ترفند, ترفند آیفون

تعمیر روشن نشدن آیفون – جایگزینی و تعمیر PMIC

تعمیر روشن نشدن آیفون – جایگزینی و تعمیر PMIC

بطور عمومی می‌توان گفت که فرایند راه‌ اندازی و بوت شدن آیفون اینگونه انجام می‌شود: ابتدا دکمه‌ی Power فشار داده می‌شود و در ادامه بین ده تا بیست ثانیه لوگوی Apple خود را نشان می‌دهد. پس از نمایش لوگو، آیفون بطوری عادی راه‌اندازی شده و بوت می‌شود. اما اخیرا مشکلاتی برای برخی افراد وجود داشته است که نشان از اختلال در این روند دارد. برخی از کاربران وقتی سعی می‌کنند آیفون را روشن کنند، لوگوی Apple نمایش داده نمی‌شود و صفحه تماما سیاه می‌ماند و هیچ نشانه‌ی دیگری روی آن ظاهر نمی‌شود. بنابراین در این مقاله می‌خواهیم با هم به این مشکل روشن نشدن آیفون نگاهی بیندازیم و راه حل رفع آن را در اختیار شما بگذاریم تا به راحتی بتوانید از آیفون خود مانند روز اول استفاده کنید.

مشکل یابی

ابتدا لازم است که فرایند تشخیص مشکل را انجام دهیم تا مشکل را شناسایی کرده و راه حلی برای آن بیندیشیم. در فرایند تشخیصی که ما انجام دادیم مشخص می‌شود که PMIC دارای دمایی بالا بوده و جریان الکتریکی لاجیک برد نیز 900 میلی آمپر می‌باشد. این در حالی است که خازنِ اطراف PMIC دارای هیچ مدار کوتاهی نمی‌باشد. پس می‌توان نتیجه گرفت که PMIC صدمه پیدا کرده است و حالا لازم است آن را با یک PMIC جدید تعویض کنیم.

اگر بخواهیم به تعمیر PMIC و لاجیک برد بپردازیم، باید ابتدا آیفون را با منبع تغذیه‌ی نامتناوب اتصال دهیم. پس از این کار می‌توان مشاهده کرد که نمایشگر 900 میلی آمپر را نشان می‌دهد که مقداری عادی نمی‌باشد. بنابراین لاجیک برد را خارج کنید و آنها را با منبع تغذیه‌ی نامتناوب متصل کنید. در حال حاضر نیز لاجیک برد عدد 900 میلی آمپر را از خود نشان می‌دهد. برای حل مشکل باید ابتدا از کلوفان و هویه برای لحیم ‌کاری استفاده کنید. با کمک گرفتن از لحیم کاری مدار مجتمع لاجیک برد و همینطور اجرایی که در اطراف آن وجود دارد را دود کنید. پس از آن لاجیک برد را به منبع تغذیه‌ی نامتناوب متصل کنید. مشاهده خواهید کرد که کلوفان به سرعت شروع به ذوب شدن خواهد کرد. این نشان دهنده‌ی آن است که مدار مجتمع دمایی بالاتر از حد مجاز را از خود بروز می‌دهد و باعث اختلال شده و در نتیجه روشن نشدن آیفون را منجر می‌شود.

تعمیر روشن نشدن آیفون

تعمیر روشن نشدن آیفون

انتخاب بهترین راه حل

در مرحله‌ی بعد شروع به ارزیابی مخازنی که در اطراف مدار مجتمع وجود دارد بکنید. می‌توان مشاهده کرد که هیچ اتصال کوتاهی برقرار نمی‌شود و از این می‌توان نتیجه گیری کرد که مدار مجتمع الکتریسیته را بیرون می‌دهد و نشتی دارد و همین باعث روشن نشدن آیفون می‌شود. نکته‌ای باید بشدت به آن توجه داشته باشید این است که جدا کردن و خارج کردن مدار مجتمع آیفون با استفاده از تفنگ گرمایی می‌تواند یک ریسک بزرگ باشد و برایتان مشکل‌ های بزرگتری ایجاد کند. بنابراین ما برای خارج نمودن مدار مجتمع آیفون به شما ماشین تراش کاری و سایشِ CNC را پیشنهاد می‌کنیم که بسیار بهتر و امن‌ تر می‌تواند جوابگوی نیاز شما باشد. اگر مرتبا می‌خواهید مشکل روشن نشدن آیفون را برای دستگاه‌ های متعدد حل کنید بنابراین پیشنهاد ما این است که حتما یک دستگاه CNC همیشه در اختیار داشته باشید تا ریسک کاری خود را به حداقل رسانده و سرعت خود را نیز بالا ببرید.

مرحله‌ی Grinding

حالا زمان آن رسیده است که لاجیک برد آیفون را در قالب مخصوص خود در ماشین تراش کاری قرار دهید و برنامه‌ی تراش‌کاری یا همان Grinding را تنظیم کنید. در برنامه‌ی Grinding مقدارهای عددی محور x و محور Y را پاکسازی کنید. در ادامه اهرم تراش کاری و همینطور ماشین تراش کاری را به منطقه‌ی برش متناظرِ مدار مجتمع منتقل کنید. مقدار عددی محور z را برای اهرم تراش کاری انتخاب کنید و آنرا تغییر دهید تا زمانی که دقیقا روی سطح مدار مجتمع قرار بگیرد. در ادامه نیز مقدار عدد محور z را پاک سازی کنید.

حالا زمان آن رسیده است که فرایند تراش‌کاری یا Grinding را شروع کنید. زمانی که لایه‌ی اتصال بصورتی موازی و صف بیرون بیاید، زمانی است که باید تراش کاری را متوقف کنید زیرا کارمان به در این بخش به پایان رسیده است و نیازی به تراش کاری بیشتر نیست.

در ادامه لاجیک برد را خارج کنید و از یک چاقوی سنگ تراشی برای پاک سازی کردن باقی مانده‌ی چسب سیاه استفاده کنید تا اثری از کارهایی که انجام داده‌اید روی قطعات آیفون باقی نماند. حالا زمان آن رسیده است که فرایند Reballing را شروع کنیم. از آنجایی که بر خلاف گذشته در حال حاضر قلع‌ های مدار های مجتمعِ جدید با نقطه‌ی ذوب بسیار بالایی عرضه می‌شود، بنابراین ابتدا نیاز است که قلع ها را به وسیله‌ی هویه یا آهن لحیم کاری تمیز کنیم.

حالا با شابلون مخصوص Reballing ِ BGA کار Reball کردن را شروع کنید و آن را به دقت و به خوبی انجام دهید تا هر چه زودتر مشکل روشن نشدن آیفون حل شود و در طولانی مدت نیز چنین مشکلاتی پیش نیاید. در قدم بعد سراغ لحیم کاری یا جوش دادن می‌رویم تا مرحله‌ی پایانی از تعمیر آیفون را انجام دهیم و آیفون آماده‌ی تست نهایی باشد. مقداری جریان شار را به لایه‌ی اتصال اعمال کنید و مدار مجتمع را در جای مشخص و مناسب قرار داده و در جهت درستی محکم نگه دارید. حالا زمان آن است که با یک تفنگ گرماییِ مناسب آن را تا دویست و شصت درجه‌ی سانتی گراد داغ کنید. حالا تمام کاری که برای مشکل روشن نشدن آیفون نیاز بود، انجام شده است.

تعمیر روشن نشدن آیفون

تعمیر روشن نشدن آیفون

تست کردن

حالا زمان تست کردن رسیده است. ابتدا اجازه دهید لاجیک برد به اندازه‌ی کافی سرد شود. پس از فرایند سرد شدن، آن را به منبع تغذیه‌ی نامتناوب متصل کنید. در ادامه به وسیله‌ی یک انبرک فرایند استارت‌آپِ دستی را فعال کنید. حالا می‌بینید که راه اندازی و بوت شدن در حالی عادی و بدون مشکل انجام می‌شود و شما توانسته‌اید به طور کامل مشکل روشن نشدن آیفون خود را برطرف کنید. حالا برای اینکه نتیجه‌ی کار خود را بصورت تمام و کمال ببینید، قطعات آیفون خود را سر هم بندی کنید و حالا آن را روشن کنید. می‌بینید که آیفون بدون هیچ مشکلی روشن شده و لوگوی Apple نمایان می‌شود.

امیدواریم از این آموزش که به حل مشکل روشن نشدن آیفون مربوط می‌شد، حداکثر استفاده را کرده باشید و توانسته باشید به راحتی آیفون خود را قابل استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کوک موبایل در رسانه ملی