت هستند و در برخي موارد ممكن است مشابه يك برند ساخته شده باشد. اما باز هم آنها متفاوت هستند. حتي در بعضي موارد ممكن است تمام اجزاي داخلي يك موبايل شبيه به هم باشد. اما همان قطعات كوچك ممكن است با هم متفاوت باشد (در حقيقت نسخه اصلي نباشد).

سيگنال 

جالب است بدانيد اگر سيم­كارت يك موبايل را به موبايل ديگري بيندازيد عملكرد سيم كارت در گوشي ديگر متفاوت خواهد بود. حتي در بعضي موارد ممكن است سيم كارت كار نكند يا بسوزد.

ممكن است عملكرد سيم­كارت شما در يك گوشي ديگر بهتر باشد و ممكن است عملكرد آن تضعيف شود.

امروزه اجازه داده شده كشورها بتوانند از روي نسخه اصلي اسمارت فون كپي بسازند. همچنين مي­توان براي تقويت سيگنال از تكراركننده­ها استفاده كرد. استفاده از تكراركننده غير قانوني بود اما مدتي قبل OFCOM استفاده از بعضي مدل­ها در خانه و وسايل نقليه جاده­اي را تأييد كرد. با اين حال دقت شود تا تكراركننده يا تقويت كننده­ي سيگنال غير قانوني خريداري نشود.

تكرار كننده (repeater):

تكراركننده­ها از يك فرستنده و يك گيرنده تشكيل شده­اند كه سيگنال­هاي ضعيف در يك فركانس مشخص را دريافت كرده و با سيگنال قوي­تري از يك فركانس جديد خارج ميكند.

پس تكراركننده­ها سيگنال بين موبايل و اپراتور شبكه را تقويت مي­كند و حتي اگر پوشش ضعيف باشد باز هم سيگنال را افزايش مي­دهد.

طبق ofcom استفاده از دو نوع تكرار كننده تلفن همراه قانوني شده است:

1- تكرار كننده­هاي استاتيك

2- تكرار كننده­هاي خودرو

بهترين راهكار براي تبديل هر سرويس با هر پهناي باند استفاده از يك جعبه سيگنال EE است كه ميتوان سرويس­ها را ارتقا داد و به تري جي تبديل كرد.

يكي ديگر از مزاياي موبايل با كيفيت امنيت آن در مقابل مهاجمان خارجي است. موبايل مناسب بايد در برابر هكرها محفوظ بماند و امنيت را براي كاربر خود ايجاد كند. اما گاهي هكرها ميتوانند از طريق ديگر لوازم جانبي موبايل به آن دسترسي يابند:

سرقت از طريق تعويض سيم­كارت موبايل:

گاهي سارقين از طريق قطع موقت سيم­كارت يا ايجاد يك نويز يا مشكل در سيم­كارت دست به سرقت اطلاعات كاربر ميزند:

1- براي مدت كوتاهي سيم­كارت از كار افتاده و دچار مشكل مي­شود.

2- شخصي از طرف شركت پشتيبان سيم­كارت تماس گرفته و خود را كارشناس معرفي ميكند.

3- شخص كارشناس از كاربر طعمه شده مي­خواهد براي رفع مشكل، عملياتي را روي موبايل انجام دهد. به طور مثال عدد 1 را براي قسمتي وارد كند. عدد وارد شده باعث ميشود سيم­كارت قطع شده و شخص هكر به سيم­كارت تعويض شده يا سرقت شده دست پيدا كند.

شخص فريبكار به تمام حساب و اطلاعات كاربري و موجودي بانكي در موبايل فرد دست پيدا ميكند.

زماني كه كاربر فريب خورده شماره جديد را وارد موبايل ميكند، شخص فريبكار اقدام به تعوض سيم­كارت ميكند. سيم­كارت از كار افتاده و هيچ گونه تماس دريافت يا برقرار نمي­شود. كاربر فريب خورده متوجه موضوع تعويض سيم كارت نميشود تا زماني كه پيامي را ارسال كند. چرا كه در دنياي امروز تماس­ها كمي از جريان افتاده و پيام­ها مورد توجه هستند. البته اگر كاربر به وايفاي متصل باشد ميتواند از حساب كاربري خود مانند اينستاگرام يا تلگرام و حساب­هاي اين چنيني خود دست يابد و اگر متوجه اين سرقت شود ميتواند به سرعت اين حساب­ها را از بين ببرد.

موبايل

موبايل

هكرها از طريق سيم­كارت سرقتي وارد حساب آنلاين كاربر فريب خورده ميشود. چنانچه گفته شد ميتوان در صورت تشخيص زود هنگام بعضي حساب­ها را از بين ببرد تا از اطلاعات حفاظت شود.

روش جلوگيري سرقت از طريق سيم كارت:

1- گرفتن اطلاعات بيشتر از شخصي كه خود را متصدي سرويس شبكه معرفي ميكند.

2- گذاشتن پين­ كدهاي دو مرحله­اي براي حساب­هاي حاوي شماره موبايل.

يكي ديگر از شواهد امنيتي، اين است كه هكرها و مهاجمان براي رسيدن به اهداف خود به كارمندان سرويس موبايل پول ميدهند تا از آنها در برابر همچنين سرقتي كمك بگيرند و اطلاعات سيم كارت كاربر را در اختيار اين هكرها و مهاجمان قرار ­دهند.  

پس در صورت داشتن اطلاعات بسيار مهم و اپليكيشن­هاي مختلف حساب بانكي، بايد احتياط لازم را انجام داده و موبايل را به انتي ويروس­ها و اپليكيشن­هاي حفاظتي مجهز نمود.


کوک موبایل در رسانه ملی