سامسونگ  Galaxy S8، ناجی سامسونگ را بشناسید!


گوشی تمام صفحه ی قدرتمند سامسونگ

مقدمه

قضاوت اولیه در مورد این گوشی حاکی از آن است که  Galaxy S8 گوشی قدرتمندی از شرکت سامسونگ است. تنها ایرادات ریزی که می توان بر این گوشی وارد ساخت مربوط به عدم به روزرسانی های مورد انتظار در مورد دوربین و باتری این گوشی نسبت به مدل قبلی تر آن است.ابتدایی ترین بازخوردها از کاربران موید این حقیقت است که کاربران به شدت شیفته ی صفحه نمایش Galaxy S8 شده اند. از نظر کاربران، اینکه سطح بسیار زیادی از گوشی را صفحه نمایش تشکیل دهد بر زیبایی و جذابیت فراوان Galaxy S8 افزوده است. 

یکی از عمده ترین به روز رسانی هایی که در Galaxy S8 صورت گرفته، مربوط به صفحه نمایش آن است.  گفته می شود متخصصان تولید صفحه نمایش موبایل در DisplayMate  بهترین طراحی ممکن برای صفحه نمایش یک موبایل هوشمند را برای  Galaxy S8 به کار گرفته اند و در این عرصه موفق عمل کرده اند.

 به جرات می توان گفت Galaxy S8 به بازار آمده تا بهترین عملکرد را ارائه دهد، صحت این ادعا در نحوه ی ساخت و تولید این گوشی قدرتمند نهفته است.  بسیاری از کارشناسان معتقدند می توان Galaxy S8 را از جنبه های بسیاری بررسی کرد و جالب اینجاست که در تمام نتایج این بررسی ها Galaxy S8 در لیست بهترین گوشی های سال 2017 قرار خواهد گرفت.شاید صفحه نمایش جذاب و شگفت انگیز Galaxy S8 را بتوان مهم ترین خصیصه ی این گوشی برای بهترین بودن در نظر گرفت . اگر چه تمام Galaxy S8 را صفحه نمایش تشکیل نداده است، اما گویی سامسونگ برای ارائه ی گوشی تمام صفحه راهی طولانی در پیش ندارد و بسیار به این هدف نزدیک است.

 سامسونگ در مورد حذف کلید خانه از بدنه ی گوشی و اضافه کردن آن فضا به صفحه نمایش بسیار هوشمندانه عمل کرده است. طراحی Galaxy S8 به گونه است که حتی بدون در نظر گرفته شدن کلید خانه در بدنه ی گوشی، میبینیم که گوشی کاملا کارا و بدون نقص عمل می کند و حذف کلید مکانیکی خانه از گوشی، هیچ مزیت و قابلیتی را از Galaxy S8 حذف نکرده است.

تمام آنچه در مقدمه گفته شد، دال بر زیبایی و جذابیت Galaxy S8 است اما دلیلی بر بی نقص بودن Galaxy S8 نخواهد بود. نبود به روزرسانی های قابل توجه و مورد نیاز برای دوربین Galaxy S8 یکی از نقاطی است که به نظر می رسد سامسونگ در آن کوتاهی کرده است. با تمام این احوالات، نمی توان دیده را بر تلاش بی وقفه ی گروه سامسونگ برای ارائه ی محصولی بی بدیل، بست و در ارزیابی منصفانه می توان گفت Galaxy S8 بهترین گوشی موجود در بازار کنونی موبایل است.در ادامه Galaxy S8 را از منظرهای مختلف بررسی خواهیم کرد .

 

 

طراحی

 

 تنها با نگاهی گذرا به طراحی ظاهری Galaxy S8 در می یابیم که Galaxy S8 افسانه ای است که ملت ها مدت هاست آن را گوش داده اند و اکنون آن را به چشم می بیینند. این که Galaxy S8 می تواند بازار گسترده ای از مشتریان را در زمان کمی از آن خود سازد، اصلا دور از ذهن نیست. Galaxy S8 را می توان پرچمداری خلف برای برند سامسونگ دانست. در Galaxy S8 به روزرسانی های عمده ی داخلی اتفاق نیفتاده است . این عدم به روزرسانی در مورد ظاهر گوشی، به جز صفحه نمایش آن نیز صدق می کند.

Galaxy s8_design اگر نسبت صفحه نمایش به بدنه ی گوشی را در نظر بگیریم، می بینیم که این نسبت در میان تمام گوشی های موجود در بازار بیشترین مقدار است. معنی این حرف این است که در Galaxy S8 شاهد هستیم که قاب بسیار باریک شده است و می توان گفت تقریبا تمام روی گوشی صفحه نمایش است.شاید اگر برای اولین بار Galaxy S8 را در دست بگیرید از طراحی بی نظیر صفحه نمایش آن شگفت زده شوید. متخصصان این نوع طراحی را طراحی بدن قاب صفحه نمایش می نامند در حالی که سامسونگ در این وادی اصطلاح خاص خود را به کار می برد. سامسونگ طراحی صفحه نمایش Galaxy S8 را “لبه تا لبه” نامیده است و منظور این شرکت از این نام گذاری این است که قابی در اطاف گوشی مشاهده نمی شود و با کشیدن انگشتتان از بیرونی ترین لبه ی سمت راست تا بیرونی ترین لبه ی سمت چپ، هر آنچه لمس می کنید صفحه نمایش است. این که نام گذاری سامسونگ تا چه حد درست است را به کارشناسان این حوزه می سپاریم اما Galaxy S8 در واقعیت یک گوشی تماما بدون قاب نیست وهنوز برای رسیدن به آن مرحله راهی کوتاه در پیش دارد. طراحی گوشه ها و به اصطلاح لبه های Galaxy S8 احساس بسیار جالب و خواستنی را به هنگام در دست گرفتن این گوشی پیشرو سامسونگ به کاربر می دهد. شاید بتوان  Galaxy S8 را در طراحی مشابه Galaxy s7 Edge  دانست با این تفاوت که سامسونگ در طراحی Galaxy S8  شجاعت و ظرافت بیشتری به خرج داده است. سامسونگ تنها دو سال تمام را برای بررسی این حقیقت که مردم جهان دوست دارند گوشی هایی با لبه های خمیده در دست بگیرند صرف کرده است.  به جرات می توان گفت که دو گوشی جدید سامسونگ یعنی Galaxy S8 و نیز Galaxy S8 plus  ارزش این تلاش و صرف وقت را داشته اند.

همانطور که پیشتر هم گفته شد، Galaxy S8 گوشی کوچک و جمع و جوری نیست . Galaxy S8 دارای سایزی به ابعاد 5.8 اینچ می باشد. در طراحی صفحه نمایش 5.8 اینچی Galaxy S8 سعی شده است که صفحه نمایش کاملا به فریم بچسبد اما باز هم این اندازه برای ابعاد 8*68* 148.9 میلی متری این گوشی کمی بزرگ است و اینکه بخواهید تنها با یک انگشت از یک لبه صفحه به طرف دیگر بروید کمی مشکل است.

فینگرپرینت در Galaxy S8 در پشت گوشی واقع شده است. دوربین Galaxy S8 هم در پشت گوشی قرار گرفته است. این که بخواهیم از عادت معهود که فینگر پرینت در جلوی گوشی قرار داشت، به این حالت کوچ کنیم مستلزم زمان است و شاید برای همه در اولین استفاده آسان نباشد.  بحث دیگری نیز در همین رابطه پیش می آید و آن این است که چرا سامسونگ سنسور فینگر پرینت را این قدر نزدیک به دوربین گوشی  قرار داده است؟! آیا از این کار هدفی خاص را دنبال می کرده است؟ یا صرفا یک نوع از طراحی است؟ آیا سامسونگ نمی توانسته این سنسور را کمی از دوربین فاصله داده و آن را در میانه های گوشی قرار دهد؟ اینها همه سوالاتی است که به ذهن کاربران Galaxy S8 خطور خواهد کرد.

اگرچه، قصد ما در این تحلیل نقد مطلق سامسونگ در طراحی و ساخت Galaxy S8 نیست و به زیبایی ها و ظرافت های طراحی این گوشی نیز نگاهی داریم، در نتیجه از پرداختن به زیبایی های این گوشی غافل نخواهیم شد. زیبایی هایی چون صفحه نمایش لبه تا لبه 5.8 اینچی، قاب بی نهایت باریک این گوشی، شارژ وایرلس، و رتبه ی IP68  برای مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و خاک واقعا غیر قابل انکار هستند.  بر اساس رتبه ی IP68  به دست آمده برای Galaxy S8 می توان این گوشی را در محیط های مرطوب و گرد و خاکی برای مدت طولانی نگاه داشت و از بابت نفوذ رطوبت و گرد و خاک و صدمه به گوشی به خود نگرانی راه نداد.  از طرفی به دلیل بهره مندی Galaxy S8 از شارژ وایرلس، می توان بدون نیاز به کابل آن را شارژ کرد.

Galaxy S8 در سه رنگ به بازار عرضه شده است، رنگ هایی با نام های بازاری نیمه شب، خاکستری ارکید و نقره ای  شمالگان.این رنگ ها برای ارائه گوشی Galaxy S8 در آمریکا و اروپا در نظر گرفته شده است و برای ارائه این گوشی در سایر مناطق از رنگ های طلایی افراوی و آبی مرجانی استفاده خواهد شد.

 

سخت افزار Galaxy S8   

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی بودید که خبرهای متنشر شده تا قبل از ارائه ی Galaxy S8 را دنبال می کردید، چیز جدیدی در مورد مشخصات فنی Galaxy S8 نخواهید شنید. رم Galaxy S8 همان رم 4 گیگابایتی ساخت تراشه اینپ دراگون کوآلکوم است.  در مورد رم مورد استفاده در Galaxy S8 به دلیل استفاده از فرایند فابریکیشن، پردازش ها سریعتر و با بهره وری بیشتر اجرا می شوند و از این جهت روانی بیشتری را در اجرای برنامه ها روی  Galaxy S8 شاهد هستیم.

Galaxy s8_hardware

پردازنده ی مورد استفاده در Galaxy S8 حدود 10 درصد قوی تر از قبل شده است . پردازنده ی گرافیکی مورد استفاده در  Galaxy S8 نیز حدود 26 درصد کارایی بالاتر را نسبت به مدل های ارایه شده در سال قبل تجربه می کند.  اینکه پردازنده ی گرافیکی GPU مورد استفاده در Galaxy S8 کارایی بالاتری داشته باشد به صورت مستقیم روی پردازش های گرافیکی نمایشی روی صفحه نمایش اثر خواهد گذاشت. کاربران دوست دارند پردازش های گرافیکی بازی ها و ویدیوها سریعتر و با تاخیر کمتری صورت بگیرد و از این جهت Galaxy S8 می تواند رضایت خاطر کاربران را جلب نماید. کاربر می تواند، با استفاده از پردازنده ی گرافیکی قوی تر روی Galaxy S8  تمامی بلاک های تصویر کوچک روی صفحه نمایشگر گوشی را به راحتی دستکاری کند و از این دست گشوده در دستکاری گرافیکی گوشی خود لذت ببرد.

دوربین Galaxy S8   

در مورد  طراحی دوربین Galaxy S8، باید گفت که طراحی و پیاده سازی این ماژول حیاتی در Galaxy S8 تنها دچار تغییرات اندکی نسبت به نمونه های سال گذشته شده است.  این که سامسونگ به وعده های خود عمل نکرده و بهبود های اساسی در دوربین گوشی نسبت به مدل Galaxy S7 به وجود نیاورده است، جای تعجب دارد.

دوربین پشت Galaxy S8  همان سنسور 12 مگاپیکسلی Galaxy S7 را در اختیار دارد. دیافراگم آن هم همان f/1.7  است و قابلیت فوکوس اتومات دارد.  آنچه که در مورد دوربین Galaxy S8 گفته شد دقیقا همان مشخصات Galaxy S7 در مورد دوربینش است. این در حالی است که از سامسونگ انتظار می رفت از طراحی لنز دوگانه در گوشی جدید خود بهره ببرد.طی سال قبل و امسال، رقبای جدی سامسونگ یعنی آیفون 7 و آیفون 7 پلاس و نیز برخی از مدل های هوآوی و نیز LG G6 همگی از لنزهای دوگانه در طراحی دوربین خود استفاده کرده اند وسامسونگ از این جهت هیچ آپدیتی روی دوربین ناجی خود ارائه نکرده است. با این حال در مورد دوربین و عکاسی Galaxy S8 تغییراتی ایجاد شده که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

 

یکی از بزرگترین به روزرسانی ها در مورد دوربین Galaxy S8 در رابطه با اضافه شدن خاصیت تصویر چند قابه است. با استفاده از این ویژگی با یک بار عکس گرفتن 3 عکس گرفته می شود تا یکی از آنها که با توجه به الگوریتم انتخاب بهترین عکس گرفته شده، بهترین است، انتخاب شود. بحث در مورد اینکه معیار انتخاب بهترین تصویر در الگوریتم های سامسونگ چیست کمی پیچیده است اما به نظر می رسد با توجه به کیفیت HDR تصاویر در Galaxy S8 ، تصویری به عنوان بهترین انتخاب می شود که روشن ترین باشد.

یکی دیگر از تغییرات صورت گرفته در این حوزه، مربوط به سوپر اسلوموشن است. در این حالت نمایش ویدیو، که سامسونگ برای رقابت با Sony Xperia XZ Premim  آن را پیاده سازی کرده است، 1000 فریم در ثانیه ذخیره و نمایش داده می شود. با این حال دوربین Galaxy S8 هنوز هم دارای ویژگی هایی است که می تواند کاربرانش را حین عکاسی با این گوشی، به وجد آورد.

مد یا حالت “Auto”  نیز برای گرفتن تصاویر درخشان و با سرعت بالا استفاده می شود.  در مد “Pro”  میتوان تصاویری با بهترین کیفیت ممکن با استفاده از تمامی امکانات دوربین Galaxy S8 گرفت.  مدهای دیگری نیز در عکاسی با Galaxy S8 تعریف شده است مثل مد “عدم تمرکز روی پس زمینه”   که ذقیقا مشابه آن چیزی است که روی آیفون 7 پلاس دیده ایم.

اینکه چرا سامسونگ از لنز دوگانه در طراحی دوربین Galaxy S8 استفاده نکرده است جای بحث و بررسی دارد، اما هنوز هم همین گوشی با دوربین تک لنزش می تواند عکس هایی جذاب و خیره کننده بگیرد و از این جهت از بهترین های موجود در بازار عقب نیست.

در مورد دوربین سلفی، به روزرسانی مشهود صورت گرفته است. دوربین سلفی Galaxy S8 به 8 مگاپیکسل ارتقا یافته است. تصاویری که با این دوربین گرفته می شوند نسبت به قبل درخشان تر هستند و در نور کم می توان سلفی های بهتری گرفت.شاید بتوان Galaxy S8 را یکی از بهترین گوشی ها برای گرفتن سلفی معرفی کرد. علاوه بر این میبینیم که سامسونگ برای تصاویر گرفته شده با دوربین جلو، افکت های تصویری را اضافه کرده است.  این افکت ها بیشتر کارتونی هستند و از همین جهت پسندیدن و یا نپسندیدن آنها کاملا سلیقه ای خواهد شد.

 

 

صفحه نمایش

 خوب وقت آن رسیده که کمی زمان روی بررسی یکی از ویژگی های اساسی و پیشتاز این گوشی بگذرانیم.  حتما تا الان حدس زده اید که وجه تمایز این گوشی با تمام گوشی های موجود در بازار صفحه نمایش آن است. حال نگاهی دقیق تر و نزدیک تر به صفحه نمایش Galaxy S8 خواهیم انداخت.

 قبل از آن که شروع به کالبد شکافی و بررسی تحلیلی صفحه نمایش Galaxy S8 کنیم،  لازم است به یاد داشته باشید که صفحه نمایش Galaxy S8   توانست در DisplayMate لقب ” بهترین صفحه نمایش “  را از آن خود سازد. این لقب پس از آزمودن صفحه نمایش Galaxy S8 در تست های بسیار به این گوشی داده شده است و از این جهت دارای اعتبار جهانی است. سامسونگ از این جهت توانسته، گوی سبقت را از تمامی رقبای خود برباید و حقیقتا بهترین صفحه نمایش را در میان تمام گوشی های هوشمند موجود در بازار داشته باشد.

Galaxy s8_display

نظر کارشناسان این حوزه همه بر این حقیقت صحه می گذارد که صفحه نمایش Galaxy S8 بسیار بسیار عالی و بی نقص طراحی شده است.صفحه نمایش Galaxy S8 از پنل AMOLED  Super ساخته شده است و بسیار شفاف، درخشان و دارای رنگ های زنده و بسیار است. صفحه نمایش Galaxy S8 دارای رزولوشن Quad-HD است . البته میزان بیت های حامل رنگ در صفحه نمایش Galaxy S8 کمی بیشتر از کیفیت Quad-HD است و سامسونگ این افزایش رزولوشن را مرهون استفاده از صفحه نمایش لبه تا لبه و افزایش سطح در اختیار است. Galaxy S8 دارای نسبت 18:5:9  می باشد.

 باید در نظر داشت که المان QHD به خودی خود کمی کاهش یافته است . شما می بایست ابتدا با گزینه ی Full HD شروع به کار کنید و پس از آن با رفتن به تنظیمات صفحه نمایش قابلیت فول رزولوشن را فعال سازید. خاصیت بسط صفحه نمایش در طراحی Galaxy S8 بسیار شاخص است. با استفاده از این خاصیت می توان محتوای بیشتری را در فضای در اختیار برای صفحه نمایش گوشی ارائه داد و از این جهت می توان رضایت کاربران را از نمایش محتوای بیشتر در زمان کمتر به دست آورد.

اگر کمی روی این قابلیت  گوشی  Galaxy S8 دقیق تر شویم، در می یابیم ال جی نیز طراحی مشابه همین را روی محصولات خود پیاده کرده است. با نگاهی به گوشی LG G6  می توان دریافت که واسط کاربری این گوشی برای استفاده بهینه از صفحه نمایش در اختیار،  نیز مشابه Galaxy S8 طراحی شده است. منظور از طراحی واسط، پیاده سازی طرح “دو مربع”  در ال جی G6 است که قرار دادن دو برنامه کاربردی در یک برنامه و نمایش آن روی صفحه نمایش را ممکن می سازد. این امکان دقیقا برای استفاده بهینه از صفحه نمایش، در سامسونگ به گونه ای متفاوت ارائه شده است و در آن تنها آیکن ها کمی بزرگتر نمایش داده می شود.

Galaxy s8_display2

اگر در Galaxy S8 از برنامه های غیر از برنامه های پیش فرض سامسونگ استفاده کنید،  نمی توانید این برنامه ها و محتوای آنها را به صورت صفحه گشاده مشاهده کنید.  این بدان معنی است که قابلیت استفاده بهینه از صفحه نمایش سامسونگ، برای آن عده از افرادی که علاقه ای به دستکاری منوی تنظیمات در این گوشی ندارند، چشم گیر نخواهد بود.

سامسونگ ادعا کرده است که به عنوان اولین موبایل ساز در جهان توانسته گوشی ارائه دهد که واقعا دارای صفحه نمایش HDR باشد و ادعای دیگران در این مورد لافی بیش نیست. سامسونگ با طرح این ادعا خواسته است به تبلیغات سونی و ال جی طعنه ای زده باشد؛ چرا که تنها ال جی  و سونی هستند که برای تبلیغ محصولات جدید خود از اصطلاح “صفحه نمایش HDR واقعی” بهره می برند. از طرف دیگر ال جی و سونی جز شرکای تجاری Netflix  و آمازون به شمار می روند و این دو مارکت همواره از آوردن گوشی هایی با صفحه نمایش HDR واقعی به سبد خرید کاربرانشان دم زده اند.

سامسونگ از طریق مشارکت با آمازون و نتفلیکس توانست تلفن های خود را HDR کند . حال اینکه سامسونگ چقدر از برنامه نویسی های مربوط به HDR شدن تلفن هایش را مدیون این دو شرکت بزرگ است، در این مقاله بحث نخواهیم کرد.

همانطور که قبلا هم گفته شد، اینکه یک تلفن همراه واقعا چقدر HDR است، جای بحث ما نیست.  ال جی ادعا دارد که از نمای دالبی پشتیبانی می کند و سونی ادعای HQ دارد. اما اینکه هر کدام از این اصطلاحات چقدر به مفهوم HDR در مالتی مدیا نزدیک یا دور است، اهمیت چندانی ندارد. اما برای آن که به عنوان کاربر گوشی هوشمند بتوانیم درک نسبی از این مفاهیم داشته باشیم، باید بدانیم که کیفیت HDR در نمایش تصاویر و فیلم ها و رسانه ها به معنای تمایزی محسوس در کیفیت رنگ ها، شفافیت و روشنایی پیسکل های روی صفحه نمایش است.

 

نرم افزار 

 سامسونگ با ارائه ی دستیار هوشمند به نام Bixby، روی Galaxy S8 تمام کاربران و خبرگانان حوزه را شگفت زده ساخت.دستیار هوشمندی که قبل از معرفی Galaxy S8 معرفی شد. Galaxy S8 به معنای واقعی موتور استفاده از دستیاران هوشمند در تلفن های همراه سامسونگ را روشن ساخت. جرقه ی استفاده از دستیاران هوشمند روی گوشی های همراه سامسونگ با استفاده از Bixby زده شد.  برای دسترسی و استفاده از این دستیار هوشمند در Galaxy S8 تنها لازم است که دکمه ی Bixby  را روی Galaxy S8 بفشارید و آنگاه این دستیار هوشمند برای خدمت به شما آماده خواهد شد.

 اولین تلفن های همراهی که از این دستیار هوشمند استفاده می کنند در کره جنوبی و آمریکا خواهند بود.  مکان های دیگری مثل اروپا در مراحل بعدی امکان استفاده از این دستیار هوشمند را خواهند یافت.

Galaxy s8_software

خوب بهتر است ببینیم دستیار هوشمند Bixby چیست؟ یک دستیار هوشمند که با استفاده از فرمان های صوتی صاحب گوشی تمام فرامین او را اجرا خواهد کرد.  این فرامین می تواند شامل اجرای دوربین، تاچ، آموزش و یا هرچه کاربر گوشی همراه می خواهد باشد.  شما در استفاده از این دستیار هوشمند، برای اجرای فرامینتان نیازی به دانستن مجموعه ای خاص از عبارات و یا دستورها نخواهید داشت و همین نکته است که Bixby  را از سایر دستیاران هوشمند مجزا می سازد.

البته آنچه به عنوان دستیار هوشمند Bixby  روی گوشی Galaxy S8 ارائه شد، متفاوت از آنچه که معرفی شده بود، است. دستیار نصب شده روی  Galaxy S8 می بایست بسیار قدرتمند تر از آن چیزی می بود که معرفی شده بود. این دستیار هم اکنون می تواند تماس بگیرد، مکان های کار در اطراف شما را جستجو کند و تصاویر را بفمد و تحلیل کند. این دستیار هوشمند به معنای واقعی کلمه هوشمند است. البته سامسونگ زمان معرفی این دستیار گفته بود که این معرفی نمی تواند تمام خصیصه ها و قابلیت های این دستیار هوشمند را معرفی سازد. بهتر است برای آن که متوجه این شگفتی فناوری در Galaxy S8 شویم، کمی از نزدیک تر Bixby  را بررسی و آنالیز کنیم.

اینکه این دستیار هوشمند از کجا می تواند نیاز ما را متوجه شود، مفهوم دستور را دریابد و آن را اجرا کند جای بحث دارد.  به نظر می رسد مشابه این دستیار تا کنون ارائه و پیاده سازی نشده است. دستیاران هوشمند دیگری نیز برای گوشی های هوشمند توسعه داده شده اند و از آنها استفاده می شود. یکی از این دستیاران هوشمند Google Assistant  است. این دستیار هم اکنون نیز روی Galaxy S8 نصب است و شما با گفتن OK Google  می توانید از خدمات این دستیار بهره ببرید.تمام آنچه Bixby  انجام میدهد به اضافه کلی کار دیگر که فقط و فقط از عهده دستیار گوگل بر می آید، نیازهای کاربران به دستیار هوشمند را پاسخ می دهد. از طرفی شما برای فعال کردن دستیار گوگل تنها باید بگویید Ok Google  و لازم نیست برای بیدار کردن دستیار هوشمند خود دکمه ای را بفشارید!

به نظر می رسد دستیار سامسونگ برای غلبه بر رقبای موجود در بازار راه بسیاری در پیش دارد و توسعه دهندگان این دستیار باید با توجه به نیازها و امکانات مورد نظر کاربران گوشی های هوشمند آن را پیاده سازی کنند. تنها در این صورت است که دستیار سامسونگ می تواند روی گوشی های برندهای دیگر نیز نصب شده و حرفی برای گفتن داشته باشد؛ چرا که تمام موبایل سازان بزرگ دنیا مثل گوگل، مایکروسافت و آمازون دستیاران صوتی خود را دارند .  تمام این دلایل در کنار هم باعث می شود این نکته به ذهن متبادر شود که سامسونگ خیلی زود اقدام به ارائه ی این دستیار صوتی کرده است و با این عجله سهم بزرگی از بازار را که می توانسته با قدرت و در آینده به دست آورد را از دست داده است.

 

واسط کاربری و Touch ID

 سامسونگ برای آن که بتواند مفهوم تجربه ی سامسونگ را که قبلا آن را تحت عنوان TouchWiz معرفی کرده بود، بهبود بخشد،  اصلاحاتی اساسی روی واسط کاربری گوشی Galaxy S8 انجام داده است.  یکی از اقدامات سامسونگ در این راستا، استفاده از اندروید 7.0 نوقا به صورت نصب در کارخانه روی Galaxy S8 است.  این اصلاحات روی واسط  کاربری Galaxy S8 به واسطه ارتباط سازنده ای که میان سامسونگ و اندروید در استفاده از بهترین های واسط کاربری است، به خوبی مشهود است.

 

یکی از محسوس ترین تغییرات در این زمینه مربوط به خشاب برنامه های کاربردی است که تحت عنوان  app tray  شناخته می شود.  این خشاب تنها یکی نیست و شما می توانید با کشیدن انگشتانتان از بالای صفحه به طرف میانه صفحه و یا از پایین صفحه به طرف میانه های صفحه نمایش این سینی برنامه های کاربردی را در اختیار داشته باشید.  طرز ارائه ی برنامه ها به این نحو توسط سامسونگ، تجربه ای شیرین و خواستنی را برای کاربر ایجاد می کند و بسیاری از کاربران شیوه ی ارایه ی این سرویس را شیرین عنوان کرده اند.  اگر خاطرتان باشد در ابتدای صحبت هایمان گفتیم که سامسونگ فینگر پرینت را از جلوی گوشی به پشت آن انتقال داده است اما به گونه ای جذاب و بدون خلل به قابلیت های آن می توان از آن بهره برد. خوب زمان آن رسیده است که کمی در این مورد بحث کنیم. کاربر در مدل های قدیمی تر سامسونگ به آسانی و تنها بافشردن دکمه ی مکانیکی خانه وارد گوشی خود می شد. حال تمام سنسور فینگر پرینت به پشت گوشی و در مجاورت دوربین منتقل شده است. از طرف دیگر زمانی که فینگر پرینت را فشار می دهیم صدای کلیکی به گوش نمی رسد در خالی که در مدل های سال قبل با فشردن کلید خانه صدای کلیک از موبایل به گوش می رسید.

Galaxy s8_interface

اینکه فینگر پرینت از جلوی گوشی به پشت آن رفته است، به خودی خود کمی آزار دهنده است.  اما تنها راه حل برای آنلاک گوشی شما لمس فینگر پرینت نیست. شما می توانید با استفاده از تشخیص هویت های بیومتریکی که روی Galaxy S8 در نظر گرفته شده است گوشی خود را باز کنید. از جمله این روش ها می توان به بازگشایی گوشی توسط تشخیص چهره و یا عنبیه اشاره کرد. برای این کار لازم است گوشی را مستقیم رو به چهره هود بگیرید تا با تشخیص هویت از این دو طریق باز شود.

 گمانه زنی هایی در مورد عملکرد درست تشخیص عنبیه در Galaxy S8 وجود دارد. بسیاری از خبرگان حوزه تشخیص چهره بر این باورند که تشخیص عنبیه یه این شیوه، عملکرد صد در صد صحیح نخواهد داشت.  از طرفی همین سیستم روی Galaxy Note 7 سامسونگ نیز پیاده سازی شده بود و از قضا نحوه ی عملکرد آن افتضاح بوده است. برای تشخیص عنبیه توسط سنسورهای موجود روی Galaxy S8 لازم است موبایل خود را در شرایطی تعریف شده، با زاویه ای مشخص و در ارتفاعی معین، تحت شرایط نوری خاص محیط نگه دارید و باز هم از اینکه شاید تشخیص درست نباشد نگران باشید.  

در نقد تشخیص عنبیه ی پیاده سازی و توسعه داده شده روی Galaxy S8 نیز باید گفت،  سامسونگ عجله به خرج داده است و این نوع از تشخیص هویت روی موبایل هوشمند، برای کار و اصلاح  جای بسیاری دارد. 

در مورد تشخیص چهره در Galaxy S8 کارها روی روال بهتری پیش رفته است. با درصد قطعیت بالایی می توان گفت تشخیص چهره Galaxy S8 به درستی و عاری از خطا کار می کند.  هر چند که روش تشخیص چهره  نمی تواند امنیتی به اندازه تشخیص عنبیه ایجاد کند اما به هر حال درصد خطای کمتری دارد. یکی از خطاهایی که در تشخیص چهره وجود دارد، باز شدن گوشی با نشان دادن تصویر صاحب گوشی به آن است! به نظر می رسد هنوز هم ایمن ترین روش برای بازگشایی گوشی هوشمند جدید شما، استفاده از پین کد است.  با استفاده از پین کد می توانید تقریبا مطمئن باشید که هیچ کس دیگری جز شما به محتویات گوشی شما دسترسی نخواهد داشت.

  با نگاهی به گوشی جدید سامسونگ میبینیم که، هنوز  هم کلید خانه ای روی Galaxy S8 وجود دارد.  این دکمه به صورت مجازی پیاده سازی شده است و حساس به فشار است و درست زیر گوشی و روی آن واقع است.  آنچه در این طراحی میبینیم مشابه چیزی است که در کلید تاچ آی دی آیفون 7 دیده ایم.  در مقاله ی بررسیآیفون 7 هم گفتیم که این کلید یک کلید مجازی است و با استفاده از موتور تپتیکی هنگام لمس آن حس کلیک را ایجاد می کند.

رابط کاربری در گوشی Galaxy S8  بسیار جذاب و خواستنی پیاده شده است و می توان گفت همه چیز زیر انگشتان کاربر قرار گرفته است.  تنها جایی که تاخیر در عملکرد حس می شود زمان خروج از ویدیوپلیر است. شاید این اندازه از تاخیر را بتوان عادی قلمداد کرد.  اگر چه کارشناسان دوست دارند برای گوشی در این رده و سطح از فناوری این ایرادات کوچک هم مرتفع شود و گوشی تمام عیار در اختیار کاربران قرار گیرد.

Galaxy s8_interface2

 تغییرات مربوط به رابط کاربری در Galaxy S8 زیاد قابل توجه نبوده است اما همین تغییرات اندک بسیار جذاب و شیرین بوده اند.  به نظر می رسد سامسونگ به درستی دریافته است که چگونه کاربرانش را با ایجاد تغییرات اندک و جالب شگفت زده و مجذوب خود سازد.

در انتهای بحث در مورد رابط کاربری Galaxy S8 باید بگوییم که آیکن برنامه های کاربردی در Galaxy S8 بسیار درخشان تر  و گردتر از قبل طراحی شده است.  طراحی به گونه ای است که با نگاه به آیکن برنامه ها حس شناور بودن در صفحه به کاربر دست می دهد. شکل ها با زوایای ساییده تر شده و نرم تر شده نمایش داده می شوند و همین باعث می شود که حس طبیعی تربودن اشکال به کاربر القا شود.

 

 

باتری

ظرفیت باتری  Galaxy S8 تنها  3000 میلی آمپر ساعت است و این اصلا به این معنی نیست که این ظرفیت کم است و یا کار شما در استفاده از این گوشی به گره برخواهد خورد. شاید این عدد برای گوشی دیگر فاجعه باشد اما وقتی میبینیم مهندسان طراح در سامسونگ، پردازنده و پردازنده ی گرافیکی  Galaxy S8 را به گونه ای طراحی کرده اند که با مصرف کمترین توان، بیشترین پردازش ها را با بهترین بهره وری انجام دهند، تازه متوجه می شویم 3000 میلی آمپر ساعت برای چنین غولی پاسخگو است. با استفاده از بهبودهای حاصل شده روی CPU ,GPU گوشی Galaxy S8 استفاده از منابع توان در این گوشی به حداقل می رسد.

Galaxy s8_Battery

 

Galaxy S8 دارای قابلیت شارژ بی سیم و نیز شارژ سریع می باشد. زمان معرفی Galaxy S8 حرف زیادی از باتری و بهبودهای روی آن نشده است پس می توان نتیجه گرفت باتری Galaxy S8 به روزرسانی و تغییرات زیادی را نسبت به مدل قبلی تر سامسونگ تجربه نکرده است.  تنها بهبودهای صورت گرفته روی باتری Galaxy S8 در مورد قابلیت شارژ سریع و شارژ بی سیم آن است.

نکته ی جالب توجه، سکوت سامسونگ در مورد این دو قابلیت است، در حالی که جا برای بحث و بررسی بسیار دارد.  اگر شما بخواهید بازار موبایل را قبضه کنید طبیعی است در مورد خاصیت هایی از موبایلتان بگویید که عمر روزانه باتری یکی از آنها است.  شاید یکی از دلایل سکوت سامسونگ در مورد این دو ویژگی، بدون تغییر ماندن مشخصات باتری و انتقال دست نخورده آن از روی Galaxy S7  به Galaxy S8 باشد.

 

قیمت گوشی Galaxy S8 و زمان ارائه ی آن به بازار

حقیقتی که در مورد Galaxy S8 وجود دارد، قیمت بسیار بالای این گوشی است. Galaxy S8 حدود 724 دلار آمریکا قیمت دارد.(حدود دو میلیون و هفتصد و بیست هزار تومان) . این گوشی 21 آپریل سال 2017 مصادف با اول اردیبهشت سال 1396 در بازارهای آمریکا ارائه خواهد شد، هر چند که هم اکنون پیش فروش های عمده Galaxy S8 آغاز شده است و کسانی که این گوشی را به صورت پیش فروش خریداری کرده اند می توانند آن را حدود یک هفته زودتر از زمان اعلام شده دریافت کنند. زمان ارائه ی Galaxy S8 در بازارهای اروپا حدود یک هفته دیرتر از آمریکا خواهد بود.

 

لوازم جانبی

تعداد لوازم جانبی های ارائه شده برای  Galaxy S8 بسیار زیاد است. یکی از محبوب ترین این لوازم جانبی ها، Samsung Dex است.  با استفاده از این اکسسوری می توانید اندروید را در محیط واقعی دسکتاپ اجرا کنید و از این کار لذت ببرید.

کاری که به این جهت باید انجام دهید بسیار ساده است. برای این کار می بایست قدم های زیر را طی کنید: گوشی خود را به داک متصل کنید، مانیتور و کیبورد را  متصل کنید و حالا شما دسکتاپ گوشی خود را دارید. شما می توانید ایناد موجود روی گوشی خود را با استفاده از برنامه های گوگل و مایکروسافت ویرایش و دستکاری کنید.  از طرفی می توانید با استفاده از این اکسسوری، به دسکتاپ دور متصل شوید و از محیط های برنامه های روی دسکتاپ دور استفاده کنید. البته نظر منتقدان این است که با استفاده از این روش انجام کارها بسیار کند می شود و سامسونگ اگر می خواست چنین چیزی را امتحان کند بهتر بود لپ تاپ به بازار عرضه می کرد. اما به هرحال تجربه ی هر چیز جدیدی برای کاربران لذت بخش خواهد بود.

یکی دیگر از اکسسوری های جذاب ارائه شده برای Galaxy S8  هدفون AKG می باشد،. AKG یکی از قدرتمندترین هدفون های موجود در بازار هستند،  و پخش صدا و وضوح بالای پخش در آنها شگفت آور است.  کیفیت صدای این هدفون ها طبیعی است.  بسیاری از کاربران از اینکه به همراه Galaxy S8  خود، این هدفون را دریافت کرده اند شاد هستند.

 

 

 

نقاط قوت و ضعف Galaxy S8 را می توان در جدول زیر خلاصه کرد :

 

 

 

 

 

 

نقاط ضعف

عدم به روز رسانی دوربین

عدم تغییر سایز و ظرفیت باتری

نقاط قوت

صفحه نمایش بی نظیر و جذاب

استفاده از واسط کاربری جدید و جذاب

قدرت سخت افزاری قابل ملاحظه

جمع بندی

شاید در نگاه اول قیمت نزدیک به سه میلیون تومان برای گوشی Galaxy S8  کمی گران به نظر بیاید، اما با نگاهی دقیق و ریزبینانه به مشخصات ظاهری و فنی این گوشی در می یابیم که  Galaxy S8   ارزش این قیمت را دارد.  Galaxy S8 را می توان به جرات بهترین گوشی هوشمند موجود در بازار در حال حاضر دانست. صفحه نمایش عالی و نزدیک به بدون قاب این گوشی بر جذابیت و زیبایی آن افزوده است . کاربران گوشی های مختلف اعتراف کرده اند که Galaxy S8  زیباترین گوشی است که تا به حال دیده اند.عمر باتری این گوشی به نسبت بهبودهایی که در CPU ,GPU آن رخ داده است قابل قبول است.

 


منبع    : TechRadar

 

ثبت دیدگاه