آموزش مقدماتی آیفون -بخش دوم

۲۰۷
0
در این پست قصد داریم به آموزش برخی از مهم ترنی و اساسی ترین قابلیت های دستگاه های اپل بپردازیم. از جمله مواردی که در این پست آنها را بررسی می کنیم می توان به :
  • مرکز کنترل(Control Center)
  • اعلان ها و یا نوتیفیکیشن ها
  • قابلیت نمای امروز
  • تنظیمات ولوم گوشی و ...   اشاره کرد. با کوک موبایل همراه باشید.

مرکز کنترل(Control Center)

مرکز کنترل سیستم عامل iOS در آیفون ها و آیپدها امکان دسترسی سریع کاربر به حالت پرواز the Airplane Mode Switch button، عدم مزاحمت ( the Do Not Disturb button Dont Disturb)، چراغ قوه و دیگر قابلیت های دستی را فراهم می سازد.

باز کردن مرکز کنترل 

برای باز کردن مرکز کنترل بر روی آیفون های مختلف می بایست ژست خاصی را اجرا کنید. ژست های مورد نیاز برای این کار در جدول زیر آمده است.

ژست

مدل آیفون و توضیحات

باز کردن مرکز کنترل در آیفون X

باز کردن مرکز کنترل در آیفون X

آیفون X:  هر جای گوشی که باشید، با کشیدن صفحه نمایش از  گوشه ی سمت راست به طرف وسط صفحه نمایش، می توانید مرکز کنترل را فعال کنید.

باز کردن مرکز کنترل در آیفون ها در مدل دیگر

باز کردن مرکز کنترل در آیفون ها در مدل دیگر

مدل های قدیمی تر از آیفون X: برای این مدل از آیفون ها، تنها باید صفحه را از سمت پایین آن به سمت بالا بکشانید.

دسترسی به کنترل های بیشتر

کنترل های بیشتر روی سیستم عامل گوشی، دسترسی به بسیاری از کنترل ها و گزینه های اضافی تر برای کنترل فرآیندهای سیستم عامل را ارائه می دهند. برای مشاهده گزینه های موجود می توانید یک کنترل را فشار دهید (روی دستگاه های بدون قابلیت 3D تاچ،  یک آیکون را لمس کرده و انگشتتان را روی آن نگه دارید). برای مثال، گزینه های موجود برای کنترل AirDrop  را حین فشار دادن (یا لمس کردن آیکون و نگه داشتن انگشت روی آیکون) گوشه ی بالا و سمت چپ گروه کنترل  مشاهده خواهید کرد. ، سپس روی آیکون AirDrop که به شکل the AirDrop button نمایش داده شده است، تپ کنید. با فشار دادن (یا لمس کردن و نگه داشتن) دکمه دوربین که با آیکون  the Camera button مشخص شده است، گزینه هایی برای عکس گرفتن، گرفتن سلفی یا ضبط ویدیو در دسترس کاربر قرار خواهند گرفت.

قطعی موقت از شبکه ی وای فای

برای این منظور می بایست، دکمه سوئیچ Wi-Fi را که با آیکون  the Wi-Fi Switch button نمایش داده می شود لمس کنید و برای دوباره متصل شدن به شبکه ی وای فای، آیکون آن را دوباره تپ کنید.  برای دیدن نام شبکه Wi-Fiی که آیفون به آن متصل شده است، دکمه سوئیچ Wi-Fi  the Wi-Fi Switch button را فشار دهید ( روی دستگاه های بدون قابلیت 3D تاچ، تنها بایستی دکمه را لمس کرده و انگشتتان را روی آن نگه دارید).

از آنجا که هنگامی که یک شبکه وای فای را قطع می کنید،  هنوز وای فای خاموش نشده است و آنتن آن در حال جست و جو است؛ در نتیجه  دو سرویس AirPlay و AirDrop همچنان کار می کنند و iPhone هم زمانی که مکان حضور خود را عوض می کنید و یا گوشی را مجددا راه اندازی(ریستارت) می کنید، به شبکه های شناخته شده خواهد پیوست. برای خاموش کردن Wi-Fi که با ایکون the Wi-Fi Switch button قابل نمایش خواهد بود،  باید به مسیر زیر بروید:

Settings > Wi-Fi

برای روشن کردن دوباره ی آنتن Wi-Fi  در مرکز کنترل، روی دکمه سوئیچ Wi-Fi که اکنون با آیکون the Wi-Fi Switch button  مشخص شده است، ضربه بزنید. دقت کنید که در صورت قرار دادن گوشی در حالت پرواز، سرویس وای فای گوشی نیز از کار خواهد افتاد، با این حال با استفاده از برخی از تنظیمات خاص می توانید این سرویس را شخصی سازی کنید.

قطع اتصال موقتی از دستگاه های بلوتوث 

برای قطعی موقتی از دستگاه های بلوتوث،  دکمه سوئیچ بلوتوث را که با آیکون the Bluetooth Switch button نمایش داده می شود، لمس کنید و برای دسترسی دوباره به دستگاه بلوتوثی، آیکون بلوتوث the Bluetooth Switch button را بار دیگر تپ کنید.

 آنتن بلوتوث هم مانند آنتن وای فای است و زمانی که از دستگاه های بلوتوثی قطع می شود، خاموش نمی شود و در نتیجه سرویس location  و سایر سرویس های مرتبط با بلوتوث باز هم فعال می مانند. برای خاموش کردن سرویس بلوتوث، به مسیر زیر بروید.

Settings > Bluetooth

برای روشن کردن دوباره بلوتوث در مرکز کنترل، روی دکمه سوئیچ بلوتوث که اکنون با آیکون the Bluetooth Switch button تپ کنید. دقت کنید که در صورت قرار دادن گوشی در حالت پرواز، سرویس بلوتوث نیز از کار خواهد افتاد، با این حال با استفاده از برخی از تنظیمات خاص می توانید این سرویس را شخصی سازی کنید.

بستن مرکز کنترل

 

برای بستن مرکز کنترل بر روی آیفون های مختلف می بایست ژست خاصی را اجرا کنید. ژست های مورد نیاز برای این کار در جدول زیر آمده است.

ژست

مدل آیفون و توضیحات

بستن مرکز کنترل روی آیفونX

بستن مرکز کنترل روی آیفونX

آیفون X:  هر جای گوشی که باشید، با کشیدن صفحه نمایش از قسمت پایین آن به طرف وسط صفحه نمایش، می توانید مرکز کنترل را غیرفعال کنید.

بستن مرکز کنترل روی مدل های مختلف آیفون

بستن مرکز کنترل روی مدل های مختلف آیفون

مدل های قدیمی تر از آیفون X: برای این مدل از آیفون ها، تنها باید صفحه را از سمت بالای آن به سمت وسط صفحه نمایش بکشانید.

نکته: برای آن که دسترسی به مرکز کنترل سیستم عامل را از برنامه های روی گوشی غیرفعال کنید باید به مسیر Settings > Control Center بروید.

مرکز کنترل آیفون

مرکز کنترل آیفون

 اضافه و سازماندهی کردن کنترل های بیشتر

برای این منظور می بایست به مسیر Settings > Control Center > Customize Controls بروید.

مرکز کنترل آیفون

مرکز کنترل آیفون

حال بایستی روی دکمه Insert که به شکل آیکون the Insert button  یا دکمه حذف که به شکل آیکون the Remove button ، نمایش داده می شود تپ کنید تا کنترل هایی خاص را بر روی مرکز کنترل گوشی اضافه و یا حذف کنید . برای ایجاد تغییر در آرایش کنترل های روی مرکز کنترل آیفون، بر روی دکمه Reorder که به شکل آیکون  the Reorder button و در کنار هر کنترل قرار گرفته است تپ کنید و آیکون آن کنترل را بگیرید و در موقعیت جدیدی که دلخواهتان است، قرار دهید.

اعلان ها و یا نوتیفیکیشن ها

 

نوتیفیکیشن ها به شما کمک می کنند از آنچه جدیداً روی گوشی شما رخ داده است، مطلع شده و آن را پیگیری کنید. نوتیفیکیشن ها اعلانی برای نمایش تماس از دست رفته، پیامکی که وارد گوشی شما شده است و … می باشند. شما می توانید نمایش و تنظیمات نوتیفیکیشن های روی آیفون و آیپدتان را سفارشی سازی کنید و آنها را بر اساس سلیقه و دلخواه خود تغییر دهید؛ تنها در این صورت است که می توانید اعلان هایی را که برایتان مهم است، ببینید و از شلوغی صفحه نمایش زمانی که صفحه قفل است، خلاص شوید.

نوتیفیکیشن های آیفون

نوتیفیکیشن های آیفون

برای پاسخ دادن به اعلان ها روش های گوناگونی وجود دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • پاسخ به اعلان از روی صفحه قفل: برای این منظور تنها کافی است که انگشت را بر روی اعلان مزبور گذاشته و آن را فشار دهید (در مورد دستگاه های بدون قابلیت 3D تاچ، باید روی نوتیفیکیشن مربوطه ضربه بزنید تا بتوانید به آن پاسخ دهید.)
  • بدون ترک برنامه ای که در حال اجرای آن روی گوشی هستید، به نوتیفیکیشن وارد شده پاسخ دهید. برای پاسخ دادن به نوتیفیکشن جدید، زمانی که  نوتیفیکیشن بالای صفحه نمایش، نشان داده می شود، آن را به سمت پایین بکشانید. برای رد کردن نوتیفیکیشن بدون پاسخ دادن به آن ، آن را سوییپ کنید (آن را به سمت دلخواه چپ یا راست بکشید.) شما می توانید از این روش پاسخ به نوتیفیکشن ها در پاسخ دهی به پیام های متنی و ایمیل ها، دعوتنامه های ارسالی از تقویمی که روی گوشی نصب کرده اید و مواردی دیگر استفاده کنید.

 

مشاهده نوتیفیکیشن های اخیر و جدید در هر صفحه ای از دستگاه اپل

برای دیدن اعلان های اخیر صفحه را از سمت بالا به سمت وسط صفحه نمایش بکشید و سپس برای مشاهده نوتیفیکیشن های قدیمی، صفحه ی اعلان ها را به سمت بالا سوییپ کنید. زمانی که روی صفحه نمایش اعلان ها قرار دارید، می توانید موارد زیر را انجام دهید:

  • پاسخ به یک اعلان: فقط کافی است، روی آن اعلان مشخص ضربه بزنید.
  • باز کردن دوربین: صفحه را به سمت چپ سوییپ کنید (برای جلوگیری از حذف اعلان هایی که روی صفحه نمایش داده شده است،  صفحه را از لبه سمت راست آن گرفته و سپس آن را به سمت چپ بکشانید.)
  • تماشای “نمای امروز”: صفحه را به سمت راست سوییپ کنید (برای جلوگیری از حذف اعلان هایی که روی صفحه نمایش داده شده است،  صفحه را از لبه سمت چپ آن گرفته و سپس آن را به سمت راست بکشانید.)
  • بازگشت به جایی که آن را ترک کرده اید: صفحه را از سمت لبه پایینی آن به سمت بالا بکشید. در مدل هایی از دستگاه های اپل که دکمه Home دارند، برای بازگشتن به جایی که آن را ترک کرده اید، می توانید دکمه Home را فشار دهید.

3D تاچ: برای پاسخ به یک اعلان، روی آن تپ کنید.

حذف نوتیفیکیشن:  روی آن اعلان تپ کرده و آن را به سمت چپ بکشید و یا اعلان را لمس کرده و انگشتتان را روی آن نگهدارید، سپس روی آیکون the Dismiss button ضربه بزنید. برای حذف گروهی از اعلان ها به صورت دسته جمعی، روی دکمه پاک کردن اعلان ها که به شکل  the Clear Notifications button  است، ضربه بزنید.

برای پاک کردن تمام اعلانها، روی نماد the Clear Notifications button ضربه بزنید.

تنظیم ترجیحات در نوتیفیکیشن دستگاه های اپل

برای تنظیم کردن ترجیحات نوتیفیکیشن دستگاه های اپل به مسیر Settings > Notifications بروید.

تنظیم ترجیحات نوتیفیکیشن ها

تنظیم ترجیحات نوتیفیکیشن ها

زمان نمایش پیش نمایش اعلان ها روی صفحه نمایش گوشی را انتخاب کنید:

برای اینکه بتوانید زمان نمایش نوتیفیکیشن ها را روی گوشی مشخص کنید، باید روی «Show Previews» ضربه بزنید و پس از آن،  یک گزینه را انتخاب کنید. برای مثال اگر در این مرحله گزینه ی”When Unlocked” را انتخاب کنید، پیش نمایش اعلان ها حتی در صفحه قفل گوشی هم ظاهر می شوند. پیش نمایش اعلان ها شامل نمایش چند خط از پیام ها، خطوطی از  ایمیل، و جزئیاتی در مورد دعوتنامه های تقویم روی گوشی است.

تعیین سبک و استایل اطلاع رسانی برای یک برنامه خاص: برای این منظور،  بر روی آیکون برنامه ضربه زده و سپس از میان گزینه های نمایشی یکی را انتخاب کنید.

تنظیمات اعلان ها برای هر برنامه

تنظیمات اعلان ها برای هر برنامه

آیا دوست دارید اعلان های اخیر در صفحه قفل گوشی هم نمایش داده شوند؟

برای تغییر تنظیمات نمایش نوتیفیکیشن ها در صفحه ی قفل گوشی به مسیر زیر بروید:

Settings > Face ID & Passcode (iPhone X)

Settings > Touch ID & Passcode (مدل های قدیمی تر از آیفون 10)

تنظیمات نوتیفیکیشن های آیفون

تنظیمات نوتیفیکیشن های آیفون

حال باید روی عبارت ” Recent Notifications” تپ کرده و آن را فعال کنید. دقت کنید که این گزینه زیر عبارت “Allow Access When Locked” قرار گرفته است.

توقف ارسال نوتیفیکیشن 

برای این منظور می توانید به مسیر Settings > Do Not Disturb بروید. همچنین می توانید با استفاده از Siri قابلیت “عدم مزاحمت” را روی آیفون و آیپد خود تنظیم و فعال کنید.

حالت عدم مزاحمت

حالت عدم مزاحمت

برای فعال کردن حالت “عدم مزاحمت” که در آن تمامی اعلان ها خاموش می شود باید پس از فشردن دکمه هوم و یا فعال کردن Siri بگویید: ““Turn on Do Not Disturb” و برای خاموش کردن حالت عدم مزاحمت روی آیفون به سیری این دستور را بگویید:  “Turn off Do Not Disturb” که در این صورت تمامی اعلان ها، با پخش صدایی به اطلاع شما می رسد.

نمای امروز

 

با استفاده از قابلیت “نمای امروز” می توانید تنها با یک نگاه از اطلاعات و برنامه های مورد علاقه خود اطلاع پیدا کنید. این برنامه ها شامل نقشه ها، تقویم، یادداشت ها، اخبار، یادآوری ها و موارد دیگر است.

باز کردن “نمای امروز”

برای باز کردن نمای امروز روی گوشی خود تنها لازم است صفحه را از لبه سمت چپ به سمت راست بکشید. این کار را می توانید زمانی که در صفحه ی خانه ی گوشی هستید و یا زمانی که روی صفحه قفل گوشی هستید، انجام دهید.

نمای امروز

نمای امروز

اضافه کردن و سازماندهی ویجت های “نمای امروز”

برای انتخاب ویجتی که نمای امروز با آن نمایش داده شود، بر روی عبارت “Edit” که در پایین صفحه قرار دارد، ضربه بزنید. برای افزودن یا حذف ویجتها نیز می توانید به ترتیب آیکون های  the Insert button و  the Remove button  را لمس کنید. برای ایجاد تغییر در ترتیب اطلاعات نمایش در صفحه ی “نمای امروز”، دکمه the Reorder button را لمس کنید و آن گاه  اطلاعات را برداشته و آنها را به موقعیت جدیدشان که مطلوب شماست، بکشانید.

نکته: برای افزودن شرایط رفت و آمدی به Today View، از طریق مسیر زیر دکمه ی “Significant Locations”  را فعال کنید.

Settings > Privacy > Location Services > System Services > Significant Locations

تنظیم نمای امروز

تنظیم نمای امروز

 آیا زمانی که آیفون قفل شده است، اجازه دسترسی به نمای امروز را می دهید؟

 برای تغییر در این دسترسی ها به آدرس زیر بروید.

Settings > Face ID & Passcode (iPhone X) 

Settings > Touch ID & Passcode (در مدل های دیگر آیفون)

نمایش نمای امروز در صفحه ی قفل آیفون

نمایش نمای امروز در صفحه ی قفل آیفون

 

تنظیمات ولوم گوشی

شما می توانید زمانی که در حال حرف زدن با تلفن هستید و یا مشغول گوش دادن به آهنگ ها، فیلم ها یا رسانه های دیگر هستید، با استفاده از دکمه های سمت چپ آیفون، میزان صدای خروجی از بلندگوهای گوشی و یا تبلت خود را تنظیم کنید. دکمه های کنترل ولوم برای تنظیم و کنترل صدای زنگ، هشدار(نوتیفیکیشن ها) و دیگر جلوه های صوتی گوشی نیز استفاده می شوند. نکته ی جالبی که شاید خیلی از کاربران آیفون ها از آن خبر نداشته باشند قابلیت تنظیم صدای خروجی از اسپیکرها با استفاده از Siri است. نحوه ی کنترل ولوم با استفاده از سیری به این شکل است که اگر می خواهید صدای بلندگو بیشتر شود باید از فرمان صوتی “Turn up the volume” و در صورتی که می خواهید صدای خروجی کم شود از فرمان صوتی “Turn down the volume” استفاده کنید.

ولوم کم و زیاد در آیفون

ولوم کم و زیاد در آیفون

قفل زنگ (رینگر) و ولوم های هشدار

برای آن که اعمال تغییر با استفاده از دکمه ها را غیرفعال کنید، در مدل هایی از آیفون که هپتیک دارند به آدرس Settings > Sounds & Haptics و در سایر مدل ها به آدرس Settings > Sounds بروید و با تپ کردن روی عبارت “Change with Buttons”  و کشیدن تانگل آن به سمت چپ، این گزینه را روی گوشی و تبلت خود غیر فعال کنید. در ادامه لیستی از گوشی هایی را که از قابلیت هپتیک صدا پشتیبانی می کنند، می بینید. این گوشی ها عبارتند از: iPhone X، iPhone 8 ،iPhone 8 Plus ،iPhone 7 iPhone 7 Plus

تنظیم صداهای خروجی از اسپیکر آیفون

تنظیم صداهای خروجی از اسپیکر آیفون

توجه: برای محدود کردن حداکثر میزان صدای خروجی برای هدست که به جهت تامین امنیت شنوایی کاربران انجام می شود، به آدرس زیر بروید.

Settings > Music > Volume Limit

تنظیمات ماکزیمم صدای خروجی

تنظیمات ماکزیمم صدای خروجی

برای آن که جلوی تغییرات روی ماکزیمم صدای خروجی از هدست را بگیرید، به آدرس زیر بروید.

 

Settings > General > Restrictions > Volume Limit

 

استفاده از مرکز کنترل برای تنظیم ولوم گوشی

برای آن که با استفاده از مرکز کنترل بتوانید ولوم گوشی را تنظیم کنید، زمانی که آیفون قفل شده است و یا هنگامی که از برنامه ای دیگر روی گوشی استفاده می کنید، مرکز کنترل را باز کرده و آن گاه آیکون  the volume slider  را بکشید.

استفاده از Do not Disturb 

شما می توانید با استفاده از فعال کردن Do not Disturb، به صورت موقتی اعلان تماسها، هشدارها و … را خاموش کنید. برای این منظور می بایست مرکز کنترل را باز کنید و پس از آن بر روی دکمه Do not Disturb که با آیکون the Do Not Disturb button مشخص شده است، ضربه بزنید تا آن را روشن یا خاموش کنید.

قرار دادن آیفون در حالت رینگ یا سایلنت 

برای آن که گوشی را در حالت رینگ (زنگ خوردن با صدای بلند) و یا سایلنت قرار دهید، می بایست سوییچی را که در سمت چپ گوشی قرار گرفته است و موسوم به کلید “Ring/Silent” است، فلیپ (به چپ و را راست تغییر دهید) کنید تا iPhone را در حالت رینگ یا حالت خاموش قرار دهید.

سوییچ رینگ و سایلنت در آیفون

سوییچ رینگ و سایلنت در آیفون

در حالت رینگ، آیفون همه صداهایی را که سیستم عامل آنها را به اسپیکر می فرستد، پخش می کند. در حالت خاموش یا همان سایلنت (زمانی که سوئیچ رنگ نارنجی را نشان می دهد)، آیفون هشدار و سایر جلوه های صوتی را نادیده گرفته و آنها پخش نمی کند (در حالت سایلنت، بسته به تنظیماتی که روی گوشی صورت گرفته است، ممکن است گوشی با ورود پیام و یا زنگ ارتعاش یابد).

توجه: صدای خروجی آلارمی که آن را برای هشدار روی گوشی تنظیم می کنید، برنامه هایی که خروجی صوتی دارند همانند موسیقی و بسیاری از بازی ها از طریق بلندگوی داخلی پخش می شود و این پخش صدا حتی زمانی که iPhone در حالت خاموش قرار داده شده است هم صورت می گیرد. آلارم های صوتی (شاتر دوربین) برای دوربین و یادداشت های صوتی، در برخی از مناطق جهان و به دلایل امنیتی حتی زمانی که کلید رینگ / سایلنت روی سایلنت قرار داده شده است هم صدا می دهد. مقاله یترفندهای ساکت کردن شاتر دوربین آیفون” را مطالعه کنید.