ایا force touch و ۳d touch یکی هستند و کاربری یکسان دارند؟

Force touch بر روی apple watch و همچنین macbook های حال حاضر قرار دارد در حالی که قابلیت ۳d touch بر روی iphone6s و iphone6s plus قرار دارد. هر دو این قابلیت ها با تکنولوژی لمسی و سنسور های فشاری شرکت اپل کار می کنند ولی عملکرد متفاوت دارند. Force touch جایگزین کلیک راست در رایانه های شخصی macbook شده است و در apple watch به کاربر کنترل اضافی داخل برنامه ها مانند برنامه های موزیک و پیام رسانی و… می دهد.

۳d touch در آیفون های کمپانی اپل به شما اجازه می دهد تا توانایی انجام عملکردی را داشته باشید که به آن “peek & pop” گفته می شود. شما می توانیید بدون باز کردن اپلیکیشن، ایمیل های خود را فقط با کمی فشار دستتان بر روی این اپلیکیشن مشاهده کنید که به این کار peek گفته می شود و سپس با فشار بیشتر دستتان بر روی این آیتم پیام بر روی صفحه نمایشگر شما باز می شود که به این کار pop گفته می شود. ۳d touch  همچنین به شما اجازه می دهد تا عکس ها و سایت ها و…. مشاهده کنید.

۳d touch همچنین توانایی اجرا عملکرد های متفاوتی را مستقیما از صفحه اصلی آیفون دارد برای مثال با فشار آوردن بر روی آیکون phone در صفحه اصلی لیست مخاطبان مورد علاقه (favourite contacts) ظاهر می شود و یا با فشار آوردن بر روی آیکون camera  فهرستی باز می شود که می توانیید از بین امکانات عکاسی و فیلم برداری و selfie یکی را انتخاب کنید.