چطور گوشی آب خورده ام را نجات دهم؟

گوشی-آب-خورده

در این مقاله قصد داریم به روشی علمی و تایید شده، نجات گوشی آب خورده را به شما عزیزان آموزش دهیم. با کوک موبایل همراه باشید.

تبلیغات
فروش اقساطی موبایل بدون پیش پرداخت

وقتی گوشی شما مستقیما داخل آب سقوط کند،  دنیا برای یک لحظه  می ایستد! فرقی ندارد که گوشی درون آب ظرفشویی بیفتد و یا جایی دیگر، آنچه مسلم است این است که قرار نیست بعد از بیرون آوردن گوشی از درون آب، اتفاق خوبی برای آن بیفتد.شاید بگویید گوشی من ضد آب است و قرار نیست با افتادن درون آب مشکلی برایش پیش بیاید اما بعد از مدتی که از سقوط گوشی درون آب می گذرد، می بینید که کم کم اتفاق های بدی برای آن می افتد. البته باید بدانید که دو گوشی اندرویدی شگفت انگیز LG G6 ,Samsung Galaxy S8 از این ماجرا مستثنی هستند. سختی ماجرا این جاست که شما برای گوشی خود صدها هزار تومان پول پرداخت کرده اید و اصلا انصاف نیست با افتادن گوشی درون آب، تلفن همراه شما غیر قابل استفاده شود.

رفته رفته گوشی های اندروید بسیاری به سمت طراحی مقاوم در برابر نفوذ آب می روند ولی باز با این حال سرعت این فرآیند به اندازه ای کند هست که شما را به خواندن این مقاله نیازمند می سازد. همه توانایی خرید گوشی های با قدرت بالا در برابر نفوذ آب را ندارند. بهترین کار برای محافظت گوشی در برابر آب استفاده از قاب هایی است که  در صورت سقوط گوشی درون آب جلوی نفوذ آب به درون گوشی را می گیرند. چون نمی توان از این قاب ها همواره و در همه جا استفاده کرد، لازم است جاهایی که حدس می زنید ممکن است گوشی با آب تماس پیدا کند، از این دست قاب ها استفاده کنید. در شکل زیر می توانید یک نمونه از این قاب ها را ببینید.

قاب ضدآب گوشی

قاب ضدآب گوشی

                                                                    قاب ضدآب گوشی های تلفن همراه

خوب فرض کنید نمی توانید از این قاب استفاده کنید و گوشی شما درون آب غوطه ور شده است، تکلیف چیست؟بگذارید صادقانه به شما بگوییم که نجات یک گوشی آب خورده کار بسیار حساس و دقیقی است.احتمال اینکه گوشی سالم می ماند یا خیر، مثل احتمال رو و یا پشت آمدن سکه در شیر و خط انداختن است. اما در هر صورت نمی توان دست روی دست گذاشت و باید دست به کار شد. اولا باید بدانید که هیچ تضمینی برای درست شدن گوشی نیست. اگر گوشی آب خورده شما مدت ها پیش درون آب افتاده است و الان کار نمی کند، باید برای همیشه با آن خداحافظی کنید.از زمانی که گوشی درون آب غوطه ور می شود تا زمانی که گوشی را نجات دهید، ثانیه به ثانیه اهمیت دارد و باید به زمان توجه ویژه ای شود با استفاده از نکته ها و ترفندهایی که در ادامه می آید می توانید احتمال و شانس نجات گوشی آب خورده خود را افزایش دهید. با ما همراه باشید.

گوشی را از آب بیرون بیاورید و مطمئن شوید که خاموش است.

می دانیم که واکنش سریع در این موقعیت ها دشوار است، اما باید اهمیت زمان را به خاطر داشته باشید.اگر گوشی شما برای زمان طولانی درون آب بماند شانس نجات آن کاهش می یابد. اگر می خواهید گوشی را نجات دهید؛ باید به سرعت گوشی را از درون آب بیرون بیاورید، حتی اگر گوشی درون توالت افتاده باشد.

به محض اینکه گوشی را از آب بیرون آوردید، مطمئن شوید که گوشی خاموش است .اگر گوشی خاموش نیست آن را به سرعت خاموش کنید.  به یاد داشته باشید که هر ثانیه که از روشن بودن گوشی آب خورده بگذرد، احتمال سالم ماندن آن کمتر و کمتر می شود. بلافاصله گوشی را خاموش کنید و باتری آن را بیرون آورید.  بعد از بیرون آوردن باتری آن را در جایی امن قرار دهید  گوشی را در سطحی مسطح و روی مقداری حوله ی کاغذی قرار دهید.

خبر خوب برای شما این است که امروزه حتی گوشی هایی که ضدآب نیستند  با درصدی از مقاومت در برابر نفوذ آب طراحی می شوند.  این نوع از طراحی های باعث می شود که گوشی آب خورده با اقدامات و تمهیداتی که کاربرش پس از بیرون آوردن آن از درون آب انجام می دهد؛ شانس بیشتری برای سالم ماندن داشته باشد. در نتیجه خیلی نا امید نباشید و با آرامش سعی کنید نکته ها و ترفندهایی که در ادامه می آید را به کار بندید.

پس از آب خوردن گوشی، چه کاری نباید انجام دهیم؟

کارهایی که در لیست زیر می بینید کلا با مقوله ی نجات گوشی آب خورده در تضاد هستند. سعی کنید گوشی آب خورده خود را با انجام دادن اقدامات این لیست در معرض نابودی قرار ندهید.سعی کنید با آرامش با مساله برخورد کنید تا در انتها گوشی سالم خود را در دست داشته باشید.

  • گوشی آب خورده را روشن نکنید. بارها تکرار کردیم که گوشی آب خورده نباید به هیچ عنوان روشن بماند. به یاد داشته باشید که اجزای الکترونیکی گوشی وقتی در تماس با آب هستند نمی توانند به خوبی عمل کنند.
  • هرگز گوشی آب خورده را به شارژ متصل نکنید. دقیقا به دلیلی که در بند بالا ذکر شد، گوشی را نباید به شارژر و پریز برق متصل کنید.
  • هیچ کدام از دکمه های فیزیکی گوشی را فشار ندهید.اگر این کار را انجام دهید آب را با فشار به اجزای درونی گوشی می فرستید. بهتر است تا جایی که می توانید گوشی را کم تر دستکاری کنید.
  • گوشی آب خورده را تکان ندهید و درون گوشی ندمید. اگر شروع به فوت کردن به درون اجزای داخلی گوشی کنید باعث می شوید آب بیشتری به نقاط درونی گوشی برود.مخصوصا سعی کنید از وسایل دمنده مثل سشوار برای خشک کردن گوشی استفاده نکنید. با استفاده از سشوار تنها مقادیر بیشتری از آب را به نقاط درونی گوشی می رسانید و صدمه نهایی به گوشی را بیشتر می کنید.
  • به گوشی حرارت ندهید. به یاد داشته باشید که هر نوع حرارت متمرکز می تواند به گوشی و اجزای الکترونیکی آن صدمه وارد آورد. به هیچ عنوان برای خشک کردن گوشی، آن را روی اجاق گاز و چیزی شبیه به آن نگیرید.
  • گوشی آب خورده را با خودتان به این طرف و آن طرف حمل نکنید. با هر بار بالا و پایین رفتن گوشی درون جیب و یا در دستانتان مقدار بیشتری از آب به درون اجزای گوشی نفوذ می کند.

اجزای گوشی را از هم باز کنید.

منظور ما از جمله ی بالایی این نیست که تمام اجزای گوشی را از هم باز کنید و ناگهان با یک سری پیچ و مهره و برد جدا شده ی گوشی مواجه شوید! شما تنها باید اقدام به جداسازی هر چیزی کنید که توسط کاربر قابلیت جدا شدن دارد.اگر قاب گوشی قابل جدا شدن است آن را خارج سازید. اگر باتری گوشی قابلیت جا به جا شدن و تعویض دارد، آن را بیرون بیاورید. سیم کارت ها و کارت حافظه ی جانبی را خارج سازید. و گوشی آب خورده و تمام این قطعات را روی حوله ی کاغدی قرار دهید.

تعمیر-گوشی-آب-خورده

تعمیر-گوشی-آب-خورده

اگر خودتان تعمیر کار موبایل هستید و از قواعد گارانتی گوشی و ... اطلاع دارید، می توانید با استفاده از تجهیراتی که در اختیار دارید تمام اجزای گوشی را از هم جدا کنید.با این کار می توانید هر یک از اجزای گوشی را به صورت جداگانه و سریعتر خشک کنید. اگر از کاری که می کنید مطمئن نیستید بهتر است دست نگه دارید، چون ممکن است به جای کمک به سالم ماندن گوشی آب خورده، ضربات جبران ناپذیری را بر آن وارد سازید.

سعی کنید که اجزای خارج شده ی گوشی را با استفاده از حوله کاغذی خشک نمایید.

اولین کاری که باید انجام دهید، خشک کردن قطعات خارجی جدا شده از گوشی است.برای خشک کردن این قطعات و نیز محل قرار گرفتن این قطعات روی گوشی از حوله ی کاغذی نرم استفاده کنید.فقط به یاد داشته باشید که گوشی را  بیشتر از حد دستکاری نکنید. با استفاده از حوله ی کاغذی و در حالی که گوشی را روی سطح مسطح بدون حرکت قرار داده اید، اقدام به خشک کردن تمام نقاط خارجی و قابل دیدن گوشی آب خورده کنید.

از یک دستگاه پاک کننده ی مکنده برای خشک کردن گوشی استفاده کنید.

بعد از باز کردن اجزای قابل جدا شدن گوشی می بینید که برخی نقاط خارجی گوشی هستند که با حوله کاغذی نمی توان به آنها دسترسی یافت و آن نقاط را خشک کرد. از طرفی دیگر قرار شد که به گوشی هم ندمید. خوب در این حالت باید از یک وسیله ی مکنده برای خارج کردن آب از گوشی استفاده کنید.وسیله ای مثل جاروبرقی با ساکشن کردن می تواند قطرات آب را از درون گوشی خارج کند. برای این کار گوشی را زیاد حرکت ندهید، آن را روی سطح مسطح و بی حرکتی قرار دهید و با نزدیک آوردن دهانه ی وسیله ی مکنده مثل جاربرقی به بخش های خارجی گوشی، اقدام به بیرون آوردن قطرات آب از درون گوشی آب خورده کنید.

حال زمان استراحت دادن به گوشی برای خشک شدن است.

سخت ترین قسمت ماجرا فرا رسیده است.  شما باید در این مرحله برای چند روز گوشی خود را فراموش کنید و اصلا به سراغ آن نروید.سعی کنید در این چند روز اگر گوشی دیگری دارید از آن استفاده کنید و یا یک گوشی از دوستان و آشنایانتان قرض بگیرید.

خوب چطور می توان گوشی را کاملا خشک کرد؟

باید گوشی را در فضا و محیطی قرار دهید که به فرآیند خشک کردن گوشی کمک کند. یکی از تجربه های موفق برای ایجاد این محیط، استفاده از برنج برای خشک شدن کلی گوشی است.برای این منظور باید گوشی خود را به مدت ۳ روز کامل درون برنج خشک قرار دهید تا گوشی آب خورده کاملا خشک شود.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا باید برای خشک شدن گوشی از برنج استفاده کنیم؟

شاید یکی از دلایل عمده آن این باشد که برنج درون هر خانه ای وجود دارد.یکی دیگر از دلایل علمی تر است و آن هم به خاطر قدرت جذب بالای رطوبت برنج است.برنج حتی می تواند از هوای اطرافش رطوبت را جذب کند! با قرار دادن گوشی خود درون مخزنی از برنج،  می توانید رطوبت باقی مانده در اجزای الکترونیکی و برد گوشی آب خورده را از بین برده و فرآیند خشک شدن گوشی را تسریع کنید.

گزینه ی دیگری که به جز برنج وجود دارد، استفاده از بسته های ژل سیلیکا است که آن را درون بسته های لوازم الکترونیکی و کفش های نویی که می خرید میبینید. این مواد قابل خوردن نیستند و مانند برنج جاذب رطوبت هستند. با قرار دادن گوشی در حجم مناسبی از این ماده برای چند روز، می توانید گوشی کاملا خشک شده ی خود را تحویل بگیرید. در مقاله ی "تعمیر گوشی آب خورده" تمامی مراحل انجام تعمیرات روی گوشی آب خورده را که تحویل واحد تعمیرات موبایل می شود، آورده ایم.

 

منبع: AndroidAuthority
مطالب مرتبط