اگر در رابطه با رام ها اطلاعات کافی ندارید، مرور کوتاهی بر این قسمت داشته باشید. در این بخش می‌خواهیم در مورد مفهوم رام ها و دانلود رام ها صحبت کنیم. بنابراین با کوک موبایل همراه باشید.

رام (ROM) چیست؟

شاید از آن دسته افرادی هستید که به تازگی با واژه رام (ROM) آشنا شده‌اند و به طور دقیق نمی‌دانند که منظور از رام چیست! اگر بخواهیم خیلی ساده مفهوم رام را شرح دهیم باید بگوییم که در واقع رام بستر نرم افزاری است که در گوشی شما اجرا شده و شما با آن به تعامل می‌پردازید و بدین ترتیب ارتباط مابین کاربر و بستر سخت افزاری دستگاه برقرار می‌شود. رام ها شامل دو دسته مختلف می‌شوند که به ترتیب رام های رسمی و رام های غیر رسمی نامیده می‌شوند.

فرق رام رسمی و رام غیر رسمی چیست؟

رام های رسمی در واقع نسخه هایی از سیستم عامل یا بهتر بگوییم بستر نرم افزاری گوشی هستند که به طور رسمی توسط شرکت سازنده آن گوشی برای دستگاه منتشر شده است. به این رام ها اصطلاحا رام استاک (Stock ROM) هم گفته می‌شود. اما در سمت مقابل رام های غیر رسمی آن دسته از رام هایی هستند که به صورت غیر رسمی از سوی برنامه نویسان و اشخاص ثالث برای گوشی های خاصی منتشر می‌شوند. به این دسته از رام ها اصطلاحا کاستوم رام (Custom ROM) هم گفته می‌شود. دانلود رام های کاستوم در گوشی های اندرویدی انجام می‌شود و در برخی شرایط می‌تواند تجربه‌ای فوق‌العاده را برای کاربر به ارمغان بیاورد.

دانلود بهترین رام ها از کوک موبایل

تیم کوک موبایل سعی کرده در این بخش بهترین رام ها برای گوشی های موبایل مختلف را ارائه کند. برای دانلود رام مناسب گوشی خود کافیست مدل آن را مشخص کنید تا لیست بهترین رام های آن نمایان شود. سپس دانلود رام مورد نظرتان را آغاز و نسبت به نصب یا اصطلاحا فلش آن وارد عمل شوید. بدین ترتیب ظرف چند دقیقه به بهترین رام های موجود برای گوشی مورد نظرتان دسترسی پیدا می‌کنید.

مزیت های نصب و دانلود رام های کاستوم

دانلود رام و نصب آن ها در گوشی های موبایل می‌تواند با اهداف مختلفی انجام شود اما عموما افرادی که به روت گوشی های اندرویدی علاقه دارند به دنبال دانلود رام های کاستوم هستند. برخی از اصلی ترین مزیت هایی که با نصب رام های کاستوم می‌توانید به آن ها دست پیدا کنید شامل موارد زیر می‌شود:

  • امکان شخصی سازی تمام بخش های سیستم عامل
  • امکان استفاده از قابلیت های جدید و متفاوت
  • امکان حذف اپلیکیشن های مزاحم و پیش فرض
  • بهبود سرعت عملکرد گوشی
  • سبک تر شدن سیستم عامل و بستر نرم افزاری دستگاه
  • افزایش قدرت شارژدهی باتری

موارد فوق فقط بخشی از مزیت های نصب و استفاده از کاستوم رام ها محسوب می‌شوند. در نظر داشته باشید که همیشه تمام کاستوم رام ها مزیت های فوق را به طور یکجا به همراه ندارند و برخی از آن ها می‌توانند شامل باگ ها و مشکلات آزاردهنده‌ای باشند.