شرکت سامسونگ
شرکت سامسونگ یک برند شناخته شده جهانی در کشور کره جنوبی است که دارای چندین زیرمجموعه ‌است و دفتر مرکزی آن در شهر سامسونگ در پایتخت کشور کره جنوبی، شهر سئول قرار دارد. این شرکت شامل زیرمجموعه‌های متعدد و امورکاری وابسته به آن است. که تمامی این زیرمجموعه‌ها تحت عنوان نام تجاری سامسونگ شناخته شده هستند و یکی از بزرگترین شرکت‌ها و مراکز تجاری کشور کره جنوبی است.
این شرکت در سال 1938 میلادی توسط آقای لی بیونگ چول (Lee byung-chul) به عنوان یک شرکت تجاری تاسیس گردید. و پس از گذشت سه دهه، این گروه شامل زیرمجموعه‌های متعدد مانند تهیه و تولید موادغذایی، پارچه و منسوجات، بیمه، اوراق بهادار و لوازم و خرده‌فروشی و… گردید. شرکت سامسونگ در اواخر سال 1960 وارد صنعت الکترونیک گردید و در اواسط سال 1970 نیز به بخش ساخت و ساز و کشتی‌سازی صنعتی روی آورد. که وارد شدن به این عرصه‌ها موجبات رشد و توسعه و پیشرفت‌های بعدی شرکت را فراهم آورد. پس از فوت بنیان‌گذار شرکت در سال 1987، شرکت سامسونگ به چهار گروه بازرگانی مختلف، به نام‌های گروه سامسونگ(Samsung Group)، گروه شینسگا(Shinsegae Group)، گروه سی جی(CJ Group) و گروه هانسول(Hansol Group) تقسیم گردید. از سال 1990، شرکت سامسونگ به طور چشم‌گیری فعالیت‌های خود در صنعت الکترونیک، به خصوص در بخش ساخت گوشی‌های تلفن همراه و سخت افزار را آغاز نمود و این بخش به یکی از مهم‌ترین منابع درآمد شرکت تبدیل گردید.
زیرمجموعه اصلی شرکت سامسونگ که واحد صنایع الکترونیک شرکت است، در سال 2012 به عنوان بزرگ‌ترین شرکت فناوری اطلاعات براساس درآمد و بازدهی شناخته شده و به رتبه چهارم در بازار رقابت‌های جهانی دست یافته است. واحد صنایع سنگین شرکت نیز به رتبه دوم جهانی براساس درآمد سال 2010 در بخش کشتی‌سازی دست یافت، همچنین مهندسین سامسونگ و واحد ارتباطات و تکنولوژی شرکت نیز به ترتیب رتبه‌های سیزدهم و سی و ششم در بین بزرگ‌ترین شرکت‌های ساخت و ساز در جهان را دارا هستند. از دیگر زیرمجموعه‌های مهم شرکت، بیمه عمر شرکت سامسونگ است که دارای رتبه چهاردهم جهانی در بین شرکت‌های بیمه عمر است.
شرکت سامسونگ در رشد و توسعه اقتصادی، سیاست، رسانه و فرهنگ کشور کره جنوبی، تاثیر بسیار قوی و فوق‌العاده‌ای دارد. همچنین به عنوان یک نیروی محرک اصلی برای سازمان بین‌المللی سیاسی واقتصادی کشور کره جنوبی (Miracle on the Han River) است. شرکت‌های وابسته به این شرکت حدود یک پنجم کل صادرات کشور کره‌جنوبی را تولید می‌کنند. درآمد شرکت سامسونگ برابر با 17 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور کره جنوبی و معادل مبلغ 1082 میلیارد دلار است.
ریشه‌یابی نام شرکت
براساس بنیان‌گذاری نام شرکت سامسونگ، معنای کلمه کره‌ای هانجا (Hanja)، سامسونگ است که به معنای سه ستاره است و در کشور کره جنوبی کلمه سه نشانه چیزی بزرگ، متعدد و قدرتمند است.
تاریخچه شرکت
سال 1970 تا 1938
در سال 1938 آقای لی بیونگ چول (Lee byung-chul) (1987-1910) از خانواده‌ای ثروتمند که دارای زمین‌های زیادی بودند، از شهر اویریونگ(Uiryeong) به نزدیکی شهر دائگو(Daegu) نقل مکان نموده و شرکت سامسونگ را تاسیس کردند. شرکت سامسونگ ابتدا به عنوان یک شرکت کوچک تجاری و تنها با چهل نفر پرسنل در شهر سودونگ (Su-Dung) شروع به کار نمود. در آغاز، در تولید موادغذایی و رشته فرنگی به صورت محلی رشد و توسعه پیدا کرد. پس از اینکه کار شرکت کمی رونق یافت، در سال 1947 آقای لی دفتر خود را به شهر سئول منتقل کردند. هنگامی که کشور کره در جنگ شکست خورد، او مجبور شد شهر سئول را ترک کند. سپس شروع به تاسیس یک پالایشگاه قند و شکر به نام چیل جدانگ(Cheil Jedang) در شهر بوسان (Busan) نمودند. در سال 1954، آقای لی کارخانه چیل موجیک (Cheil mojik) را بنیان‌گذاری کردند و در آن گیاه چیمسان دونگ(Chimsan-dong) را پرورش می‌دادند و با گذشت زمان این کارخانه به یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولید پشم تا آن زمان در کشور کره تبدیل شد.
به مرور زمان شرکت سامسونگ در مناطق مختلف توسعه یافت. آقای لی در پی توسعه شرکت به عنوان یک پیشرو در طیف وسیعی از صنایع بودند. سامسونگ در شاخه‌های مختلفی از کسب و کار مانند بیمه، اوراق بهادار و حتی خرده‌فروشی نیز در حال توسعه و حرکت بود.
در سال 1947، آقای چو هونگ جائی(Cho Hong-jai) بنیان‌گذار گروه هیوسونگ(Hyosung) با آقای لی شراکت نمودند و روی شرکت جدید سامسونگ به نام سامسونگ مولسان گونگسا (Samsung Mulsan Gongsa) یا شرکت بازرگانی سامسونگ، سرمایه‌گذاری کردند. فعالیت تجاری شرکت به حدی توسعه یافت که امروزه بخش ارتباطات و تکنولوژی شرکت سامسونگ یکی از مهم‌ترین بخش‌های شرکت است. پس از گذشت چند سال، آقای چو و لی، به دلیل داشتن دو سبک متفاوت در مدیریت، از یکدیگر جدا شدند و هر کدام به توسعه شرکت‌های خویش پرداختند.
در اواخر سال 1960 نیز بخش صنایع الکترونیک شرکت شروع به کار کرد و در بخش‌های مختلف مانند بخش‌های مرتبط با الکترونیک، دستگاه‌های سامسونگ، الکترومکانیک، مخابرات و تسهیلات در شهر سوان(Suwon) فعالیت خود را آغاز نمود. اولین محصول تولید شده این شرکت، یک دستگاه تلویزیون سیاه و سفید بود.
سال 1990 تا 1970
در سال 1980 شرکت سامسونگ وارد روند ساخت سخت‌افزارهای ارتباطات از راه دور شد و پس از آن کار خود را در راستای توسعه سیستم‌های تلفنی و تولید فکس توسعه داد و با گذشت زمان، به مرکز تولید تلفن همراه سامسونگ تبدیل شد. این شرکت بیش از 800 میلیون تلفن همراه تا به امروز تولید کرده است.
پس از فوت آقای لی (بنیان‌گذار شرکت) در سال 1987، گروه سامسونگ به چهار بخش تقسیم شد. در حال حاضر این گروه‌ها فعال هستند و به عنوان بخشی از شرکت یا گروه‌های متصل به آن همچنان فعالیت دارند.
در سال 1980، شرکت الکترونیک سامسونگ شروع به سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در بخش تحقیق و توسعه جهت پیشبرد صنعت الکترونیک شرکت به خط مقدم شرکت‌های توسعه یافته جهانی، کرد. در سال 1982 یک شرکت مونتاژ تلویزیون سامسونگ در کشور پرتغال افتتاح گردید، و در سال 1984 نیز یک کارخانه در شهر نیویورک تاسیس شد. در سال 1985 کارخانه‌ای در شهر توکیو افتتاح شده و در سال 1987 نیز به کشور انگلستان راه یافت.
سال 2000 تا 1990
در سال 1990 نام شرکت سامسونگ به عنوان یک شرکت بین‌المللی در سراسر جهان شناخته شد. امتیاز ساخت و ساز چند برج مطرح دنیا مانند برج‌های پتروناس در کشور مالزی، برج تایپه 101(Thaipei 101) در کشور تایوان و برخ خلیفه در کشور امارات به شرکت سامسونگ اعطا گردید.
در سال 1992 شرکت سامسونگ به عنوان بزرگترین شرکت سازنده تراشه حافظه در جهان انتخاب شد و پس از شرکت اینتل(intel) به عنوان دومین کارخانه بزرگ تولید کننده تراشه‌های کامپیوتری در جهان شناخته شد. در سال 1995 برای اولین بار صفحه نمایش کریستال مایع را تولید نمود که ده سال بعد شرکت سامسونگ موفق به تولید بزرگ‌ترین پانل‌های صفحه نمایش کریستال مایع در جهان گردید.
سال 2015 تا 2000
شرکت سامسونگ در سال 2000 یک آزمایشگاه برنامه نویسی کامپیوتر در کشور لهستان، افتتاح نمود و کار خود را با فن‌آوری تنظیمات خاص جعبه قبل از انتقال به داخل تلویزیون‌های دیجیتال و گوشی‌های هوشمند آغاز کرد.
در دسامبر سال 2011 شرکت سامسونگ تکنولوژی ساخت هارددیسک را به شرکت Seagate به فروش رساند و در سه ماهه اول سال 2012، شرکت سامسونگ بزرگترین سازنده تلفن همراه در جهان توسط واحد فروش گردید. در سال‌های 2013 تا 2015 نیز این شرکت‌ با سرمایه‌گذاری‌های خود در بخش‌های مختلف الکترونیک در کره و کشورهای مختلف، دست‌آوردهای بسیاری کسب کرد و همواره از پیشتازان این عرصه به شمار می‌آید.
سال 2016
در ژانویه سال 2016، شرکت سامسونگ اعلام کرد که با همکاری شرکت مایکروسافت(Microsoft) تصمیم به توسعه اینترنت دستگاه‌های خود برمبنای ویندوز 10 را خواهد داشت. علاوه بر این، همکاری این دو شرکت معتبر منجر به توسعه محصولات و کیفیت بالاتر محصولات شرکت سامسونگ خواهد شد. همچنین ادغام با شرکت های دیگر سخت‌افزار و خدمات در سیستم عامل مایکروسافت، موجب بهبود کیفیت کالا و خدمات شرکت سامسونگ می‌شود.
جدیدترین محصولات شرکت سامسونگ در سال 2016، ساعت هوشمند مخصوص ورزش و تناسب اندام به نام Gear Fit 2 و نوعی هدفون بی‌سیم به نام Gear Icon X است.

برای تعمیر موبایل و تبلت خود با کارشناسان شرکت کوک موبایل در ارتباط باشید

تماس با ما