منتخب سردبیر

چگونه سرعت آیفون خود را افزایش دهیم؟

همه ی کسانی که ios جدید را بر روری گوشیهای قدیمی نصب می کنند تا بتوانند از برنامه های موجود در اپ استور بهره مند شوند از افت سرعت گله مند هستند که در ادامه می توانید اقداماتی را اجرا نمایید که با انجام دادن آنها می توانید سرعت اجرای سیستم عامل iOS را بسیار بیشتر کنید و از این طریق تجربه کار با این سیستم عامل را بهبود ببخشید.

آزاد کردن فضای گوشی

آزاد کردن فضای گوشی

روش اول: فضای گوشی را آزاد کنید!

برای این منظور گام های زیر را طی نمایید:

گام اول: به Settings بروید.

گام دوم: روی General تپ نمایید.

گام سوم: روی iPhone Storage تپ کنید.

گام چهارم:در ذیل Storage روی Manage Storage تپ کنید.

در این جا می توانید برخی روش ها را برای خالی کردن فضای اشغال شده آیفون مشاهده نمایید. یکی از آسان ترین این کارها پاک کردن پیوست های بزرگ به پیام ها است که می توانید آن را تحت نام delete large attachments in Messages بیابید.

در همین جا است که می توانید ببینید کدام یک از برنامه های کاربردی گوشی شما هستند که فضای بیشتری از گوشی را اشغال کرده اند. همچنین می توانید از همین جا برنامه هایی که آنها را اجرا نمی کنید، مشاهده نموده و آنها را پاک کنید. پس از خالی کردن فضای اشغال شده، کارکرد گوشی شما بهبود چشم گیری پیدا می کند.

نکته : لازم به ذکر است پاک کردن موزیک و ویدیو هایی که مورد نیازتان نیست، نیز کمک شایان ذکری به افزایش سرعت می نمایید.

روش دوم: استفاده از روش جدید کد گذاری تصاویر در محصولات اپل

از طرفی دیگر می توانید با استفاده از روش جدید کد گذاری تصاویر در محصولات اپل، فضای اشغال شده توسط تصاویر را کاهش اساسی دهید. برای این منظور می توانید مسیر زیر را طی نمایید:

گام اول: روی Settings تپ کنید.

گام دوم: روی Camera تپ کنید.

گام سوم: روی Formats تپ کنید.

گام چهارم: تاگل را به High Efficiency  سوییچ کنید تا تاگل سبز شود.

روش سوم: غیر فعال کردن کاهش حرکات در سیستم عامل (کم کردن فعالیت های گرافیکی)

یکی از مهم ترین و اساسی ترین کارهایی که برای افزایش سرعت اجرای سیستم عامل iOS 11 می توانید انجام دهید، غیر فعال کردن کاهش حرکات در سیستم عامل است. برای این منظور مسیر زیر را طی نمایید:

گام اول: روی  Settings  تپ نمایید.

گام دوم: روی General  تپ کنید.

 گام سوم: روی Accessibility  تپ کنید.

گام چهارم: روی   Reduce Motion تپ کرده و تاگل آن را به سمت چپ بکشید تا خاموش شود.

غیر فعال کردن back ground app refresh

غیر فعال کردن back ground app refresh

روش چهارم: غیر فعال کردن back ground app refresh

بروز شدن اپلیکشن ها در پس زمینه یکی دیگر از دلایل کندی آیفون های قدیمی میباشد که برای غیر فعال نمودن آن باید مسیر زیر را طی نمایید:

settings→general→background app refresh لازم به ذکر است کخ می توانید این قابلیت را برای بعضی از اپلیکیشن ها غیر فعال نمایید.

نکته: غیر فعال کردن این گزینه علاوه بر افزایش سرعت باعث مصرف بهینه شارژ گوشی و در نهایت باعث افزایش طول عمر دستگاه نیز می شود.

پاک کردن تاریخچه سافاری

پاک کردن تاریخچه سافاری

روش پنجم: تاریخچه سافاری را حذف نمایید:

در این روش با حزف کوکی ها و داده های مرور گر safari باعث افزایش حافظه آزاد در گوشیتان خواهید شد، که به این منظور می توانید مسیر زیر را طی نمایید:

settings→safari→clear historyand website date→clear history and data

نکته: پس از انجام این کار هنگام تایپ کردن آدرس وب سایت هایی که قبلا بازدید کرده اید به شما پیشنهاد نخواهد شد مگر آنها را در قسمت bookmarke ذخیره کرده باشید.

روش ششم: حذف پیامک های انباشته شده

حذف پیام ها(صوتی و تصویری) در نرم افزار messages باعث شده که فضای قابل توجهی از دستگاه آزاد شود و بدیهی است که پیام های مذکور بوسیله imessages که توسط اپل آیدی تان فعال می شود قابلیت ارسال و دریافت دارد، که برای حذف این پیام ها باید پس از باز کردن برنامه مسیج انگشتتان را روی پیام مورد نظر قرار داده و سپس به سمت چب بکشید و بعد از آن گزینه delete را فشار دهید.

نکته : علاوه بر روش فوق می توانید از طریق مسیر زیر و انتخاب گزینه ای که ذکر می شود، پیام ها ی صوتی و تصویری ۲ دقیقه پس از مشاهده ی کاربر بصورت اتوماتیک از گوشیتان حذف شود.

settings→messages→expire→after 2 minutes

حذف بروز رسانی خودکار برنامه ها

حذف بروز رسانی خودکار برنامه ها

روش هفتم: حذف بروز رسانی خودکار برنامه ها

این روش نیز در افزایش سرعت بی تاثیر نبوده که برای انجام آن باید مرحل زیر را طی نمایید:

settings→itunes&appstore→automatic downloads پس از طی نمودن مسیر فوق باید با تپ کردن گزینه های music, apps, books & audiobooks, updates اقدام به خاموش کردن آپدیت اتوماتیک نمایید.

روش نهم : محدود کردن سیری

سیری یا همان دستیار حاضر و جواب گوشی های اپل با اینکه کاربرد بالایی دارد ولی با وجود آن در نتایج سرچ شده باعث کندی در مدل های قدیمی آیفون می گردد که می توانید آن را برای همیشه و یا برای نرم افزار های محد نظرتان از طریق مسیر زیر خاموش نمایید:

settings→siri &search →suggestions in search و suggestions in look up

نکته : با انجام این کار همچنان می توانید با نگه داشتن دکمه ی هوم گوشیتان از سیری راهنمایی بگیرید و فقط از کمک آن در نتایج بی بهره می شوید.

روش دهم: استفاده از اپلیکیشن های پیش فرض ios

هرچند به راحتی نمی توان از اپ های موجود در اپ استور به این راحتی گذشت، ولی این اپ ها گاهی از اوقات برای اجرا شدن بر روی سیستم عامل گوشی فشار بیشتری را نسبت به اپ پیش فرض سیستم عامل می آورند، برای مثال بجای استفاده از گوگل کروم از مرور گر سافاری استفاده نمایید.

روش یازدهم: خاموش کردن قابلیت reduce transparency

این قابلیت همانطور که از نامش پیداست برای کم کردن شفافیت در پس زمینه ی صفحه نمایش می باشد که به این منظور باید مسیر زیر را طی نمایید:

settings→general→accessibility→increase contrast→reduce transparency

بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه

بازگردانی گوشی به تنظیمات کارخانه

روش دوازدهم: بازگردانی به حالت تنظیمات کارخانه و ریستور

اگر با روش های فوق جواب نگرفتید می توانید با ریست نمودن تنظیمات دستگاه reset all settings سرعت گوشیتان را پس از اتمام این کار امتحان نمایید و اگر بازهم همچنان مشکل پا برجا بود می توانید از طریق کلیک بر روی گزینه ی erase all content and settins شانس خود را امتحان نمایید، توجه داشته باشید که گزینه ی دوم مستلزم داشتن بکاپ از اطلاعات گوشیتان می باشد چون که همه  اطلاعاتتان پاک خواهد شد و حتما پسورد اپل آیدی خود اطمینان حاصل نمایید، درصورت نداشتن پسورد اپل آیدی تان و انجام روش دوم دستگاهتان در حالت deactive mode می ماند که تقریبا مشکل لاینحلی است.

نکته: با انجام روش های فوق اگر جواب نگرفتید می توانید دستگاهتان را از طریق آیتیونز ریستورنمایید که در این پست می توانید نحوه ی انجام آن را مطالعه نمایید و برای بکاپ گرفتن می توانید اینجا کلیک نمایید، شایان ذکر است اگر دستگاه سابقه ی آبخودگی و یا ضربه خوردگی داشته باشد حین ریستور ارور داده و دستگاه در حالت recivery mode می ماند، پس حتما از اطلاعات گوشی قبل از انجام ریستور بکاپ بگیرید.

روش سیزدهم : تعویض باتری

در برخی از موارد دیده شده که باتری گوشی های آیفون وقتی که عمرشان روبه اتمام است باعث کندی سرعت مشهودی در عملکرد دستگاه می شوند که تنها راه حل آن تعویض باتری می باشد(داشتن ایرادات سخت افزاری از قبیل مشکل وای فای، هارد یا همان emmc و یا cpu دستگاه نیز می تواند باعث هنگی دستگاه شود)

جمع بندی: شما میتوانید از طریق نرم افزار Traffic Monitor  استفاده نمایید، این اپ جزيیات کاملی از منابع مصرف شده توسط سیستم را در اختیارتان قرار می دیهد که با توجه به نتایج این اپ می توانید به ترتیب الویت از روش های فوق استفاده نمایید

نکته: لازم به ذکر است با توجه به بررسی های تیم کوک موبایل توسط اپ فوق بر خلاف باور عموم کاربران ios باز بودن برنامه تاثیر چندانی روی سرعت دستگاه و مصرف شارژ ندارد.

کوک موبایل در رسانه ملی