برنامه اندروید

قابلیت مولتی تسکینگ (Multi-window) در اندروید

قابلیت مولتی تسکینگ (Multi-window) در اندروید

این قابلیت با عنوان Multi-window به معنی نمایش همزمان پنجره‌ های چند برنامه در اندروید می باشد. اولین بار این قابلیت در اندروید نوقا پا به عرصه گذاشت. به طوری کاربران برترین ویژگی اندروید نوقا این ویژگی می دانستند. ولی بعد از آن گوگل با اعمال تغییرات، حالت‎‌ های زیادی از اجرای چند پنجره ‌ای را ایجاد نمود تا نسخه استاک (Stock) یا اورجینال این سیستم عامل را با رابط کاربری خود همگام ‌سازی کنند و در نهایت از این سیستم عامل در محصولاتشان استفاده خواهند کرد.

ولی یکی از مهم ‌ترین ویژگی‌های اندروید 7 و بالاتر به قابلیت مولتی تسکینگ مربوط می‌ گردد. این قابلیت از نظر مولتی تسکینگ عملکرد بالایی دارد و کاربردهای زیادی را ارائه خواهد کرد. البته اگر به خاطر داشته باشید ما در مقاله ای دیگر با عنوان “برترین قابلیت های اندروید” به طور کامل قابلیت های اندروید را شرح داده ایم.

آشنایی با امکانات و ویژگی های قابلیت مولتی تسکینگ

اندروید شامل ویژگی‌ و قابلیت های زیادی در جهت تقویت و پیاده ‌سازی قابلیت مولتی تسکینگ است، ولی از اندروید 7 به بعد این قابلیت نظر مولتی تسکینگ عالی می باشد. حال قرار است مروری بر قابلیت‌ ها و ویژگی ‌های مولتی تسکینگ اندروید داشته باشیم.

امکان Split-Screen Mode از قابلیت های مولتی تسکینگ اندروید 

اولین موردی که می توانیم از آن نام ببریم، به قابلیت Split-Screen Mode اندروید مربوط می گردد. در این حالت، گوگل قابلیت اجرای همزمان دو برنامه در اندروید را ایجاد نموده است. چند وقت پیش این قابلیت، توسط کمپانی ‌هایی مانند سامسونگ و ال ‌جی پرده برداری شده بود، ولی توسط گوگل به طور رسمی این قابلیت به سیستم عامل اندروید اضافه نشده بود. هدف گوگل این است که قابلیت Split-Screen Mode را تا حد امکان قدرتمند، با ثبات و پیشرفته طراحی کرده و بعد آن را در نسخه ‌ای از سیستم عامل اندروید به طور پیش فرض ارائه کند. که بعداً این نسخه از سیستم عامل مورد نظر اندروید، اندروید 7 بود. جالب است بدانید که با وجود قابلیت Split-Screen Mode کاربر می ‌تواند دو برنامه را به طور همزمان در کنار یکدیگر اجرا نموده و در یک لحظه هر دوی آن ‌ها را اجرا و کنترل کند. مثلاً اگر برنامه ویدئو پلیر دستگاه در حال اجرا می باشد و فیلمی در آن در حال پخش است و در همان لحظه با وجود قابلیت Split-Screen Mode می‌ توانید پنجره ویدئو پلیر را در نیمی از صفحه نمایش تعبیه کنید و در نیمه دیگر آن برنامه دیگری را به طور همزمان اجرا نمایید. این قابلیت یعنی Split-Screen Mode مهترین ‌ترین دلیل عالی بودن مولتی تسکینگ می باشد.

حال نوبت آن است که به نحوه ورود به وضعیت Split-Screen Mode بپردازیم. انجام این کار بسیار ساده می باشد. برای این کار در حین اجرای هر برنامه یا بازی هستید، ابتدا باید انگشت خود را بر روی دکمه “اپلیکیشن‌های اخیر” یا همان “Recent Apps” بزنید و کمی آن را نگه دارید. همانطور که می بینید، پنجره برنامه اجرایی به نیمی از کل صفحه نمایش انتقال می یابد و در نصفه دیگر آن لیست برنامه‌ های اخیر اجرایی در دستگاه نمایش داده خواهد شد. وقتی هر یک از برنامه‌ های موجود در این لیست را انتخاب کنید، شاهد اجرای همزمان دو اپلیکیشن نامبرده در کنار یکدیگر هستید و وارد وضعیت Split-Screen Mode می شوید. برای خروج از این حالت می ‌توانند به دو روش عمل نمایید. در راه اول باید بار دیگر انگشت خود را بر روی دکمه “اپلیکیشن ‌های اخیر” یا “Recent Apps” قرار دهید و کمی نگه دارید. در راه دوم هم می ‌توانید بخش جدا کننده دو برنامه را با انگشت خود لمس نموده و به سمتی که می خواهید بکشید تا برنامه مورد نظر فول اسکرین (Full Screen) یا تمام صفحه گردد.

قابلیت Split-Screen Mode اندروید

قابلیت Split-Screen Mode اندروید

ولی همانطور که گفته شد، گوگل می خواهد، عملکرد قابلیت مولتی تسکینگ در سیستم عامل اندروید، را به بهترین شکل ممکن بهینه ‌سازی نماید. البته قابل ذکر است که قابلیت مولتی تسکینگ اندروید بسیار پیشرفته ‌تر از آنچه که فکر می کنید، می باشد و به ویژگی Split-Screen Mode و اجرای همزمان دو برنامه در کنار یکدیگر خلاصه نشده است. یکی از امکانات جدیدی که در اندروید سبب بهبود و تقویت کارایی قابلیت مولتی تسکینگ شده، ویژگی Drag & Drop یا کشیدن و رها کردن نام گرفته است. اندروید نوقا از این ویژگی پشتیبانی کرده و کاربرد آن در شرایطی که از وضعیت Split-Screen Mode استفاده کنید بسیار جالب و مورد توجه می باشد.

ولی برای قابلیت کشیدن و رها کردن یا همان Drag & Drop که قبلاً در سیستم عامل ویندوز دیده اید و بدین معنی ست که برای کپی کردن یک فایل از محلی در محل دیگر می‌ توان نشانگر موس را بر روی فایل مد نظر قرار دهید و با نگه داشتن کلیک بر روی آن نسبت به کشیدن فایل وارد عمل شوید. در این صورت باید فایل انتخاب شده را به محل مقصد برده و کلیک موس را در این قسمت رها نمایید تا فرآیند کپی کردن فایل تکمیل گردد. به این قابلیت اصطلاحا قابلیت کشیدن و رها کردن یا Drag & Drop می گویند و در حال حاضر اندروید از آن پشتیبانی می‌ کند.

اگر بخواهید مثلاً یک فایل را در ایمیلی ضمیمه نمایید. در این شرایط با استفاده از دو قابلیت Split-Screen Mode  و Drag & Drop اندروید می ‌توانید سریعا این کار را انجام دهید. برای این کار باید دو برنامه فایل منیجر و جیمیل را در دستگاه خود به طور همزمان باز کنید و با استفاده از قابلیت Split-Screen Mode اجرا نمایید. در اینجا در برنامه فایل منیجر به مسیری بروید که فایلی که می خواهید آن را ارسال کنید و در آن مسیر قرار گرفته است. سپس انگشت خود را بر روی این فایل قرار دهید و نگه داشته و این فایل را به سمت برنامه جیمیل بکشید و در این برنامه رها نمایید. همانطور که می بینید فایل انتخابی در بخش Attached ایمیل مورد نظرتان ضمیمه خواهد شد. پس دیدید که قابلیت کشیدن و رها کردن یا همان Drag & Drop هم از جمله بهترین امکانات اندروید به حساب می آید و نشان می ‌دهد که اندروید از نظر مولتی تسکینگ بسیار عالی می باشد.

قابلیت Drag & Drop اندروید

قابلیت Drag & Drop اندروید

ویژگی های قابلیت مولتی تسکینگ به اینجا ختم نمی شود و فقط به موارد بالا مربوط نمی شود. در اصل مولتی تسکینگ گستره بزرگ تری از قابلیت ‌های یک سیستم عامل را تحت پوشش خواهد داد.

حتی در اندروید با وجود این قابلیت، این امکان هست که کاربر به شکل سریع ‌تری بین دو برنامه اخیر اجرایی دستگاه جهش پیدا کند. این مورد هم از جمله امکاناتی به شمار می رود که با قابلیت مولتی تسکینگ اندروید مرتبط می باشد. یعنی گوگل در اندروید به گونه ای عملکردی مانند عملکرد دکمه‌ های ترکیبی Alt+Tab سیستم عامل ویندوز دارد. در این شرایط کاربر می ‌تواند با دو بار ضربه زدن آهسته بر روی دکمه “اپلیکیشن‌ های اخیر” یا همان “Recent Apps” دستگاه بین دو برنامه اخیر اجرا شده جهش آنی داشته باشد. همانطور که می دانید این مسئله سبب افزایش سرعت عمل کاربر و تقویت کارایی سیستم عامل اندروید در زمینه مولتی تسکینگ خواهد شد.

امکان Direct Reply از قابلیت های مولتی تسکینگ اندروید 

اگر بخواهیم به آخرین ویژگی مولتی تسکینگ اشاره کنیم. به یک امکان دیگر اندروید با نام Direct Reply یا اصطلاحا پاسخ مستقیم مربوط می گردد. گوگل در اندروید شرایطی را بوجو آورده است که به محض دریافت نوتیفیکیشن، کاربر بتواند از همان نوار ابزار نوتیفیکیشن‌ ها پاسخ مستقیمی برای اعلان دریافتی ارائه نماید. مثلاً در حین استفاده از گوشی اندرویدی خود و وبگردی می باشید. در همان لحظه یک پیامک یا SMS دریافت می ‌کنید و نوتیفیکیشن آن در بخش بالایی صفحه به نمایش در می آید. در این حالت شما می ‌توانید بدون اجرای برنامه پیامک و از بخش نوتیفیکیشن ‌ها به پیامک، پاسخ دهید. این قابلیت در اندروید با نام Direct Reply یا پاسخگویی مستقیم شناخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =


کوک موبایل در رسانه ملی